O PRELEGENTACH
Poniżej można przeczytać więcej o prelegentach i prelekcjach. Serdecznie zapraszamy do zapoznania się z tematami, które będą podjęte i niesamowitymi osobowościami. Nie jest to kompletna lista, ponieważ jeszcze nie otrzymaliśmy wszystkich abstraktów.
Jak odnaleźć prelegenta? Wciśnij ctr+f lub command+f i wpis jego imię lub nazwisko. Poszukiwany prelegent powinien podświetlić się na żółto w zakładkach po lewej stronie.
ALICJA STOLARCZYK – PRELEGENT – KONGRES NATURALNY ONLINE 20-30.11.2023
Cudne Manowce/Dziki ogród w Rudzie Śląskiej
Tytuł referatu: OGRÓD W RUDZIE ŚLĄSKIEJ
Tytuł referatu: LEŚNE SIEDLISKO CUDNE MANOWCE – MIEJSCE BYTOWANIA DALEKO OD MIASTA
Alicja Stolarczyk — podróżniczka, poszukiwacz, indianistka, rzemieślnik. W życiu prowadzą ją pasje i zachwyty. Tworzy biżuterię artystyczną i rękodzieło inspirowane sztuką rdzennych Amerykanów. Autorka przewodników po Sardynii oraz kanału YT Alicja na Sardynii. Od kilku lat zgłębia amatorsko świat dzikich roślin jadalnych i leczniczych. Wraz z mężem Krzysztofem prowadzą w Rudzie Śląskiej ogród permakulturowy., o którym Alicja opowiadała na II edycji konferencji Naturalna Przestrzeń. TU LINK JEŚLI FILM JEST NA YOUTUBE
Prowadzi leśne siedlisko Cudne Manowce w woj. opolskim https://cudne-manowce-siedlisko-survivalowe.blogspot.com/ O jego tworzeniu opowie na listopadowym kongresie on-line.
Dziki ogród w Rudzie Śląskiej
Ogród permakulturowy prowadzony przez okres 4 lat w sposób amatorski. Niewielki ogród stworzony przez twórców którzy nie posiadają szkoleń oraz certyfikatów. Rozpoczęliśmy testowanie rozwiązań permakulturowych. Eksperymentujemy z różnymi typami grządek, próbami nie przekopywania ziemi, ściółkowania, kompostowania oraz sadzeniem roślin obok siebie. Posiadamy również zwierzęta. Między innymi kury które wykorzystujemy w naszym kurzym traktorze. Mamy również pszczoły dzięki którym pozyskujemy miód. Wykopaliśmy studnie metodą na tzw “na pompę”. Nie zawsze wszystko się udaje ale nie tracimy zapału. Posiadamy szklarnie i eksperymentujemy z uprawą w niej liściastych roślin bez ogrzewania, oraz oczko wodne, piece gliniane, zbieramy też własne nasiona. Dzikie rośliny weszły do naszej kuchni i apteczki. Mamy wiele planów i marzeń oraz miłość do tego kawałka ziemi i idei ogrodów bliskich naturze. Ogród tworzę pokazując ludziom że warto spróbować od najprostszych kroków, pokazując że nie jest to trudny temat.
Streszczenie wystąpienia: Będzie to ilustrowana wieloma zdjęciami opowieść o 3 letnim procesie tworzenia wymarzonego siedliska w lesie. Bez bieżącej wody, prądu. Z pomocą dobrych ludzi. Rozwiązania praktyczne i koszty. Kolejne etapy pracy. Próby regeneracji porolniczej ziemi i początkach ogrodu permakulturowego na skraju lasu sosnowego. Aspekty bytowania w lesie bez wygód cywilizacyjnych. Indianistyka, survival, dzika kuchnia. Plany i marzenia na przyszłość. Będzie to także opowieść o tym, że kryjówka z zapasami na ciężkie czasy może okazać się krainą z bajki oraz miejscem spotkań i rozwoju.
Kontakt do Alicji Stolarczyk
Fanpage leśnego siedliska: https://www.facebook.com/profile.php?id=100075738765743
Strona leśnego siedliska: https://cudne-manowce-siedlisko-survivalowe.blogspot.com/
IGOR BOKUN, MAJA MIKA, BARTŁOMIEJ ZAJĄC, MIKOŁAJ PIELESZ – PRELEGENCI – KONGRES ONLINE 20-30.11.2023
Akademia Przyziemnych Umiejętności
Tytuł wystąpienia: PERMAKULTURA DLA DZIECI – DOŚWIADCZENIA Z ZAJĘĆ Z PRZEDSZKOLAKAMI I UCZNIAMI SZKOŁY PODSTAWOWEJ
Cześć, nazywam się Igor Bokun, jestem pomysłodawcą i liderem projektu FruitPrint. Wcześniej byłem założycielem i prezesem spółki technologicznej, która osiągnęła światowy sukces. Dziś łączę biznes na mniejszą skalę z prowadzeniem działalności edukacyjnej. Opiekuję się małym permakulturowym, samowystarczalnym gospodarstwem, wspieram dobrostan mentalny pracowników firm oraz uczestniczę w rozwoju innowacyjnego przedsięwzięcia internetowego.
Streszczenie wystąpienia: Dzieci są ze wszystkich stron wystawione na wpływ kultury konsumpcyjnej oraz ideologię “powierzania spraw ekspertom”. Jedzeniem powinien zajmować się “pan od jedzenia”, a dbaniem o zdrowie “pani od zdrowia”. Rolą zwykłego obywatela, konsumenta – jest konsumować. Wiosną 2023 rozpocząłem w szkołach i przedszkolach w Wilkowicach projekt mający na celu inspirowanie dzieci ideą samowystarczalności i permakultury. Chciałem, by wiedziały one, że mogą brać sprawy w swoje ręce, i że to wcale nie jest takie trudne. Stworzyliśmy ogródki, pokazaliśmy, że niewielkim nakładem pracy można samemu wyhodować własne jedzenie czy zbudować kurnik. Projekt nie polegał na promowaniu kolejnej ideologii, ale na przekazywaniu praktycznych umiejętności, dzięki którym młodzi ludzie nabierają mocy i sprawczości. O przebiegu projektu, o jego efektach i planach na przyszłość opowiem podczas prezentacji “Permakultura dla dzieci – doświadczenia z zajęć z przedszkolakami i uczniami szkoły podstawowej”. Serdecznie zapraszam Cię do udziału w moim wystąpieniu na Kongresie Natura
Kontakt do Igora Bokuna:
Strona: https://fruitprint.pl/
Strona: https://akademiaprzyziemi.pl/
Fanpagea: https://www.facebook.com/PrzyZiemi
YouTube: https://www.youtube.com/@AkademiaPrzyZiemi
MARIA KIPEK – PRELEGENTKA – KONGRES NATURALNY ONLINE 20-30.11.2023
Jungle Van Studio Architektury Krajobrazu
Tytuł wystąpienia: PERMAKULTURA – NATURA POŁĄCZEŃ, czyli jak zaprojektować ogród i stać się częścią ekosystemu.
Maria Kipek – Architektka Krajobrazu, projektantka permakulturowa, założycielka Jungle Van – mobilnego studia architektury krajobrazu. Tancerka, choreografka. Absolwentka Uniwersytetu Rolniczego w Krakowie na kierunku Architektura krajobrazu oraz Uniwersytetu w Lizbonie (Instituto Superior de Agronomia) na tym samym kierunku. Permakulturę poznawała na licznych warsztatach w Polsce i w Portugalii, gdzie również zdobyła certfikat PDC (Permaculture Design Course). Zgłębiała także temat “Nature Based Solutions” w ramach projektów Unii Europejskiej. Działaczka ekologiczna w projekcie “Projecto biodiversidade” na Wyspach Zielonego Przylądka.
Zawód architekta krajobrazu w połączeniu z pasją i zamiłowaniem do permakultury owocuje projektami systemów – pięknie działających „machin”, żyjących zależności. To one dają poczucie harmonii, zaskakują samo wykonującą się pracą i pozwalają odetchnąć. Dlatego właśnie mówi się, że ogrody permakulturowe potrzebują najmniej naszej ciężkiej pracy.
Streszczenie wystąpienia:
Proces projektowania – Relacje w projekcie
Opowiem Wam o tym jak wygląda proces projektowania ogrodu permakulturowego. Co dla mnie jest najważniejsze i co sprawia, że projekt staje się permakulturowy, a nie konwencjonalny. Jak stworzyć ekosystem we własnym ogrodzie. Pierwsza relacja jest pomiędzy nami – projektantem, a gospodarzem ogrodu. To nasza relacja jest iskierką, która wszystko zaczyna. Potem gdy już otworzymy się na przyrodę własnego miejsca i nauczymy się zauważać połączenia – jedna relacja będzie napędzać kolejne.
Następnie przedstawię wam mój najnowszy pomocnik do samodzielnego projektowania własnego ogrodu. Będzie on ukazywał proces projektowy, który pomoże nam wyjść z myślenia o obrazku, a zacząć myśleć o połączeniach i o własnym ekosystemie.
Będzie to zestaw konkretnych narzędzi i pytań. Schemat, z którym samodzielnie będziesz w stanie wejść w proces projektu permakulturowego. Nie jest to już teoria, ale czysta praktyka.
Nauczysz się jak obserwować i dochodzić do właściwych wniosków. Jak zapisywać otaczającą Cię przyrodę, aby potem to poprowadziło Cię do gotowego schematu projektu. I wreszcie jakie elementy w twoim projekcie możesz umieścić i gdzie. Jak sprawdzić czy dobrze rozmieszczamy elementy projektu. Jak zaimplementować nasze plany aby nas nie przerosły.
Wszystko co musisz wiedzieć jest u Ciebie w ogrodzie i dookoła!
Kontakt do Marii Kipek:
Strona: https://junglevan.com/
Fanpagea: https://www.facebook.com/junglevanstudio
PAWEŁ FORNALSKI – PRELEGENT – KONGRES NATURALNY ONLINE 20-30.11.2023
DOMIR modułowy dom kopułowy
Tytuł wystąpienia: MODUŁOWE DOMY KOPUŁOWE DOMIR
Przygodę z budownictwem naturalnym zacząłem organizując warsztaty budownictwa naturalnego wraz z architekt Moniką Sierakowską, warsztaty prowadził Jarema Dubiel pionier budownictwa naturalnego w Polsce oraz dr.Jarosław Szewczyka akademik z Politechniki Białostockiej specjalista od cordwoodu -czyli naszej drzewo-gliny.
Kolejnym etapem było założenia i praca w firmie Earth-Heart Budownictwo Naturalne gdzie wykonaliśmy wypełnienie konstrukcji w kilku budynkach mieszkalnych i użytkowych. Wykonaliśmy także tysiące m2 tynków glinianych i trochę mniej wapiennych.
W tym czasie brałem udział także w projektach edukacyjnych np.: Energooszczędnie -Naturalnie gdzie na terenie całego kraju promowaliśmy budownictwo naturalne oraz energooszczędne źródła energii.
Od 2018 zajmuje się betonem konopnym i zastosowaniem tego materiału termoizolacyjnego jako wypełnienia przegród zewnętrznych kopuł. Jako pierwsi w Polsce i nieliczni Europie stosujemy natrysk betonu konopnego co znacznie przyśpiesza proces wykonania ścian z betonu konopnego.
Od 2020 prowadzę firmę DOMIR sp. z o.o. Zajmującą się produkcją modułów do budowy domów kopułowych. Wypełnieniem modułów jest beton kopny / wełna drzewna.
Uzyskaliśmy Krajową Ocenę Techniczną oraz znak towarowy „B” na materiał beton konopny pod nazwą HEMPCRETE DOMIR.
Obecnie zajmuje się sprzedażą i promocją modułowych domów kopułowych gdzie naturalne materiały są uzupełnieniem doskonałej formy kopuły
Streszczenie wystąpienia: Przygodę z budownictwem naturalnym rozpocząłem w 2012 zakładając firmę wraz z architektką Moniką Sierakowską – Earth-Heart Budownictwo Naturalne.
Wcześniej w 2011 roku zorganizowaliśmy warsztaty na których powstał budynek strawbelowy z jedną ścianą z coordwoodu – polan przekładanych gliną. Prowadzącym był Jarema Dubiel pionier budownictwa naturalnego oraz Dr. Jarosław Szewczyk pasjonat i specjalista od cordwoodu.
W ciągu kilku lat działalności, zespół firmy Earth-Heart budownictwo naturalne wykonał tysiące metrów kwadratowych tynków glinianych w budynkach strawbale, budynkach zabytkowych drewnianych i nowoczesnych ceglanych. Wykonywliśmy także termoizolację z kostek słomy w budynkach mieszkalnych i usługowych.
Prowadziliśmy także akcje edukacyjne, warsztaty z budownictwa naturalnego, prelekcje oraz pokazy. W roku 2014 wzięliśmy udział w projekcie „Energooszczędnie Naturalnie”, który był częściowo dofinansowany przez Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska, przy organizacji Stowarzyszenia na rzecz Ekorozwoju “Agro-Group”. W trakcie tego projektu prezentowaliśmy technologię budowy z wykorzystaniem kostek słomy oraz sposoby oszczędnego pozyskiwania energii w budownictwie mieszkalnym. Projekt ten był realizowany podczas imprez masowych, z widownią często liczącą kilka tysięcy osób.
W 2018 roku wykonaliśmy pierwszą kopułę z wypełnieniem betonem konopnym (hempcrete) projektu architekta Sebastiana Sergiela. Wykonanie betonu konopnego ręcznie w szalunkach było bardzo pracochłonne, więc wymyśliliśmy innowacyjny sposób natryskiwania betonu konopnego za pomocą zestawu trzech maszyn. Dzięki temu zbudowaliśmy siedem kopuł mieszkalnych przeważnie powyżej 100m2 powierzchni zabudowy, w tym największą kopułę z betonu konopnego na świecie o średnicy 14m.
Dalszym krokiem rozwoju z przestrzeni budownictwa naturalnego było założenie firmy DOMIR sp. z o.o. w 2019 roku. Pomysł na domy modułowe w formie kopuł powstał na placach budów gdzie musieliśmy się zmagać z trudami warunków atmosferycznych niekiedy drastycznych oraz czynnikami zewnętrznymi jak dostawy prądu, jakość sieci elektrycznej itp. Także forma modułowa dawała możliwość wykonania modułów domu kopułowego w bezpiecznych, powtarzalnych kontrolowanych warunkach.
W tym samym roku wziąłem udział w konkursie Hub of Talents 2 programie akceleracyjnym, który wspiera osoby z innowacyjnymi pomysłami na biznes gdzie Białostocki Park Naukowo-Technologiczny był realizatorem projektu.
Moim pomysłem było zastosowanie betonu konopnego w modułach do budowy domów kopułowych. Wygraliśmy ten konkurs i dzięki dofinansowaniu projektu przez PARP w Warszawie i pozyskaniu inwestora zakupiliśmy niezbędny sprzęt i przeszliśmy do produkcji modułów.
Współpracując z Instytutem Ceramiki i Materiałów Budowlanych w ramach Sieci Badawczej Łukasiewicz, wykonaliśmy pierwsze w Polsce badania betonu konopnego jako materiału termoizolacyjnego. Wyniki badań były bardzo dobre, co pozwala nam na oferowanie klientom najwyższej jakości produktów.
– Reakcja na ogień – B-s1
– Opór cieplny, – R= 6,05 m2 ·K/W ,przy 400mm
– Współczynnik przewodzenia ciepła, – λ=0,066 W/m*K
– Współczynnik oporu dyfuzyjnego, m ≤ 0,5
Działania te pozwoliły nam na uzyskanie Krajowej Oceny Technicznej oraz otrzymanie znaku budowlanego „B” na materiał termoizolacyjny pod nazwą HEMPCRETE DOMIR. Który służy jako wypełnienie termoizolacyjne modułów do budowy domów kopułowych.
Głównym celem firmy DOMIR jest tworzenie zdrowych domów oraz inicjowanie budowy harmonijnych osiedli, wiosek i społeczności zintegrowanych z otaczającą przyrodą.
Unikalność naszych domów kopułowych leży w ich formie i konstrukcji, zapewniających głębokie poczucie bezpieczeństwa, spokoju, harmonii i wygody. Wierzymy, że sposób, w jaki budujemy, przynosi korzyści naszym klientom i środowisku naturalnemu.
Potwierdzeniem naszych przekonań są zadowoleni mieszkańcy naszych kopułowych domów, którzy cieszą się nie tylko pięknem i oryginalnością swojego miejsca zamieszkania, ale także zdrowiem i komfortem, jakie im zapewniają.
Kontakt do Pawła Fornalskiego:
Strona: https://www.domir.com.pl/
Fanpagea: https://www.facebook.com/DomirDomKopulowy
Instagram: https://www.instagram.com/DomirDomKopulowy/
Linkedin: https://www.linkedin.com/in/DomirDomKopulowy
Pinterest: https://pl.pinterest.com/domirdomkopulowy/
ZUZANNA SZMIDEL – PRELEGENT – KONGRES NATURALNY ONLINE 20-30.11.2023
Wydawnictwo i gospodarstwo Regeneratywnie.pl
Tytuł referatu: CZY DA SIĘ UTRZYMAĆ Z MAŁEGO GOSPODARSTWA?
Nasza historia z rolnictwem zaczęła się w 2021 roku – wtedy kupiliśmy ziemię: 6ha nieużytków, oraz wydaliśmy pierwszą książkę (tłumaczenie “You Can Farm” Joela Salatina). Naszym celem jest promocja rolnictwa regeneratywnego i prowadzenie gospodarstwa zgodnie z jego zasadami. Posiadamy stado 75 owiec szerstnych, kury rasy australorp, stary sad i dużo planów na przyszłość
Streszczenie wystąpienia: Powszechnie znane jest powiedzenie, że nie da się utrzymać z gospodarstwa, jeśli nie posiadamy 100ha. Czy to prawda? Czy możemy zmienić swoje myślenie i postępowanie tak, żeby utrzymać się z gospodarstwa, które ma 5ha? a 2? a pół?
Zapraszam do wystąpienia by dowiedzieć się więcej!
Idea Wydawnictwa
Nasze wydawnictwo powstało, by promować wiedzę o rolnictwie regeneratywnym. Gdy zaczynaliśmy, publikacji w języku polskim właściwie nie było na rynku. W tej chwili skupiamy się na tłumaczeniu książek Joela Salatina, który ma niesamowity dar przekazywania wiedzy i inspirowania rolników głodnych sukcesu.
Gospodarstwo
Gospodarstwo założyliśmy w 2021 roku i od zera uczymy się, jak je prowadzić. Dążymy do tego, by nasze miejsce było przyjazne dla dzieci i dorosłych, zwierząt, roślin i wszelkiego innego życia. Stawiamy na bioróżnorodność i maksymalne wykorzystanie naturalnych środków zamiast wszechobecnej chemii.
Kontakt do Zuzanny Szmidel:
Strona internetowa: https://regeneratywnie.pl/
Fanpagea: https://www.facebook.com/regeneratywnie
AGATA BOGOŃSKA I MARCIN GŁUC – PRELEGENCI – KONGRES NATURALNY ONLINE 20-30.11.2023
Sery na wypasie
Tytuł wystąpienia: Z MIASTA NA WIEŚ
Agata 37 lat. Od czterech lat mieszkam na swojej rodzinnej wsi. Jako dziecko wychowywałam się w niej do 10 roku życia, spędzając czas na rozmyślaniu, wspinaniu się na drzewa, spacerowaniu, jeździe na rowerze. Od IV klasy podstawówki rozpoczęłam edukację w Szkole Baletowej w Poznaniu, zamieszkałam w internacie w centrum Starego Miasta i do około 22 roku życia to był mój dom. Po zakończeniu krótkiego małżeństwa i zdaniu inżynierki z Towaroznawstwa na Akademii Ekonomicznej w Poznaniu na dobre zamieszkałam w Warszawie, wcześniej tylko w niej pomieszkując. W Warszawie pracowałam głównie w sprzedaży w branży spożywczej, pracowałam również jako stewardessa i próbowałam spełniać swoje marzenie bycia profesjonalną projektantką mody
Teraz pracuję na własnym gospodarstwie i robię… wszystko co trzeba robić, przez 7 dni w tygodniu. Jestem mamą 9 latka Ryśka, partnerką Marcina, córką zamieszkującą wraz ze swoimi rodzicami i co najważniejsze: istotą świadomą swojej wielowymiarowości, istotą świadomą przeogromnej różnorodności życia kosmicznego. Mam swoje pasje i uczę się znajdować czas na praktykowanie dziedzin samoregulacji duszy i ciała by móc wspierać siebie i innych w przejściu na wyższy poziom tworzenia naszej rzeczywistości.
Marcin 35 lat.
Od urodzenia mieszkał i wychowywał się w Krakowskiej Nowej Hucie z piątką rodzeństwa i rodzicami. Jako młody chłopiec zawsze aktywny fizycznie zaangażowany w sporty indywidualne jak i drużynowe po szkole średniej zatrudnił się jako operator wózka widłowego w dużej korporacji branży tytoniowej, gdzie spędził spora cześć życia po to by mógł stwierdzić, że ścieżka jego rozwoju jest tak gdzie jego pasja z dzieciństwa. Inwestował w swoj rozwój jako Trener Personalny, Instruktor Fitness oraz Instruktor A.C.T (ARMED COMBAT AND TACTICS) przy okazji przechodząc wielką wewnętrzną zmianę.
Z przyrodą miał tyle wspólnego co „młodzieńcze melanże w parku”
Po 32 latach życia w „blokowisku” poznał swoją obecną partnerkę Agatę po to żeby przewartościować swoje życie, poglądy i zmienić miejsce zamieszkania na Polską Wieś aby realizować się jako Farmer pracując z ziemią i zwierzętami .
Rozwijając swoją pasje trenerska ucząc dzieci i młodzież szkolna jak w sposób zrównoważony rozwijać swoje Ciało, Umysł i Ducha.
Streszczenie wystąpienia: Chcemy przybliżyć Wam jak może wyglądać dzień rolnika, hodowcy. Opowiemy Wam co nieco o naszych realiach o wyzwaniach, o blaskach, o spełnieniu bądź jego braku, o dążeniach, planach i marzeniach ludzi którzy uczą się współgrać z naturą, z cyklami. Za nami dopiero 3 pełne sezony gospodarzenia, wiele się udało, wiele czeka na realizację. Plany się szlifują, jednocześnie czasami legną w gruzach, czasami odwlekają… Rzeczywistość dookoła nas tak szybko ulega przemianom, uczymy się płynąć z nurtem, dopasowywać do zmian jednocześnie zachowując swoją unikalność. Te 90 minutowe spotkanie może być wstępem do szerszych dyskusji o gospodarzeniu, do których serdecznie zapraszamy wszystkich tych którzy mają ochotę pogłębiać tematy osadnictwa.
Kontakt do Agaty i Marcina:
Facebook: https://www.facebook.com/profile.php?id=100077365436686
ANGELA LANDOWSKA – PRELEGENCI – KONGRES NATURALNY ONLINE 20-30.11.2023
Tytuł wystąpienia: UMIEJĘTNOŚCI KAMIENI ŻYWIOŁÓW
Na imię mi Angela, jestem artystką, której całym światem jest natura.
Z wykształcenia i zamiłowania nie tylko jestem arteterapeutką, ale również ekolożką i to właśnie miłość do świata roślin i przyrody pobudza moją wyobraźnię. ️ Merytoryką uzupełniam to co podpowiada mi kreatywność, a wyrażam się za jej pomocą w malarstwie, pisarstwie, poezji, fotografii, environmental art, land art, naturalnej sztuce, artywizmie, tworzeniu artystycznej biżuterii i kompozycjach z suszonych kwiatów.
Streszczenie wystąpienia:
To wykład dotyczący napisanej przeze mnie wirtualnej książki zawierającej kompendium skrupulatnie skumulowanej wiedzy na temat minerałów, skał, żywiołów oraz opisy i ciekawostki ekologiczne ze świata kamieni. Podzielę się z Wami mądrością dotyczącą umiejętności kamieni żywiołów, zawrę informację o ich środowiskowym aspekcie oraz o tym jak je do siebie dopasowywać. Opowiem jak działają kamienie, skąd się wzięły, jakie mają dla nas właściwości lecznicze i jak szeroko możemy je stosować
Poruszę z Wami również wątek rytuałów i podziałamy w tym temacie ~ byście później sami potrafili je przeprowadzać.
Do usłyszenia i zobaczenia
ANGELA LANDOWSKA
DOBRA ARTYSTKA
Strona: www.angelalandowska.com
IG: https://www.instagram.com/angela.landowska/
FB: https://www.facebook.com/AngelaLandowska.artist/
YT: https://www.youtube.com/@AngelaLandowska
@: landowska.angela@gmail.com
ELŻBIETA KAŚKÓW – PRELEGENT – KONGRES NATURALNY ONLINE 20-30.11.2023
Akademia Naturalnego Życia
Tytuł wystąpienia: NIEZNANE PRODUKTY Z ULA I ICH
WYKORZYSTANIE W APITERAPII I W ŻYCIU
CODZIENNYM
Tytuł wystąpienia: LASOTERAPIA
Elżbieta Kaśków z wykształcenia pedagog, z zamiłowania pasjonatka apiterapii, medycyny św. Hildegardy oraz historii zielarstwa. go.
Aktualnie prowadzi wraz z córką Delfiną Głowacz Akademię Naturalnego Życia , która ukierunkowana jest na edukację skierowaną głównie na pogłębienie wiedzy z zakresu zielarstwa i apiterapii.
Akademia Naturalnego Życia jest wpisana do Rejestru Instytucji Szkoleniowych pod numerem 2.24/00006/2022
Zainteresowania, pasję i wiedzę rozwijała i pogłębiała uczestnicząc w niezliczonych konferencjach naukowych i szkoleniach tematycznych, gdzie oprócz uczestnictwa wielokrotnie była również wykładowcą.
Akademia Naturalnego Życia organizuje szkolenia, kursy i seminaria. Za nami dwie edycje kursu zielarz fitoterapeuta ze znakomitą kadrą dydaktyczną, seminarium z apiterapii, seminarium z roślin adaptogennych, wstęp do fitoterapii dziecięcej, wykłady z: prof. dr hab. n. farm. Bożeną Muszyńską i dr hab. Katarzyną Sułkowską- Ziają, prof. dr hab. n. med. Andrzejem Frydrychowskim; wykłady dot. chorób zakaźnych.
Nasza kadra dydaktyczna to znani i cenieni wykładowcy wyższych uczelni, z dużym dorobkiem naukowym.
Aktualnie trwa kurs ze stawiania baniek ogniowych gdzie oprócz teorii kursanci odbędą 13 godzinną praktykę.
W trakcie nabór na II edycję kursu lasoterapii.
W przygotowaniu III edycja kursu zielarz fitoterapeuta, na którego nabór odbędzie się wkrótce.
Przed nami nowe wyzwania, mnóstwo pomysłów czekających na realizację
Dlatego też zapraszamy do obserwowania naszego fanpage:
https://www.facebook.com/Akademia.Naturalnego.Zycia
Ze swoimi programami edukacyjnymi chcemy dotrzeć do jak największego grona osób kochających Matkę Naturę.
Streszczenie wystąpienia Laseroterapia: W swoim wystąpieniu pragnę zwrócić uwagę na właściwości zdrowotne jakie niesie ze sobą las. Opowiedzieć o kąpieli leśnej oraz o jej wpływie na organizm ludzki. Nie pominę tematu drzew w kulturze i wierzeniach. Temat ten uważam za bardzo ciekawy. Zwrócę też szczególną uwagę na syndrom deficytu natury, który wg mnie jest już bardzo zauważalny. Kończąc swoje wystąpienie omówię korzyści płynące z lasoterapii, wspomnę także o badaniach naukowych ujmujących powyższy temat.
Mam zaszczyt zaprosić Państwa na kurs z lasoterapii, który wraz z Katarzyną Mikulską z W Miejskiej Kniei poprowadzimy wspólnie. Projekt ten ma formę hybrydową to jest 20 godzin wykładu na platformie zoom w czasie rzeczywistym, a praktyka to 48 godzin w lesie W Miejskiej Kniei. To już nasza II edycja kursu z lasoterapii poprowadzona jako wspólny projekt.
Drugim moim wystąpieniem, na które serdecznie zapraszam to: Nieznane produkty z ula i ich wykorzystanie w apiterapii i w życiu codziennym.
Poruszę zagadnienia dla niektórych już może znane ale dla większości będą prawie nieznane. Podam także znane mi receptury, które własnym sumptem można będzie wykonać we własnym domu.
Kontakt z Elżbietą Kasków/Akademią Naturalnego Życia:
Strona internetowa : https://naturaimy.com/
Strona internetowa:: https://kurszielarzfitoterapeuta.pl/
Fanpage: https://www.facebook.com/Akademia.Naturalnego.Zycia/
Mail: kurszielarski@wp.pl
Numer telefonu: 729 151 500
ETIRA SEWERYN I JASKON SŁOWIANIN – PRELEGENCI – KONGRES NATURALNY ONLINE 20-30.11.2023
Pobądź
Tytuł referatu: POBĄDŹ BLIŻEJ Z NATURĄ – ZAPROSZENIE
Ponad 20 lat temu spotkaliśmy się i postanowiliśmy żyć radośnie i szczęśliwie dając sobie to, co uważamy dla siebie za najlepsze.
I tak ruszyliśmy w podróż życia i przez 8 lat jeździliśmy rowerami po Polsce i trochę po europie odwiedzając piękne naturalne i często dzikie miejsca, żyjąc bardzo prosto i blisko Przyrody budząc w sobie naturalną z Nią więź.
Podczas tej podróży nauczyliśmy się, że życie jest bardzo proste, i że to od nas zależy jak je przyjmujemy i jak tworzymy swoją przestrzeń. Marzyliśmy o swoim miejscu gdzieś blisko natury najlepiej nad rozlewiskiem aby tam zatrzymać się i żyć tworząc to miejsce.
I tak się stało… 12 lat temu od przyjaciół otrzymaliśmy na kilka lat stare siedlisko aby nim się zaopiekować.
Nowe miejsce bardzo nam się spodobało, nawet wydało nam się jakby znajome, nasze i postanowiliśmy tu zostać a przez te lata dla siebie oraz zapraszanych i odwiedzających nas ludzi stworzyć piękną przestrzeń.
Po 6 latach udało nam się to siedlisko kupić a nawet trochę odremontować. Najbliższa przestrzeń natury pozwalała nam na bezgraniczną kreację i tworzenie. I tak powstały nasze projekty a my wdrażamy je w życie.
Pasjonuje nas świadomy rozwój w kontakcie z Naturą. Wspólnie prowadzimy Ceremonie Czterech Szałasów Potu, organizujemy dla dzieci i rodziców “Pobądziańskie Lato”. Poprzez bezpośrednie obcowanie z Przyrodą i Żywiołami przybliżamy ludziom ich prawdziwy kontakt ze sobą samym.
Poza tym osobno organizujemy różnego rodzaju rozwojowe warsztaty czy spotkania Kręgi kobiet, warsztaty masażu, tworzenia bębnów.
Jesteśmy otwarci na nowe i radosne tworzenie siebie i swojej przestrzeni. Na co dzień zajmujemy się zwykłym życiem na wsi, blisko Natury, ciągle ucząc się i praktykując zwyczajność w zgodzie z porami roku, ogrodem, ziemią, naszymi pasjami rozwijając twórczość i współodczuwanie z tym co jest, z tym co do nas przychodzi.
Streszczenie wystąpienia: Opowiemy Wam o naszym doświadczeniu w kreowaniu naturalnego siedliska we wsi Pobądź, w którym mieszkamy już od dwunastu lat a także o naszym marzeniu i sposobach jego realizacji przybliżania ludziom życia blisko Natury.
W Pobądzu, nazwanym przez nas bardzo naturalnie Pobądziem, żyjemy nie tylko blisko Natury, blisko naturalnych łąk i niezmierzonych lasów, mało przekształconych przez człowieka, ale żyjemy na ile to możliwe naturalnie czyli w zgodzie i współpracy z wyczuwaną przez nas naturą tego miejsca. Dostrzegamy i wykorzystujemy jego możliwości, wciąż je wzbogacając dzięki naszym marzeniom i aktywnej pracy.
Opowiemy Wam w jaki sposób zagospodarowaliśmy stary mieszkalny dom, opuszczone i zaniedbane gospodarstwo, sad i ogród i stworzyliśmy miejsce otwarte przede wszystkim nam ale również dla innych.
Opowiemy jak budowaliśmy przestrzeń spotkań, warsztatów i naszych działań aby móc zapraszać kochających naturę ludzi… by dzielić się i wymieniać naszą zdobywaną wiedzą, doświadczeniem i przekazywać nasze podejście do Natury i życia na wsi dla wielu inspirujące i otwierające na nowe spojrzenie życia na Planecie.
Podzielimy się także naszym marzeniem i wstępną realizacją tworzenia społeczności, którą właśnie z innymi zaczynamy budować. O narzędziach jakie użyliśmy i jakie jeszcze do nas spływają a my się ich uczymy po to aby nawiązywać, budzić i udoskonalać wzajemny kontakt ludzi i Natury aby budzić w nas umiejętność życia w świadomej, naturalnie tworzącej się społeczności.
Tym wszystkim właśnie chcielibyśmy się z Wami podzielić.
Kontakt do Etiry i Jaskona:
Strona: www: pobadzianie.pl
Fanpagea: https://www.facebook.com/pobadzznatura/
FUNDACJA LEŚNI ARGONAUCI
Tytuł wystąpienia: Fundacja Leśni Agronauci, czyli krótka historia smólnikowej utopii.
Fundację Leśni Agronauci założyliśmy wraz z mężem dwa lata temu.
Zanim to nastąpiło, przez 6 lat organizowaliśmy w Smólniku leśne spacery, pikniki, warsztaty dla
znajomych i sąsiadów. Przyszedł jednak czas na zmiany i kiedy w 2021 roku podłączyli nam wodę (na
prąd już się wtedy doczekaliśmy) podjęliśmy decyzję o przeprowadzce z centrum Warszawy do lasu i
jednocześnie powołaliśmy do życia Fundację Leśni Agronauci.
Streszczenie wystąpienia:
Od roku mieszkamy już z rodziną w smólnikowym lesie.
W referacie chciałabym zaprezentować jak, w zderzeniu z rzeczywistością, ewoluowała wizja naszej
fundacji, jakie były założenia fundacji, jej pierwsze działania, doświadczenia i jakie są plany.
- Argonauci i utopia – skok w krainę etymologii, szukanie powiązań z przeszłością, czyli to
wszystko już było.
- W smólnikowym lesie – wizja edukacji ekologicznej na leśnych ścieżkach. Prezentacja
siedliska i historia zrealizowanych projektów.
- Spotkanie z rzeczywistością – lokalne smaczki – refleksje prowadzące do zmian.
- Plany na najbliższą przyszłość – co nowego wymyśliliśmy.
- Ekologiczne społeczności – stare i nowe przyjaźnie, łańcuchy i sznureczki.
- Odpowiedź na ewentualne pytanie o pieniądze
Fundacja Leśni Agronauci stała się częścią naszego nowego życia, pozwalamy jej błądzić, zmieniać się
i rosnąć.
Kontakt do Fundacji Leśni Argonauci:
Facebook: https://www.facebook.com/LesniAgronauci
JAKUB PIELESZEK – PRELEGENT – KONGRES NATURALNY ONLINE 20-30.11.2023
Spichlerzownia – Ośrodek działań twórczych
Tytuł wystąpienia: JAK PRZENIEŚLIŚMY I ZREWITALIZOWALIŚMY STARY DREWNIANY SPICHLERZ
Jakub Pieleszek
Wykładowca akademicki pof. ASP w Gdańsku. Incjator wielu działań artystycznych i edukacyjnych. Założyciel pracowni “Dijdrak” (2003), Ośrodka Działań Tworczych “Spichlerzownia” (2016), galerii “Letnia kuchnia”. Pomysłodawca i współorganizator festiwalu muzyki świata “Dźwięki z korzenia”.
Jako praktyk i teoretyk bada kulturę, rzemiosło oraz architekturę ludową. W swoich działaniach artystycznych zajmuje się obszarem postludowości.
Zajmuje się malarstwem, rysunkiem, architekturą, designem, rzeźbą, muzyką.
Streszczenie:
Spichlerzownia Ośrodek Działań Twórczych
Łączymy pasję związaną z tradycyjnym budownictwem drewnianym, sztuką, rzemiosłem i naturą. W ramach naszego ośrodka prowadzimy: warsztaty, wykłady, plenery oraz organizujemy wydarzenia muzyczne. Staramy się twórczo i kreatywnie podchodzić do otaczającego nas świata.
CZYM SIĘ ZAJMUJEMY?
Organizujemy edukacyjne spotkania, wykłady, warsztaty, plenery, wystawy, koncerty.
Promujemy piękno polskiej architektury drewnianej, ratujemy stare budynki i dzielimy się ponad 30-letnim doświadczeniem.
Zajmujemy się aranżacją i rewitalizacją obiektów drewnianych.
Wiemy jak ważne są naturalne materiały i wspaniałe właściwości wynikające ze struktury oraz parametrów domów wykonanych z drewna.
Stosujemy się do autorskiej zasady (ERE) ekologia, recykling i ekonomia.
PLAN WYSTĄPIENIA:
Jak przenieśliśmy i zrewitalizowaliśmy stary drewniany spichlerz.
– Wprowadzenie w zagadnienia historyczno-kulturowe odnoszące się do budownictwa drewnianego na terenach Polski.
– Jak można przenieść i zrewitalizować obiekt drewniany wykonany w tradycyjnej konstrukcji zrębowej.
– Na przykładzie własnych doświadczeń, opowiem jak krok po kroku postawiliśmy nasz spichlerz.
– Poruszymy aspekt ekonomicznym ekologicznym i logistycznym.
– Co trzeba wiedzieć, aby uchronić się od niepotrzebnych błędów przy przenoszeniu obiektu drewnianego.
Ponadto powiemy:
CZYM ZAJMUJEMY SIĘ JAKO OŚRODEK DZIALAŃ TWÓRCZYCH Spichlerzownia .
Dlaczego sztuka, tradycja i architektura drewniana są dla nas tak ważne? Dlaczego chcemy poświęcać swoją energię czas, aby realizować tę misję?
Kontakt
Fanpagea: https://www.facebook.com/profile.php?id=100063718681942
Grupa: https://www.facebook.com/groups/780217499674820/
Email: spichlerzowa@wp.pl
JAROSŁAW BINIEK – PRELEGENT – KONGRES NATURALNY ONLINE 20-30.11.2023
Dom Samogrzej
Tytuł referatu: PERMAKULTURA DLA POCZĄTKUJĄCYCH – ŁĄKI KWIETNE
Mówią o mnie różnie: człowiek-drzewo, druid-rebeliant, szalony naukowiec. Żyję trochę na pograniczu światów: nauki i techniki – oraz przyrody i duchowości. Co widać na przykład po moim wykształceniu, bo jestem absolwentem Informatyki i Ekonometrii na UŁ, ale skończyłem też Rolnictwo na SGGW. Uprawą ekologiczną zajmuję się od wielu lat, prowadziłem m.in. kilkumiesięczną serię warsztatów permakulturowych z organizacją Cohabitat w projekcie Osada Twórców. Poza ekologiczną uprawą roślin, moją pasją jest budowanie sprzętów audio (wzmacniacze, odtwarzacze CD itp), gdzie wynajduję nowatorskie rozwiązania. Uwielbiam też budownictwo naturalne, zwłaszcza z gliny bądź ziemi. Moim marzeniem jest zbudowanie „Domu Samogrzeja” według własnego projektu, który będzie całkowicie pasywnym, nowoczesnym budynkiem skonstruowanym z ziemi. Na co dzień z lubością pijam własnoręcznie wypaloną kawę z Aeropressa.
Streszczenie wystąpienia: Czy kiedykolwiek zastanawialiście się, dlaczego tak wiele ludzi decyduje się na posiadanie tradycyjnego trawnika, skoro łąki kwietne oferują tak wiele korzyści, zarówno dla nas, jak i dla środowiska? Jeśli tak, to ten webinar jest właśnie dla Was!
Dlaczego łąka, a nie trawnik?
Podczas tego 45-minutowego webinarium omówię zalety zakładania łąk kwietnych w miejsce tradycyjnych trawników. Łąki kwietne są nie tylko estetycznie przyjemne dla oka, ale także stanowią siedlisko dla wielu gatunków owadów, w tym dla zagrożonych pszczół i motyli. Dzięki nim możemy wspierać dziką przyrodę w naszym najbliższym otoczeniu.
Moja historia z łąką kwietną
Będę dzielić się z Wami moją własną, choć nie do końca udaną, przygodą z zakładaniem łąki kwietnej na trzech hektarach. Zdjęcia z mojego projektu pomogą zobrazować zarówno sukcesy, jak i błędy, które popełniłem. Często uczymy się na własnych błędach, ale jeśli możecie się nauczyć na moich, to czemu nie skorzystać z tej możliwości!
Jak zacząć?
Omówię krok po kroku, jak założyć własną łąkę kwietną. Od wyboru odpowiedniego miejsca, przez przygotowanie gleby, aż po siew nasion. Oczywiście, uwzględnię w tym te pułapki, w które sam wpadłem.
Gdzie kupić nasiona?
Zakup nasion to kluczowy element zakładania każdej łąki kwietnej. Podzielę się z Wami moimi doświadczeniami w zakresie różnych dostawców, a także omówię koszty związane z zakładaniem i pielęgnacją łąki kwietnej.
Podsumowując
Mam nadzieję, że dzięki temu webinarium zrozumiecie, dlaczego warto zastanowić się nad założeniem własnej łąki kwietnej. Może moje doświadczenie pomoże Wam uniknąć błędów i stworzyć piękny zakątek przyrody w Waszym ogrodzie. Liczę, że jasne wskazówki, anegdoty z życia wzięte oraz praktyczne rady sprawią, że to webinarium będzie zarówno pouczające, jak i przyjemne. Dołączcie do naszej permakulturowej podróży i odkryjcie piękno łąk kwietnych! Zapraszam serdecznie do udziału!
Kontakt do Jarosława Binka:
Strona: http://samogrzej.pl
Fanpagea: https://www.facebook.com/domsamogrzej/
JOANNA WŁODARSKA – PRELEGENT – KONGRES NATURALNY ONLINE 20-30.11.2023
Akademia Naturalnego Życia
Tytuł wystąpienia: PRZEWODNIK PO OGRODACH
Joanna Włodarska – w Siedlisku pod Lipami prowadzi ogród w sposób zgodny z naturą, z zachowaniem równowagi biologicznej i poszanowaniem dzikiej przyrody. Jest to ogród samowystarczalny – co oznacza wykorzystanie potencjału miejsca, ziemi, korzystanie z pozyskanych w ogrodzie materiałów roślinnych do kompostowania, ściółkowania, zbiór własnych nasion, korzystanie z nawozów i środków ochrony roślin też pozyskanych w ogrodzie. W ramach Akademii Siedliska pod Lipami prowadzi warsztaty i szkolenia związane z szeroko pojętą samowystarczalnością. są to warsztaty kulinarne – między innymi serowarskie, wędliniarskie, zielarsko-kulinarne, kiszonkowe czy octowe. I oczywiście warsztaty ogrodnicze oraz stricte zielarskie. Joanna Włodarska jest autorką podręcznika serowarskiego ” Jak zrobić ser w domu” oraz poradnika “Samowystarczalni w domu i w ogrodzie. Za swoją działalność w zakresie popularyzacji i odtwarzania dziedzictwa kulturowego na wsi otrzymała odznaczenie “Zasłużony dla kultury polskiej”.
Streszczenie wystąpienia:
Tym razem zaproszę Was na wycieczkę po ogrodach udostępnianych dla odwiedzających. W ramach pracy nad przewodnikiem po ogrodach odwiedzam miejsca wyróżniające się sposobem prowadzenia ogrodu, arboreta, ogrody botaniczne, ozdobne i użytkowe. W każdym z nich znajdziemy ciekawe przykłady prowadzenia ogrodu, kolekcje roślinne, poznamy wzajemne zależności w ekosystemie ogrodu. Podczas wykładu poznamy różnice pomiędzy ogrodem uzytkowym, ozdobnym, botanicznym, arboretum. Dowiemy się dlaczego tak ważne jest poznawanie sposobów pracy innych ogrodników i zobaczymy ciekawe miejsca wędrując szlakiem ogrodowej mapy Polski. Zaproszę Was między innymi do arboretum w Wirtach na Kaszubach i w podlaskiej Kopnej Górze. Odwiedzimy ogród botaniczny we Wrocławiu oraz w Krakowie. Poznamy ogrody na dachu usytuowane w centrum dużego miasta. Odwiedzimy także ogród użytkowy prowadzony w pełnej permakulturze na Warmii oraz Ogród Botaniczny uniwersytetu Warszawskiego. Zajrzymy także do najstarszego, prywatnego ogrodu botanicznego w Polsce. Zapraszam serdecznie.
Kontakt do Joanny Włodarskiej:
Blog: http://podlipami.blogspot.com/
Fanpagea: https://www.facebook.com/akademiasiedliska/
Strona internetowa: https://www.akademiasiedliska.pl/
JÓZEF CHROMIK – PRELEGENT – KONGRES NATURALNY ONLINE 20-30.11.2023
Tytuł wystąpienia: NA CO ZWRÓCIĆ UWAGĘ BUDUJĄC DOM ZE SŁOMY. ZALETY I WADY BUDOWANIA SAMEMU.
Józef Chromik jest budowniczym od ponad 20 lat. Wcześniej wykonawca w
budownictwie konwencjonalnym, a od kilku lat pasjonat i wykonawca w
technologii naturalnej słomianej. Drewno, słoma i glina to materiały w
których Józef czuje się naturalnie!
Streszczenie wystąpienia: Budowa domu własnym sumptem jest zadaniem niełatwym. Podejmując decyzje
o samodzielnej budowie domu należy być przygotowanym merytorycznie,
fizycznie i finansowo. Co nas czeka, na czym należy się skupić i na co
zwrócić szczególną uwagę, a czym nie zawracać sobie głowy, jakie są
pułapki i jakie są na nie rozwiązania. O tym wszystkim dowiecie się na
wystąpieniu i będziecie mogli wyjaśnić również swoje wątpliwości.
Kontakt do Józefa Chromika
Facebook: https://www.facebook.com/jozef.chromik.5
KATARZYNA I RYSZARD BILIŃSCY – PRELEGENCI – KONGRES NATURALNY ONLINE 20-30.11.2023
Fundacja Ziemioluby
Tytuł wystąpienia: FUNDACJA ZIEMIOLUBY – CO SIĘ TUTAJ DZIEJE?
Katarzyna i Ryszard Bilińscy.
Od 2008 roku zajmujemy się budownictwem naturalnym. W naszym
dorobku jest kilkadziesiąt realizacji. Jesteśmy członkami założycielami
OSBN (2012).
Prowadzimy warsztaty ciesielskie z konstrukcji budynków, użycia słomy
jako izolacji, tynków glinianych i wapiennych w tym tadelaktu.
Skupiamy się na poszukiwaniu rozwiązań prostych i funkcjonalnych,
dostępnych nie za miliony.
Od 2014 na styku województw mazowieckiego, lubelskiego i
podlaskiego tworzymy siedlisko praktycznych realizacji, szeroko
otwarte na współpracę i wymianę wiedzy. W ostatnim roku
przekształciliśmy się w Fundację.
Streszczenie wystąpienia: Lata gromadzenia wiedzy i doświadczeń w budownictwie naturalnym doprowadziły nas do
założenia fundacji. Jej celem jest dzielenie się tym co wiemy i umiemy, a co dotyczy modelu
życia, który uważamy za zrównoważony.
Naszą misją jest pomaganie w budowaniu własnego naturalnego domu. Choć samodzielna
budowa nie jest procesem łatwym, uważamy że większość z nas jest w stanie podołać
takiemu zadaniu, zdobywając przy okazji odpowiednią wiedzę i umiejętności.
Co dla nas szczególnie ważne, samodzielna budowa lub remont domu wprowadza nas na
ścieżkę zwiększania niezależności i odporności. Człowiek potrafiący zbudować i naprawić
własny dom jest nie tylko mniej zależny od rynku usług budowlanych, ale czuje się lepiej w
swoich czterech kątach.
W tym procesie najlepiej zacząć od edukowania samego siebie. Poza teorią konieczna jest
praktyka. Dobrze prowadzone warsztaty pozwalają nauczyć się jak wykonywać
poszczególne prace, a także ocenić co możemy zrobić samodzielnie, a w czym
potrzebujemy wsparcia.
Prowadzone u nas warsztaty bazują na doświadczeniu zdobytym na dziesiątkach budów
naturalnych. To pozwala nam rozumieć każdy etap i zaplanować proces nauki tak, żeby
przygotować uczestników do realiów własnej budowy.
Zakres proponowanych przez nas kursów i warsztatów zaczyna się od:
Pakiet strawbale czyli szkolenie teoretyczne online, w ramach którego omawiamy proces
budowy domu:
– zagadnienia projektowe i formalne
– wpływ projektu na użytkowość i koszty inwestycji
– struktura kosztów i planowanie budżetu budowy
– przebieg typowej budowy, etapy
– kluczowe procesy mające wpływ na ostateczny sukces
– przykłady realizacji
Konstrukcje drewniane
Szkolenie – warsztat w zakresie stawiane konstrukcji drewnianych budynków strawbale odd
podwalin po więźbę dachową.
Warsztaty pracy z drewnem na przykładzie małej architektury ogrodowej.
Środki ochrony i renowacji drewna na bazie prostych mebli – nowych i odnawianych.
Izolacja ścian słomą
Szkolenie – warsztat w zakresie prawidłowego wypełniania szkieletu drewnianego słomą.
Tynki gliniane
Szkolenie – warsztat w zakresie wykonywania tynków glinianych
– teoria – istotna dla zrozumienia materiału wiedza na temat gliny, sposobów pracy i
możliwościach
– wykonywanie tynków warstwy zasadniczej i finiszowej
– wykonywanie gładzi i tynków strukturalnych
– techniki zdobnicze sgraffito, wytłaczanie, szczotkowanie itp
Tynki wapienne
Szkolenie – warsztat w zakresie wykonywania tynków wapiennych
– teoretyczne podstawy dotyczące tynków wapiennych
– wykonywanie zapraw wapiennych
– wykonywanie warstw wyrównawczych zbrojonych
– wykonywanie tynków finiszowych
Podłogi gliniane
Tadelakt
Budowa pieca chlebowego
i wiele innych…
Współpracujemy z rzemieślnikami, wykonawcami i edukatorami w zakresie permakultury i
wszelkich działań związanych ze środowiskiem naturalnym.
Zapraszamy ��
Kontakt do Ryszarda i Katarzyny Bilińskich
Facebook: https://www.facebook.com/profile.php?id=100063615671841
Strona: www.tynkinaturalne.pl
LESZEK FRANKIEWICZ – PRELEGENT – KONGRES NATURALNY ONLINE 20-30.11.2023
Projekty Permakultura
Tytuły wystąpienia:
I NADCHODZI PERMAKULTURA – JAK SIĘ PRZYGOTOWAĆ?
II TROSKA O ZIEMIĘ, TROSKA O LUDZI I SPRAWIEDLIWY PODZIAŁ – JAK ONE SIĘ TAK NAPRAWDĘ ŁĄCZĄ
Leszek Frankiewicz. Jestem projektantem permakultury i właścicielem gospodarstwa w Beskidzie Wyspowym. Ukończyłem studia z permakultury u Geoffa Lawtona otrzymując dyplom projektanta PDC. Wiedzę pogłębiałem u Daniela Halseya, i od tego momentu używam zaawansowanych narzędzi informatycznych do projektowania.
Jestem członkiem zespołu United Designers, stworzonego przez Dana Halseya, zespołu, który od wielu lat robi zaawansowane projekty permakulturowe na całym świecie. Bycie częścią tego zespołu umożliwia mi korzystanie z wiedzy i zasobów tej grupy, która również w Polsce robiła zaawansowane projekty. Lecz praktyczne umiejętności zdobywam u siebie, ‘na roli’ w pobliżu Limanowej. To moim zdaniem najlepsze połączenie działań aby stawać się coraz bardziej kompetentnym projektantem-praktykiem.
Bill Mollison formułując zasady permakultury mówił o trosce o ludzi, trosce o Ziemię i sprawiedliwym podziale. Zastanawiam się, czemu cały świat permakulturowy jak dotąd zajął się tylko jedną kwestią – troską o Ziemię. Według mnie daleko ważniejszą jest troska o ludzi. Nic nie zmienimy na tej planecie jeśli nie nauczymy się konstruktywnie, rzeczowo i ciepło komunikować z innymi ludźmi.
Gdy nie zaczniemy się wzajemnie o siebie troszczyć… Dzisiejszy, spolaryzowany coraz bardziej świat promuje przemoc, wrogość i nietolerancję dla inności. A przecież to właśnie inność jest fundamentem bioróżnorodności, zarówno w przyrodzie jak i między ludźmi.
Więc jak to zrobić żeby się porozumieć? Czy jest to w ogóle możliwe? Czy są jakieś sposoby, metodologie czy systemy, które się tym zajmują? O tym wszystkim opowiem podczas swojego wystąpienia. Zdrowe warzywa i perfekcyjnie funkcjonujący ekosystem permakulturowy niedużo zmienią w naszym życiu, jeśli emanować będzie z niego zawiść i wrogość.
- Nadchodzi Permakultura – jak się przygotować?
Część moich klientów kupuje ziemię, robi projekt permakulturowy, często buduje dom…i na tym się kończy.
Okazuje się, że przegrywają nierówną walkę z czasem. Mają małe dzieci, pracują zawodowo do późnego wieczora.
Jeśli coś w ogóle zaczną z zagospodarowaniem to pojawiają się problemy typu szkodniki, nornice, sadzonki, które nie wschodzą…
W którymś momencie powstaje pytanie – Czy warto się ‚zabijać’ dla marchewki? Może ją jednak lepiej kupić w Biedronce niż samemu produkować?
Inna część moich klientów idzie od razu do przodu pełną parą. Inwestują, działają, sadzą…często jednak nie mają ani czasu ani ochoty zebrać.. Bo
Brak wolnego czasu, bo ‚i tak pełnej niezależności nie osiągnę’, bo dzieci lub współmałżonek w ogóle nie są zainteresowane.
W obu przypadkach (a jest ich znacznie więcej) powstaje pytanie – jak to zrobić żeby się ’nie zajechać’? Nie przepracować, a przede wszystkim nie stracić serca do permakultury.
Innymi słowy JAK TO WSZYSTKO ZORGANIZOWAĆ?
Podczas swojego wystąpienia podzielę się swoimi doświadczeniami równo jako gospodarza jak i projektanta tak, abyście mogli wypracować swój sposób ‚ogarnięcia’ wdrażania permakultury i aby nie odbiło się to na Waszym zdrowiu, czasie i relacjach wewnątrz rodziny jak i poza nią.
2.Troska o ziemię, Troska o ludzi i Sprawiedliwy Podział – Jake one się tak naprawdę łączą?
Najpiękniejszą ‚rzeczą’, która odkryłem w permakulturze jest to, że dziedzina ta odkrywa przede mną coraz to nowe, głębsze obszary. Głębsze czyli bliższe Naturze.
Permakultura zdefiniowana przez Billa Mollisona jako ‚ethical science’ przestaje być dla mnie Nauką reprezentowaną jako zestaw reguł, zasad i metod ujętych zgrabnie w szkoleniu Permaculture Design Course.
Zaczyna być czymś znacznie głębszym niż mechanistyczne rozumienie ‚połączeń pomiędzy elementami systemu’, które definiuje piękno jako ‚poprawnie zastosowane funkcje”. Oba cytaty pochodzą z kursu PDC Geoffa Lawtona, który ukończyłem. Tak pojęta permakultura przypomina jakiś wielki projekt architeknoniczny wykonany z kloców Lego. Problem tylko jest taki, że te klocki są żywymi istotami. Mają swoje widzimisię, swojego ducha i wolę. Rośliny, zwierzęta, insekty. Ktoś powie – insekty, które myślą i czują? Brzmi jak tani podręcznik magii lub New Age… Wiem, że tak brzmi. Ale tak nie jest…
Podczas tego wykładu pokażę Wam jak można pójść głębiej niż tylko funkcje, cele i zasady. Jak scalić się z Naturą, jak Ona do nas mówi i jaki głębszy pokład permakultry jest dla każdego dostępny. Przekonacie się jaki jest wkład nauki, a jaki żywego doświadczenia w naszym podejściu do Natury i jak trzy filary permakultury – Troska o Ziemię, Troska o Ludzi i Sprawiedliwy podział się ze sobą łączą. Jednakże to połączenie możecie dostrzec tylko wtedy, gdy przekroczycie świat metod, reguł i funkcji. I do tego Was serdecznie zapraszam!
Kontakt do Leszka Frankiewicza
Strona wspólnot – https://kwadrant.org.pl
Strona permakultury – https://permakultura-projekty.pl
MACIEJ ANTKOWIAK – PRELEGENT – KONGRES NATURALNY ONLINE 20-30.11.2023
OSADA.EARTH – Centrum Regeneratywnego Życia
Tytuł wystąpienia: TWORZENIE REGENERATYWNEJ KULTURY – INTENCJONALNA WSPÓLNOTA W CZASIE WSZECH-KRYZYSU
Od 18 lat szukam odpowiedzi na wyzwania życia w czasach narastającego Wszech-
kryzysu ekologiczno-społeczno-ekonomicznego. Od 3 lat jestem współ-inicjatorem i
współ-liderem projektu społecznego intencjonalnej wspólnoty i regeneratywnego
gospodarstwa OSADA.EARTH w Zachodniopomorskiem. W Osadzie łączymy badania
nad byciem człowiekiem w czasach Wszechkryzysu i szukaniem drogi do
regeneratywnej kultury na Ziemi z konkretnymi działaniami w służbie otoczeniu.
Staram się być przodkiem, którego warto mieć, dla pokolenia mojej nastoletniej córki i
kolejnych. Jako trener i facylitator wspieram grupy i osoby w dorastaniu, ewolucji i
pogłębianiu kultury. Jestem regeneratywnym praktykiem, kulturowym pilotem-
oblatywaczem i eksploratorem idei.
Streszczenie wystąpienia: Minione lato było najgorętszym w znanej historii a obserwacje
naukowe nie zostawiają złudzeń że wchodzimy w erę chaotycznych zmian
klimatycznych i najprawdopobobniej ogromnych zawirowań społecznych i
ekonomicznych. Jak być człowiekiem i służyć życiu w czasach wszech-kryzysu?
Przedstawię ideę intencjonalnych wspólnot jako próby odpowiedzi na to wyzwanie i
miejsce odkrywania jak może wyglądać regeneratywna kultura. Na przykładzie
doświadczeń ostatnich lat projektu OSADA.EARTH wskażę najistotniejsze elementy i
wyzwania w tworzeniu takich projektów – aspekt społeczno-ekonomiczny, duchowy,
nawigację między indywidualizmem i wspólnotowością, między bezpieczeństwem i
wolnością, niezależnością a spleceniem losów. Postaram się urealnić utopijne wizje nie
tracąc ich głębi i znaczenia. Po krótce przedstawię idee głębokiej adaptacji, modelu
ProSocial i elementy regeneratywnego projektowania. Mam nadzieję zadać przydatne
pytania niekoniecznie dając zbyt szybkie odpowiedzi.
Kontakt do Macieja Antkowiaka:
Facebook: https://www.facebook.com/osadamozliwosci
Strona: https://pl.osada.earth/
MAGDALENA GÓRSKA – PRELEGENT – KONGRES NATURALNY ONLINE 20-30.11.2023
Ekodama Architektura – Dom pachnący naturą
Tytuł wystąpienia: ARCHITEKTURA A PERMAKULTURA, KSZTAŁTOWANIE EKOLOGICZNEJ ARCHITEKTURY ZGODNIE Z ZASADAMI PERMAKULTURY. EDUKACJA W ARCHITEKTURZE
Magda to architektka specjalizująca się w kreacji zdrowych, inspirowanych naturą przestrzeni. Jej
projekty skupiają się na harmonijnym łączeniu tradycyjnych technik budowlanych z nowoczesnym
designem, z zastosowaniem innowacyjnych, ekologicznych technologii, takich jak strawbale oraz
hempcrete. W swojej pracy Magda kładzie nacisk na zasady permakultury, zwłaszcza w kontekście
projektowania siedlisk i domów. Poza działalnością projektową, angażuje się w działania edukacyjne w zakresie architektury ekologicznej.
Jednym z obszarów jej zainteresowania jest design małych przestrzeni mieszkalnych, takich jak; tiny
houses;. Ta pasja znalazła odzwierciedlenie w projekcie www.biodomek.pl. Jej pracownia, eKodama
Architektura, zdobyła uznanie zdobywając liczne nagrody, w tym prestiżową nagrodę World
Architecture&Design Award.
Aktualnie Magda z zaangażowaniem pracuje nad tworzeniem centrum edukacyjno-
społecznościowego Naturalny Zakręt, które ma na celu promowanie i edukację w zakresie
zrównoważonej architektury oraz działań społecznych. Więcej informacji na temat tego
przedsięwzięcia można znaleźć na stronie www.naturalny-zakret.pl.
Streszczenie wystąpienia: Podczas mojego wystąpienia skupimy się na zrównoważonej wizji architektury, łączącej zasady
permakultury z nowoczesnymi technologiami projektowania. Rozpoczniemy od krótkiego przeglądu
architektury ekologicznej, analizując jej ewolucję i wpływ na nasze otoczenie. Następnie przyjrzymy
się bliżej permakulturze, jej zasadom oraz jej znaczeniu w kontekście architektury.
Kluczowym punktem wystąpienia będzie analiza korelacji między architekturą a permakulturą, z
naciskiem na integrację tych dwóch dyscyplin w procesie projektowym. Omówię, jak zasady
permakultury, takie jak obserwacja otoczenia, współpraca i integracja, mogą być stosowane w
architekturze, przynosząc korzyści nie tylko dla budynków, ale również dla otaczającego je
krajobrazu.
Przedstawię również praktyczne przykłady zastosowania tych zasad w rzeczywistości. Skupimy się na
analizie wybranych projektów osad i gospodarstw ekologicznych realizowanych przez biuro eKodama
Architektura, podkreślając, jak zasady permakultury wpływają na końcowy projekt.
W kontekście edukacji architektonicznej poruszę kwestię braku edukacji ekologicznej na wielu
uczelniach wyższych. Omówię, jak wprowadzenie zasad permakultury do programów nauczania może
znacząco zmienić podejście do projektowania i kształcenia przyszłych architektów.
Zakończę moje wystąpienie wnioskami i refleksjami na temat wyzwań i możliwości, które niesie ze
sobą przyszłość architektury ekologicznej. Następnie otworzę dyskusję, dając uczestnikom
konferencji możliwość wymiany myśli i pytań na poruszone tematy.
Plan wystąpienia:
Wprowadzenie – Krótki przegląd architektury ekologicznej
Czym jest permakultura i jakie są jej zasady?
Korelacja między Architekturą a Permakulturą. Znaczenie integracji permakultury w procesie
projektowym. Zastosowanie zasad permakultury w kontekście krajobrazu i miejsca.
Zasady Permakultury w Architekturze (Obserwacja i interakcja z otoczeniem, Współpraca zamiast
konfrontacji, Integracja zamiast segregacji, )
Odnawialne źródła energii i zasoby, Przykłady zastosowań w praktyce
Analiza wybranych projektów osad i gospodarstw ekologicznych z biura eKodama architektura pod
kontem permakultury.
Edukacja w Architekturze i jej brak na uczelniach. Znaczenie edukacji ekologicznej w procesie
kształcenia architektów. Jak permakultura może zmienić podejście do projektowania? Wprowadzenie
praktyk permakultury do programów nauczania
Wnioski i Refleksje
Wyzwania i możliwości dla przyszłości architektury ekologicznej
Dyskusja i Pytania
Otwarte forum dla uczestników konferencji
Kontakt do Magdaleny Górska
Facebook: https://www.facebook.com/eKodama.Architektura
Strona: https://www.ekodama.pl/pl
MAŁGORZATA LORENZ – PRELEGENT – KONGRES NATURALNY ONLINE 20-30.11.2023
Permakultura TV
Tytuł wystąpienia: JAK OSIĄGNĄĆ NIEZALEŻNOŚĆ ŻYWIENIOWĄ NA 100 M2 GRZĄDEK
Biogram – Małgorzata Lorenz
Wraz z mężem, Krzysztofem, „uprawiamy” ogródek typu ROD we Wrocławiu. Kochamy Naturę i staramy się ją
zrozumieć, zarówno jeśli chodzi o jej prawa w kwestii uprawy gleby, jak i zdrowia. Uczymy się praw Natury i ich
wpływu na nasze życie. Traktujemy siebie, nasze organizmy i rośliny podobnie, dając sobie i im tylko to, co jest dobre,
wspierające, naturalne. Jesteśmy małżeństwem i uwielbiamy współpracę. Żyjemy razem, pracujemy razem i razem
uprawiamy działkę. Działka daje nam wyżywienie, jesteśmy niemal w pełni samowystarczalni żywieniowo. Zawodowo
pracujemy jako terapeuci Germańskiej Medycyny. To bliskie Naturze podejście do zdrowia.
Jesteśmy amatorami, jeśli chodzi o kierunkowe wykształcenie, natomiast jeśli chodzi o Prawa Natury, mamy na tym
polu wspaniałe doświadczenia i sukcesy. Każdy z Was może mieć równie imponujące osiągnięcia, jeśli tylko tego
zapragnie.
Uprawę gleby zgodną z prawami Natury promujemy na naszym kanale na YouTube i tutaj możesz nas poznać:
Ogrodnictwo Intuicyjne – Permakultura TV
https://www.youtube.com/channel/UCaAza-amDVt1yQpuwQ55sBg
Streszczenie wystąpienia: Permakultura czy Pełna Kultura? Wiele osób, spotykając się pierwszy raz z nazwą „Permakultura” nie potrafi jej
zapamiętać i mówi: czym się zajmujecie? Pełną Kulturą? Tak! Permakultura to uprawa gleby, uprawa warzyw,
owoców z pełną kulturą, z uprzejmością i szacunkiem. Obserwujemy, jak Matka Natura organizuje i zarządza życiem
na dzikich terenach. Staramy się odwzorować te procesy w ogródku. Dzięki tej pięknej współpracy mamy wspaniałe i
zdrowe plony, bez użycia środków chemicznych. Jesteśmy w znaczącym stopniu samowystarczalni żywieniowo. Jak
to jest możliwe w dużym mieście? Jak to osiągnąć na tak małej powierzchni?
Poznajcie nasze doświadczenia, metody i sposób wykorzystania nie powierzchni, ale przestrzeni uprawnej. O tym, jak
Permakultura zmieniła nasze życie opowiem podczas prelekcji. Jestem pewna, że pokochacie tę Kulturę.
Kontakt do Małgorzaty Lorenz:
Facebook: https://www.facebook.com/profile.php?id=1347781431
YouTube: https://www.youtube.com/channel/UCaAza-amDVt1yQpuwQ55sBg
MARCIN KACPRZYK – PRELEGENT – KONGRES NATURALNY ONLINE 20-30.11.2023
COSTKA Budownictwo Naturalne
Tytuł wystąpienia: NATURALNE TYNKI
Jestem Marcin, jestem praktykiem, pasjonatem i propagatorem budownictwa naturalnego.
Doświadczenie zdobywałem latami, zaczynając od konwencjonalnych prac budowlanych, głównie wnętrzarskich i projektowych. Pasja do natury była jednak silniejsza. Od kilku lat pracuję wyłącznie z materiałami naturalnymi, nisko przetworzonymi i pozyskiwanymi lokalnie, takimi jak słoma, drewno, glina. Materiały te nadal niezmiennie mnie fascynują. Fascynacja ta przerodziła się we własną firmę – COSTKA – manufakturę, gdzie na dzikiej Suwalszczyźnie wytwarzam farby i tynki naturalne. Jestem również członkiem Ogólnopolskiego Stowarzyszenia Budownictwa Naturalnego (OSBN).
Streszczenie referatu: Glina jest współczesnym, luksusowym materiałem budowlanym. Jest piękna, hipoalergiczna i wszechstronna. Jest najstarszym znanym ludzkości materiałem budowlanym. Surowcem najczystszym i niezwykle przyjaznym człowiekowi i planecie. Śledząc dzieje architektury, wiemy, że lokalna ziemia wymieszana z wodą dała początek całym osadom. Glina może na nowo stać się niezwykle cennym surowcem budowlanym.
Tynki gliniane to wyjątkowo elastyczny i trwały materiał, który nadaje się do stosowania wewnątrz budynków na ścianach oraz sufitach. Tworzy oddychającą i światłoodporną powłokę, która reguluje wilgoć w pomieszczeniach. Jest to wspaniała alternatywa dla nowoczesnych, wysokoenergetycznych materiałów, ponieważ jest łatwo dostępna w postaci gotowej mieszanki, ale także została odkryta na nowo, jako współczesny i bardzo modny materiał o zapierającej dech w piersiach urodzie.
Tynki gliniane są nietoksyczne, charakteryzują się brakiem emisji lotnych związków organicznych i nie zawierają dodatków syntetycznych, betonu czy wapna. Są w 100% naturalne i całkowicie bezpieczne. Wytwarzamy je z naturalnie występujących materiałów, na dzikiej Suwalszczyźnie w naszej rodzinnej manufakturze. Nasze naturalne tynki nie wymagają obróbki, a jedynie wody i mieszania. Tynki gliniane Costka są niepigmentowane, a ich unikalny kolor jest efektem zastosowania glin z najróżniejszych zakątków Polski. Glina oferuje bogactwo kolorów, a skomponowanie jej z różnymi kruszywami daje nieopisane właściwości dotykowe i funkcjonalne.
Tynki gliniane są najbardziej zrównoważonym, dostępnym wykończeniem ścian i sufitów, który nadaje się do recyklingu, naprawy i kompostowania. Najbardziej cenioną cechą gliny jest jej zdolność do łatwego przyciągania i pobierania wilgoci z atmosfery oraz zatrzymywania jej w swojej porowatej strukturze. Naturalne tynki pozwalają budynkom oddychać, tłumią akustykę i pomagają regulować temperaturę. Tynk gliniany wymaga niewielkiej konserwacji, jest odporny na promieniowanie UV i nie ulega degradacji z upływem czasu. Wszelkie uszkodzenia, które wystąpią, można z łatwością naprawić na miejscu. Dzięki tym właściwościom tynk gliniany ma przewidywaną żywotność ok. 60 lat.
Tynki gliniane są całkowicie obojętne. Są nietoksyczne. Ich właściwości buforowania wilgoci pomagają utrzymać komfortowy poziom wilgotności dla domowników, jednocześnie zmniejszając ryzyko powstania pleśni. W naszych domach stężenie szkodliwych chemikaliów jest często dwa do pięciu razy wyższe niż na zewnątrz. Główną przyczyną złej jakości powietrza w pomieszczeniach są niebezpieczne chemikalia, emitowane z materiałów budowlanych. Główna grupa chemikaliów budzących obawy to lotne związki organiczne (LZO), w tym formaldehyd, benzyna, naftalen, powszechnie występujące w klejach, powłokach, drewnie kompozytowym i farbach. Wyprodukowane z naturalnych materiałów i oddychające tynki gliniane pomagają stworzyć dobrą jakość powietrza w pomieszczeniach, a co za tym idzie wpływać na nasze samopoczucie. To, co jest również warte podkreślenia, to że tynki gliniane mają potencjał redukcji LZO obecnych w powietrzu z innych źródeł.
Nasze tynki gliniane są odpowiednikiem tych, używanych setki lat temu. Choć przesiąknięte historią, doskonale pasują do naszych czasów i współczesnych wnętrz. Ich naturalny skład przywraca przestrzeniom zdrowie. Tynki gliniane mogą być renderowane w celu uzyskania nieskończonej gamy tekstur, od rustykalnych z widocznym kruszywem po gładkie i błyszczące. Wymagają minimalnej obróbki.
Kontakt z Marcinem Kacprzykiem:
Strona internetowa : https://costka.com/
Fanpage: https://www.facebook.com/marcinkacprzykbudownictwo
MARCIN KRZESZEWSKI – PRELEGENT – KONGRES NATURALNY ONLINE 20-30.11.2023
Kalpapada
Tytuł referatu: PROCES PROJEKTOWANIA PERMAKULTUROWEGO – od obserwacji do realizacji.
Krzeszewski Marcin, certyfikowany projektant, konsultant i nauczyciel oraz twórca Pokazowego Siedliska Permakulturowego Kalpapãda.
Marcin pasjonuje się permakulturą od 2012 roku. Od 2015 roku na terenie Kalpapādy powstały takie elementy jak: maleńka Chatka Leśna w technologii z kostek słomy z dachem wzajemnie zakleszczonym, otynkowana gliną i wapnem, zimą ogrzewana akumulacyjnym piecem rakietowym. Siedlisko nie jest podłączone do sieci energetycznej, ale jest zasilane niewielką instalacją fotowoltaiczną. Mięciutką wodę deszczową w każdym kranie na jego terenie zapewnia system zbierania, filtracji i magazynowania wody deszczowej. Jej dystrybucją zajmuje się grawitacja. Na kuchni letniej jest tradycyjny gliniany piec chlebowy. W Kalpapādzie ogrodniczy się w półdzikim stylu, a odpadki kuchenne wermikompostuje. Nawet odchody ludzkie są tutaj kompostowane na gorącej pryzmie. Mniejszymi projektami są hot tube, słoneczny prysznic, słoneczna suszarnia, stary sad, żywe wierzbowe ogrodzenie i inne ciekawostki.
Czym jest Kalpapada?
Kalpapāda to Permakulturowe Siedlisko Pokazowe o powierzchni 1,35 ha, zlokalizowane na uboczu przysiółka wsi Manasterz, na Pogórzu Dynowskim (woj. Podkarpackie). To miejsce tworzone przez Marcina Krzeszewskiego i setki wolontariuszy, którzy na przestrzeni ostatnich lat przewinęli się przez jego siedlisko, by dołożyć do niego swoją „cegiełkę”. Przyciąga ich w Marcina skromne leśne progi chęć doświadczenia szlaku, przetartego przez pioniera, który zrezygnował ze stałego dochodu, by żyć na bogato prawie bez rachunków. Tutaj stosuje i demonstruje niskobudżetowe rozwiązania sprzyjające samowystarczalności i życiu Slow Life.
Streszczenie referatu: W obecnych czasach nadmiaru niepotrzebnych rzeczy i szastania kończącymi się zasobami trudno o prawdziwie etyczne decyzje. Takie, które będą co najmniej zrównoważone. Permakultura, czerpiąc z wiedzy o funkcjonalnych, trwałych i naturalnie samoodnawiających się ekosystemach, pozwala projektować siedliska oparte na symbiozie Ludzi i Ziemi. Nadmiar powstały z owej współpracy zasila i regeneruje ekosystemy, a tym samym zamieszkujące je społeczności.
Wraz ze wzrostem świadomości, coraz więcej ludzi chce wziąć odpowiedzialność za istnienie nie tylko swoje, ale też przyszłych pokoleń. Posiadacze kawałków Ziemi stają się jej Opiekunami. Chcą lepiej zrozumieć naturalną charakterystykę swojej nieruchomości oraz dowiedzieć się, jak ją regenerować, rozwijać i żyć na niej w sposób, który poprawia funkcje ekologiczne, zwiększa produktywność i rentowność, ogranicza koszty utrzymania i przywraca naturalne piękno.
Prelekcja będzie skupiać się na praktycznym procesie projektowania permakulturowego. Marcin Krzeszewski przeprowadzi Was przez jego etapy. Dowiecie się jak wygląda zbieranie szczegółowych danych o siedlisku, tworzenie jego aktualnej mapy z istniejącymi elementami, wywiad z opiekunami projektowanego terenu, rozmieszczenie na nim planowanych elementów, aż po implementację holistycznego projektu, utrzymanie infrastruktury i dopasowywyanie go do ciągłych zmian. Zapraszam na wspólną podróż po procesie z certyfikowanym projektantem z Kalpapādy – Pokazowego Siedliska Permakulturowego
Kontakt do Marcina Krzeszewskiego
Strona internetowa : www.permaprojekt.pl
Fanpagea: https://www.facebook.com/kalpapada
YouTube: https://www.youtube.com/@kalpapada
MONIKA NAWROCKA – PRELEGENT – KONGRES NATURALNY ONLINE 20-30.11.2023
Polskie Rodowe Posiadłości
Tytuł wystąpienia: OD MARZENIA DO STWORZENIA
Z wykształcenia pedagog, terapeuta pedagogiczny. Z zamiłowania pisarka i artystka kochająca naturę. Tworzę Rodową Posiadłość, zajmuje się ziołami, robię własne naturalne maści, haftuję, wykonuję obrazy z darów natury, ale przede wszystkim piszę. Swoją działalnością promuje idee Rodowych Posiadłości. Zachęcam i inspiruję do zmiany życia na każdym poziomie, by płynęło ono w szczęściu, miłości, prawdzie i jedności z naturą.
Streszczenie:
Inspiracją do stworzenia serii książek o Rodowych Posiadłościach są dzieła literackie
Władimira Megre „Dzwoniące Cedry Rosji”. To dzięki nim odnalazłam w sobie siłę i twórczą
kreatywność do śmiałych marzeń, działania, pisania i propagowania tej pięknej Idei życia we własnym
Raju. Tworzenie własnego kawałka ojczyzny i możliwość obserwacji innych w swojej przestrzeni
miłości jest czymś, co nieustannie gra piękną melodię w moim sercu, popychając ku wspólnemu
stworzeniu pięknej ojczyzny dla nas wszystkich!
Od Marzenia do Stworzenia – To opowieść dwojga ludzi, którzy zdecydowali się pójść drogą
prawdy, czystości i jedności z naturą, by żyć w stworzonej przez siebie przestrzeni miłości, Rodowej
Posiadłości, gdzie życie płynie w szczęściu, spokoju i dobrobycie!
Jak osiągnąć taki stan? Jak pokierować swym losem, by takie życie było? Czy to jest w ogóle możliwe?
Możliwe i to z całą pewnością, lecz tylko wtedy, gdy skierujesz się w stronę własnego wnętrza,
wyciągniesz do siebie pomocną dłoń, wrócisz do domu, wracając do siebie.
„ – To znaczy, że muszę oczyścić się z niepotrzebnych pudełek, aby dojść do tego pierwotnego
odczucia przeznaczenia i błogości?
– Dokładnie tak!
– Ale tego wszystkiego jest za dużo! Jakby tak rozdzielić wszystkie te myśli, emocje i uczucia na
pojedyncze elementy, to zajmie sporo czasu. Nie mówiąc już o tym, żeby to wszystko zrozumieć i
poukładać. Roku na to wszystko nie starczy!
– A czego się spodziewałeś, że w jeden dzień, uprzątniesz bałagan z 27 lat swojego życia?
– Nie wiem, czy starczy mi sił i wytrwałości, czy to w ogóle może się udać…?
– Więc może zacznij od pudełka niewiary? To właśnie tam kończą żywot wszystkie Twoje pomysły i
marzenia…”
Wewnętrzne porządki na łamach prawdy, czyste myśli, określenie intencji, sprecyzowanie
marzeń, poznanie swoich głębokich potrzeb oraz wytyczenie konkretnego celu, są podstawą Twoich
zasobów, z którymi ruszysz w nową drogę życia.
Natura wokół: Ziemia, obłoki na niebie, żywe stworzenia, płody ziemi i czysta woda, są jak
pokarm dla zbłąkanej duszy, zbolałego ciała i pokaleczonego umysłu, zanurz się więc w świecie
natury, niech ona Cię ukoi i będzie towarzyszką w drodze do domu.
Serce jest drogowskazem, do szczęścia, miłości i przeznaczenia duszy. Daj mu się prowadzić,
niech miłość oświetla Ci drogę, jak latarnia zmęczonemu marynarzowi, który po długim dryfowaniu
na Oceanie, chce powrócić do swego portu.
Kontakt do Moniki Nawrockiej
Fanpage: https://www.facebook.com/polskierodoweposiadlosci
Instagram: https://www.instagram.com/polskierodoweposiadlosci
You Tube: https://www.youtube.com/@polskierodoweposiadosci2116
Tik Tok: https://www.tiktok.com/@polskierodoweposiadlosc
Vk: https://vk.com/id788163642
Michał Mydło – PRELEGENT – KONGRES NATURALNY ONLINE 20-30.11.2023
– Świetlisty Mike
Rozwój Świadomości
Powrót do Natury
Nowa Ziemia
Tytuł wystąpienia: Powrót do Natury
Michał Mydło
Od zawsze byłem miłośnikiem wolnosci , co pokierowalo mnie do obcowania z naturą , podnoszenia świadomości , dbaniu o zdrowie poprzez dietę, sport , medytacje, itd.
Na codzień dzielę się przemysleniami w tym aspekcie na kanale YouTube, pracuje tez z roslinami ( ogrod ) , duzo podróżwałem oraz doswiadczałem przeróżnych środowisk , rytuałów czy technik podnoszenia swiadomosci . Lubie pracowac z ludzmi i wspierać życie .
Realizuje i wspieram wizje powrotu do natury , gdzie widze rodziny mieszkajace na wlasnej ziemi samowystarczalnie , tworzące super sąsiedztwa wolnych, spelnionch ludzi.
Streszczenie referatu: Celem mojego referatu jest opisanie w skrócie wizji powrotu do natury oraz jaki ma wpływ na jednostkę, rodzinę , ale również społeczeństwo i całą planetę . Zainspirowany obcowaniem z natura , wieloma podróżami w głąb siebie oraz serią książek “Anastazja Dzwoniące Cedry Rosji” doszedłem do wniosków że powrót do naturalnego środowiska to uniwersalny plan na rozwiązanie wszystkich problemów ludzkich , począwszy od zdrowotnych, kącząc na finansowych .
Serdecznie zapraszam
Kontakt do Michała
Gmail: slonecznymike@gmail.com
YouTube: https://youtube.com/@swietlistymike?si=TXhojcA4dY3sOKX2
NATALIA GUZ – PRELEGENT – KONGRES NATURALNY ONLINE 20-30.11.2023
Tytuł wystąpienia: AGROLEŚNICTWO A DEFICYT WODY
Mam szczęście pochodzić z jednego z najpiękniejszych miejsc w Polsce – malowniczej nadbużańskiej części Pojezierza Łęczyńsko-Włodawskiego. Z wykształcenia jestem geografką i florystką. Obecnie studiuję agroleśnictwo na Uniwersytecie Rzeszowskim. Jestem miłośniczką zwierząt oraz szczęśliwą posiadaczką psa i dwóch kotów. Interesuję się przyrodą, kulturą i historią Polesia Lubelskiego oraz szeroko pojętą botaniką z naciskiem na możliwość wykorzystania roślin w fitoterapii, kuchni i kosmetyce oraz tworzeniem ogrodów leśnych i stref urban agroforestry na niewielkich powierzchniach.
Od czasu praktyk studenckich jestem częścią Zespołu Lubelskie Zioła, w którym zdobywam wiedzę z zakresu agroleśnictwa, projektowania i wdrażania systemów agroleśnych, polikulturowej uprawy roślin, rolnictwa regeneratywnego i zrównoważonej produkcji.
Streszczenie wystąpienia: O agroleśnictwie często słyszymy w kontekście ochrony gleby oraz zachowania bioróżnorodności.
W obliczu zmian zachodzących w środowisku coraz większego znaczenia nabiera także ochrona zasobów jakościowych i ilościowych wód, zwłaszcza w sytuacji hydrologicznej Polski. W ostatnich latach coraz częstszym zjawiskiem są ekstremalne zjawiska pogodowe – rzadziej niż jeszcze kilka lat temu notowane są dni w czasie, których notuje się kilkugodzinne lub całodzienne opady deszczu o niskim lub umiarkowanym natężeniu. Częściej natomiast obserwuje się krótkotrwałe, nawalne opady deszczu w czasie których jednorazowy opad może osiągać normę dla miesiąca bądź całego sezonu. Opady te często poprzedzone są trwającym kilkanaście do kilkudziesięciu dni z okresem suszy, co nie sprzyja produkcji rolniczej. W czasie swojej prezentacji chciałabym zwrócić uwagę na potencjał systemów agroleśnych w kontekście retencjonowania i ochrony jakościowej wód.
Kontakt do Natalia Guz:
Facebook: https://www.facebook.com/natalia.guz.587
PAWEŁ FIJAŁKOWSKI – PRELEGENT – KONGRES NATURALNY ONLINE 20-30.11.2023
Ekoosada Brzozówka
Tytuł wystąpienia: EKO-OSADA BRZOZÓWKA JAKO PRZYKŁAD EKOLOGICZNEJ SPOŁECZNOŚCI
PAWEŁ A. FIJAŁKOWSKI – Zasadźca Eko-osady Brzozówka. W latach 1981 – 1988 drukarz, redaktor i kolporter prasy podziemnej. Działa na rzecz wolności człowieka, niezależny publicysta. Od 2015 roku mieszka na wsi i uprawia konopie. Wraz z żoną Agnieszką od wiosny do jesieni prowadzi w tej osadzie koncerty, ceremonie, warsztaty i debaty społeczne, na których mistrzynie i mistrzowie dzielą się swoją wiedzą.
Propaguje budownictwo naturalne i osadnictwo nawiązujące do tradycji słowiańskich. Organizator i uczestnik kilku kampanii społecznego nacisku na władze, w tym przeciw 5G, zatruwaniu przyrody, segregacji sanitarnej, ograniczaniu praw obywatelskich oraz na rzecz uwolnienia uprawy i zastosowań konopi włóknistych.
Streszczenie wystąpienia:
W małej wsi Brzozówka, w województwie łódzkim, jest eko-osada – miejsce, które wybierają sobie na siedzibę
ludzie wolni, szanujący Przyrodę i dawne słowiańskie tradycje.
Tym, co wyróżnia te Osadę od wielu innych jest zaplanowanie przez zasadźce ( staropolskie okreslenie
założyciela i organizatora wioski) placu centrum czyli społecznego Osady, które ma służyć zarówno integracji
mieszkańców jaki i oddziaływaniu na zewnątrz. Projekt zagospodarowania tego terenu opracowany został
przez zasadżcę, a pierwszy eksperymentalny budynek – Kopuła z materiałów naturalnych, jest kreacja
zbiorową.
Centrum społeczne osady należy do naszej Fundacji i tam też od 2017 rolu organizujemy otwarte i w
większości bezpłatne działania społeczne i kulturowe. Najwiekszymi imprezami był Zlot Polskich
Społeczności Alternatywnych w 2018 roku oraz trzy festiwale w 2023 roku: Naturalna Majówka, Sławiańska
Radość oraz Wiec(dz) o Zdrowiu. Podczas tych imprez około 50 mistrzów i mistrzyń rożnych dziedzin wiedzy
prezentowało swoje dokonania. Każda taka impreza kończy się koncertem na naszym Amfiteratrze pod
Modrzewiami. Odwiedziło nas kilkaset ludzi, zaintersowanych wiedzą alternatywną i działami niekomercyjnej
sztuki.
Tuż obok, na działce rodziny Fijałkowskich powstaje Ośrodek Rozwoju KONOPNY GOŚCINIEC.
Poprawiamy tam dotychczasowe pole biwakowe, uzupełniając je o podłacze elektryczne i sanitariat i banię.
Planujemy tam 5 domków pod wynajem dla uczestników naszych zajęć a także ludzi, którzy na jakiś czas chcą
zamieszkać na terenie naszej Osady.
Wokół tego centrum jest 16 działek prywatnych (każada ma 3000 m2) które sukcesywnie zasiedlają Osadnicy.
Obecnie mieszka na tych działkach mieszka na stałe dziewięcioro mieszkańców, dwóch rezydentów
czasowych, zaś dwie pary przygotowały swe działki do budowy nowych domów, oczywiście z materiałów
naturalnych.
Jest to wspólnota intencyjna, gdyż każda rodzina czy człowiek, mieszkając na swoim terenie, uczestniczy w
życiu Osady i otaczającego Świata w takim wymiarze, w jakim zechce. Wiec Eko-Brzozówki jest naszym
formum porozumienia i wspólpracy, a uchwały zapadają drogą consensusu. Tak uchwaliliśmy Prawo Eko-
Brzozówki w 23 artykułach. https://eko-brzozowka.pl/eko-osada…/prawo-zwyczajowe/
Nurt eko-osad jest jeszcze niszowy, ale tendencja powoli przybiera i na wsi zaczynają się odradzać grupy i
Rody na podstawie wspólnej fascynacji ekologią, prepperingiem, Słowiańszczyzną. Trwałe podstawy mają te,
gdzie dopracowano się wzajemnej sympatii i wspólnoty celów.
Przykładem tego są osady rodowe w krajach słowiańskich oraz pozostałe eko-osady i eko-wioski w różnych
krajach Europy. Trzeba też wiedzieć, że polski charakter narodowy nie sprzyja wspólnotom, dominuje
indywidualizm, ale trudne czasy, zwłaszcza psychoza panedmii wielu skłoniła do szukania miejsc ucieczki i
grupy wsparcia. W miastach powstają kooperatywy spożywców, które są formą pośrednią wyrwania się z objęć
z matrixa.
Eko-osada Brzozówka mogła zaistnieć, gdzyw 2014 roku, gdy Paweł Fijałkowski nabył zalesiony gęstym
młodnikiem 9-hektarowy teren w uroczej wsi pod Rawą Mazowiecką. Paweł zaplanował układ przestrzenny,
wytyczył plac centralny i drogę oraz ścieżki, rozparcelował teren i stał się w ten sposób zasadźcą eko-osady.
Tutejszy wójt był przychylny inicjatywie, sąsiedzi w większości neutralni a niektórzy życzliwi. Odwiedzali
miejsce nieliczni, ale pracowici wolontariusze.
Ale państwowe i samorządowe jednostki wdrażające programy unijne i dotacje krajowe konsekwentnie
odrzucały projekty zasadźcy na infrastrukturę Eko-Brzozówki oraz ciekawe projekty edukacyjne. Tak więc
rozwój opiera się tylko na prywatnych środkach Agnieszki i Pawła Fijałkowskich, wspieranych ppracą
społeczną rzez pierwsych osadników oraz grono wolontariuszy.
Od 2018 r. wobec Fundacji Eko-osada Brzozówka i małej społeczności zastosowano presję, aby zasadźcę i jego
bliskich zniechęcić do pracy społecznej. Mnożyły się szykany: ktoś próbuje nielegalnie przejąc cześć terenu
Osady, matrix stara się aby z Fundacji wyeliminować Fijałkowskich. Zapewne dlatego, że siedząc w małej wsi
nie tylko zajmują się swoim podwórkiem, ale spoglądają szerzej na Świat i siebie w nim z dalszej i wyższej
perspektywy. I tak nie spodobało się komuś, że w roku 2019 protestowali przeciw zlokalizowaniu w sąsiedniej
wsi składowiska odpadów z warszawskiej oczyszczalni ścieków. W tym też czasie działali w ruchu „Polska
wolna od 5G”. Ludzie z Eko-Brzozówki wzięły udział w posiedzeniu komisji Sejmowej, gdzie, po stronie
społecznej, krytykowali projekty specustawy 100-krotnie obniżającej normę promieniowania
elektromagnetycznego w miejscach zamieszkania i pracy ludzi. Byli na konsultacjach w tej sprawie w
Kancelarii Prezydenta, a Paweł Fijałkowski w obecności premiera M. Morawieckiego i wiceminister cyfryzacji
- Buk wezwał ówczesne władze państwowe do zaprzestania wdrażania gęstej sieci nadajników 5G w polskich
miastach.
Na terenie społecznego centrum Osady jest eksperymentalna budowla z 2016 roku: kopuła z kostek słomy,
otynkowanych z obu stron gliną, pozostałymi materiałami naturalnymi jest drewno i kamienie polne. Stawianie
tej Kopuły było świetnym zapoznaniem się z tamtejszym zakątkiem Ziemi: najpierw wszystko nie sprzyjało.
Jakiś „projektant” wziął 1500 zł i nic nie zrobił, inny bardzo miły człowiek zaczął budowę, ale porobił kilka
błędów technicznych, które potem trzeba było korygować. Wreszcie okazało się, że na słomiano-glinianym
„igloo” nie można posadowić więźby dachowej ważącej ponad tonę… A więc budowa Kopuły zakończono
pracą społeczną (dlatego jest kreacją zbiorową) i teraz służy jako miejsce medytacji, wystaw, koncertów oraz
letnia kwatera dla gości.
Jest także projekt architektoniczno-budowlany „Domu Wspólnego“ – po powstaniu będzie to wymarzone
miejsce integracji Osadników (sala zebrań, świąteczna izba, domowe przedszkole i antysystemowa szkoła, a
także spółdzielnia i sala wspólnej pracy (co-working). Będzie to też właściwy obiekt edukacyjny w typie
uniwersytetu ludowego, z miejscami noclegowymi. I jedno z pierwszych w Polsce miejsce debat społecznych i
narad organizacji strażniczych i aktywistów niezrzeszonych.
W roku 2024 zapraszmy na Naturalną Majówkę, Koncert pamięci Mirko Fernandeza 15 czerwca, Festiwal
Sławiańska Radość 12, 13, 14 lipca, Konopne Dożynki 15 sierpna, Wiec(dz o Zdrowiu 30 sierpnia -1 września
oraz dzień Pamiętajcie o Zaświatach 12 października.
Agnieszka i Paweł Fijałkowscy mają takie przesłanie: – Pracujemy u podstaw, tak jak podobnie odczuwający
ludzie i małe wspólnoty w Polsce i na całej Ziemi, którzy chcą przygotować Stary Wspaniały Świat w scenerii
XXI wieku.
Informacje o działaniach w Eko-Brzozówce można znaleźć na www:eko-brzozowka.pl
Kontakt do Pawła Fijałkowskiego
Facebook: https://www.facebook.com/ekoosadabrzozowka
Strona: https://eko-brzozowka.pl/
PAWEŁ KARPIŃSKI – PRELEGENT – KONGRES NATURALNY ONLINE 20-30.11.2023
Złoty Klon
Osada Ekologiczna
Agroturystyka Złoty Klon
Permakultura
Żyjmy jak najbliżej natury
Tytuł wystąpienia: OSADA SĄSIEDZKA ZŁOTY KLON
Tytuł wystąpienia: NATURALNY DOM OKTAGONALNY
Paweł Karpiński ekspert od budownictwa naturalnego, permakulturzysta, miłośnik natury, mechanik, biznesmen
Dokonania:
-Stworzyliśmy wspólnie z żoną oraz wolontariuszami z całego świata dom w kształcie ośmiokąta
-Prowadzę z żoną siedlisko: Złoty Klon w Kijance
-Prowadziliśmy wiele warsztatów związanych z budownictwem naturalnym oraz ogrodnictwa
-Pomagaliśmy w tworzeniu innych siedlisk: permakulturowo-ekologicznych
Streszczenie referatu: Celem mojego referatu jest opisanie w skrócie jakie mamy plany i do czego zmierzamy w naszych działaniach w Złotym Klonie.
Jednym z podstawowych celów jest stworzenie wspólnoty ludzi która żyje na podobnych zasadach. Tutaj inspirowaliśmy się z żona książkami “Anastazja Dzwoniące Cedry Rosji”
Zakładam że przyszli członkowie naszej ekoosady kupią wokół nas swój kawałek ziemi.
W naszym gospodarstwie mamy 1,5 ha terenu który nadawałby się na przyszły wspólny teren eco osady gdzie można by budować szkołę i świetlicę i stworzyć na nim centrum spotkań i integracji wspólnoty.
Zdecydowanie preferujemy edukację domową ponieważ buduje to wspólną relację oraz to dzieci będą w przyszłości kontynuowały to co my zaczęliśmy i ewentualnie będa usprawniac to czego my ich nauczyliśmy oraz wprowadzać nowe rozwiązania.
Nasi synowie od początku są w edukacji domowej pojawienie się wokół nas grupy z dziećmi w nauczaniu domowym usprawni edukację dzieci nawzajem oraz podział zadań między rodzicami.
Ogród powinien być na tyle rozwinięty aby zapewnić niezależność żywieniową dla grupy która w danym miejscu zamieszka.
Prowadzimy ogród permakulturowy oraz posiadamy walipini. Przyszli osadnicy mogą korzystać z naszego doświadczenia jak również z pewnością można prowadzić wiele upraw wspólnie. Przynajmniej na początku zanim zaczną swoje grządki. Z podziałem na obszary lub wspólny czas jaki w ogrodzie poświęcamy. Jeżeli ta zasada by się przyjęła można wówczas pozostać przy wspólnym ogrodzie. Staram się w tym przypadku w 100% nie zakładać że dokładnie tak musi być ponieważ niektórym może to odpowiadać natomiast inne osoby będą preferowały bardziej korzystanie z własnej ziemi.
Mieszkając w Sarasocie na Florydzie świetnie sprawdzała się rozpiska godzin które ludzie wypracowali. Dzięki temu każdy wiedział ile ma do wypracowania dla społeczności.
Energia
Pozyskujemy energię z 10 KW Paneli fotowoltaicznych i planujemy rozwinąć się w stronę dodatkowych wiatraków które świetnie współpracują razem. Panele mamy podłączone do sieci energetycznej która jest dla nas magazynem energii na zimę. Tego typu praktyka daje nam czystą energię. Niestety z doświadczenia wiem że da się składować wystarczającej ilości energii samemu na okres zimowy do ogrzania domu i wody użytkowej ponieważ na dzień dzisiejszy ilość potrzebnych akumulatorów jest zbyt duża żeby miało to sens.
Nasz dom ogrzewamy matami grzewczymi oraz kominkiem ponieważ mamy las, kominek dla nas jest awaryjnym źródłem ogrzewania. Myślałem o pompie ciepła ale dobrze zaizolowany budynek ma na tyle niskie zapotrzebowanie na energię że wysoki koszt instalacji oraz samej pompy ciepła spowodował że zdecydowaliśmy się na w/w maty grzewcze.
Woda
Obecnie korzystamy z wody z wodociągu gminnego ponieważ jest on nowy i nowoczesny a woda z niego jest ozonowana i nie posiada chloru i fluoru. Co za tym idzie stwierdziliśmy że nie ma sensu budowa studni ponieważ jest to stosunkowo duży wydatek. My w między czasie budowaliśmy dom i woleliśmy skupić się na wykończeniu domu.
Natomiast jest możliwość czerpania wody z rzeki którą mamy w granicy działki. Jest ona doskonała do podlewania. Dodatkowo jesteśmy na etapie kończenia naturalnego basenu zasilanego wodą deszczową z dachów naszych zabudowań.
Ziemia
Ziemia w naszych rejonach to 5 lub 6 klasa, to powoduje że trzeba ją na początek zasilić żeby dawała przyzwoite plony. Zdecydowaliśmy się na permakulturę ponieważ ścielenie słomą i zrębkami zatrzymuje wilgoć w glebie oraz użyźnia i wzbogaca ją. Dodatkowo nie ma potrzeby kopania ziemi ponieważ wyściółkowana gleba w sposób naturalny jest mięka.
Zwierzęta
W naszej osadzie posiadamy kury nioski które są tylko do znoszenia jajek. Nie jemy naszych kur. Aczkolwiek nie jesteśmy wszyscy wegetarianami. Moja żona jest wegetarianką natomiast ja i synowie jemy mięso. Z pewnością koza, owca lub krowa z pewnością byłaby doskonałym źródłem serów. Niestety na tą chwilę nie zdecydowaliśmy się na podjęcie takiego wyzwania ponieważ jest to codzienny obowiązek a my jesteśmy obecnie bardzo zaangażowani w organizowanie przestrzeni i edukację dzieci co wiąże się z wyjazdami.
Finanse
Obecnie budujemy domy szkieletowe jednym z wykonanym przez nas projektów jest dom w osadzie Truskawkowe Pola, zbudowaliśmy go od podstaw. Dodatkowo kryjemy dachy robimy altanki, tynkujemy gliną, robimy domy ze słomy, to pozwala nam zarabiać pieniądze na potrzeby wykończenia naszej osady oraz utrzymuje wymianę finansową z otaczającym nas społeczeństwem. Każdy kto będzie chętny i zamieszka w naszej okolicy będzie mógł uczestniczyć w naszych projektach i dzięki temu będziemy mogli prowadzić dochodową działalność gospodarczą która jest związana również z naszym stylem życia. Będzie to kolejne spoiwo naszej społeczności,
Budując ośmiokątny dom ze słomy w którym zamieszkaliśmy zaplanowaliśmy dodatkowe pokoje gdzie prowadzimy agroturystykę. Posiadamy trzy pokoje z dwiema łazienkami w głównym domu oraz oddzielny drewniany domek mazurski wyposażony w kuchnię i łazienkę.
Dodatkowo są dwa tipi, oraz pole namiotowe i przyczepa kempingowa. Wszystko to ma również pomóc nam finansowo i dać nam dodatkowy dochód a przy okazji osoby odwiedzające nas będą mogły zobaczyć na własne oczy jak funkcjonuje nasza osada i być może również się zainspirować i wejść na ścieżką podobną do naszej a może nawet zostać naszym sąsiadem.
Każda chętna do odwiedzenia nas osoba jest mile widziana.
Mamy kolegę z Ukrainy który obecnie kupuje koło nas kawałek ziemi i zamierza się u nas osiedlić. Obecnie pracujemy razem i robimy wspólne projekty o których wspominałem wcześniej.
Z naszego punktu widzenia życie w takiej osadzie daje bliski kontakt z naturą oraz większą świadomość współcześnie otaczającego nas świata. Moja żona pochodzi z Warszawy a ja z Brwinowa 20 km od Warszawy. Przeprowadzenie się na wieś spowodowało że zmienił się nasz światopogląd i dzisiaj jesteśmy bardziej wrażliwi na otaczającą nas przyrodę. Bardzo ważne jest również dla nas czyste środowisko naturalne które nas otacza. Nasze siedlisko znajduje się na obszarach Natura 2000 a część działek na terenie chronionego krajobrazu, wszystko otoczone jest lasami oraz łąkami co daje nam niepowtarzalną możliwość obcowania bezpośrednio na łonie natury. Ostatnio dla przykładu prawie pod naszym oknem przechadzał się łoś i widzieliśmy go przez okno w dzień pracując przy komputerze. Na tej samej łące niemalże codziennie zbierają się żurawie i bociany. A za oknem w kuchni widywaliśmy przechadzające się sarny
Takich bliskich spotkań nie da się do końca przełożyć słowami.
Artykuł o Złotym Klonie:
https://www.gajanaturalnie.pl/eko_styl/osada-zloty-klon/
Kontakt do Pawła Karpińskiego
Strona internetowa : https://www.zlotyklon.org/
Fanpagea: https://www.facebook.com/zlotyklon
PEDRO OGRODNIK DOGOR – PRELEGENT – KONGRES NATURALNY ONLINE 20-30.11.2023
Podlaska Wyspa Dyń
Tytuły wystąpienia: CO ROBIMY, BY NASZE POMIDORY BYŁY SMACZNE I ZDROWE?
Biogram prelegenta/historia fundacji/gospodarstwa/itd:
Ogrodnik z wykształcenia i z Pasji. Główny bohater filmu pt. „Ziarno Świadomości”, opowiadającego o naturalnych uprawach, tradycyjnym nasiennictwie, małych rodzinnych gospodarstwach, rynkach zbytu płodów rolnych, kooperatywach, itd.
Kolekcjoner i tester wielu odmian warzyw i owoców. Głównie pomidorów i papryki chilli. Specjalizujący się w naturalnych metodach uprawy. Ogród prowadzi od dziecka, a od 18 lat rozwija go i udoskonala w coraz bardziej profesjonalny sposób ( zdobycie tytułu inżyniera ogrodnictwa).
Od prelegenta:
Nasze uprawy zaczęły się od pomidorów. Nadal są one bardzo ważną częścią gospodarstwa. Od jakiegoś czasu dążymy do coraz większej regeneratywności. Zwiększamy udział zwierząt i zaczynamy wprowadzać więcej ściółek organicznych. Dostarczamy roślinom bardzo dobrej jakości wodę z naszego stawu rybnego. Uprawy pomidorów, chilli i kilku innych roślin prowadzimy pod osłonami. Aktualnie mamy 8 tuneli foliowych, uprawy w gruncie, sad, las i 4 ha pola.
W naszym gospodarstwie pracują trzy osoby: Ja, Mama i Brat.
Streszczenie tematu:
W moim wykładzie chcę opowiedzieć o gospodarstwie, które prowadzimy. Opisuję metody, które wdrażamy, by otrzymać jak najlepszą jakość i smak naszych płodów rolnych.
Kontakt do Pedro Dogora
Fanpagea: https://www.facebook.com/podlaskawyspadyn
Kanał na Youtube: https://www.youtube.com/@podlaskawyspadyn2234
Inne: Główny bohater filmu dokumentalnego „Ziarno Świadomości”
RAJMOND RACZYŃSKI – PRELEGENT – KONGRES NATURALNY ONLINE 20-30.11.2023
Tytuł wystąpienia: LASOSADY
Tytuł wystąpienia: NATURALNE NAWOZY
Mam na imię Rajmond i jestem entuzjastą i praktykiem permakultury, regeneratywnej agrokultury i naturalnego budownictwa. Mieszkam na Litwie z żoną i trójką dzieci na naszej permakulturowej posiadłości, gdzie teoria spotyka się z praktyką.
Po ukończeniu dwóch kursów z permakultury i zagłębieniu się w szereg książek w tych tematach rozpoczęliśmy naszą podróż w tym kierunku, podczas której zostały popełnione błędy, nauczone lekcje, i zaleczone rany oraz odciski, no bo jak mawial moj dziadek: gdy len bierze się za robotę, to odcisk bierze się za rękę :)))).
Podczas naszego spotkania skoncentruję się na dwóch kluczowych tematach, które rezonują głęboko z moją podróżą – nawozach naturalnych i lasosadach. Pierwszy, nawozy naturalne, jest moim zdaniem tematem, który rozwiązuje 90% problemów związanych z uprawą roślin.
Drugi temat, lasosady czyli ‘food forest’, to sprawa bliska mojemu sercu. Rozwinę niezbędne wątki związane z zakładaniem i pielęgnowaniem lasosadu, oferując wgląd w jego fundamenty i zarządzanie potrzebne do kultywowania zarówno lasu, jak i jego mieszkańców.
Do zobaczenia na Kongresie
Kontakt z Rajmonda Raczyńskiego:
Facebook: https://www.facebook.com/raimond.racinskij
RYSZARD KAŁUŻNY – PRELEGENT – KONGRES NATURALNY ONLINE 20-30.11.2023
Samowystarczalni
Tytuł wystąpienia: SAMOWYSTARCZALNOŚĆ ENERGETYCZNA – FOTOWOLTAIKA WYSPOWA
Ryszard Kałużny, z wykształcenia i zainteresowania Technik Elektronik po dzierżoniowskiej
„Radiobudzie”. Krótkofalowiec (SP6XRH), żeglarz (www.jacht-galaktyka.pl) , astronom amator (PTMA
o/Wrocław), miłośnik nieznanego oraz samowystarczalności w życiu poza systemem.
Tester nowych technologii i wdrożeniowiec innowacyjnych technologii energetycznych,
elektronicznych, radiokomunikacyjnych, a od 2014r również fotowoltaiki ze szczególnym uwzględnieniem
fotowoltaiki wyspowej i magazynowania energii.
Od 2022r prezes „Samowystarczalni.eu Sp. z o.o.”
Streszczenie wystąpienia: Wykład pomoże Ci zgłębić wiedzę na temat możliwości zasilania autonomicznego w twoim
gospodarstwie domowym lub w miejscach gdzie nie ma możliwości wpięcia się do instalacji elektrycznej. Tu
dowiesz się co to takiego fotowoltaika wyspowa, co ją odróżnia od zwykłych instalacji fotowoltaicznych,
jakie daje możliwości i jak dobrać właściwe rozwiązanie dostosowane do Twoich potrzeb. Poruszę
zagadnienia związane z panelami fotowoltaicznymi, magazynami energii, falownikami. Na wykładzie
dowiesz się także o kosztach takich instalacji i jak je wykonać metodą gospodarczą, na czym można
oszczędzić a na czym – nie warto.
Do zobaczenia na Kongresie
Kontakt do Ryszarda Kałużnego:
- Strona internetowa: www.samowystarczalni.eu
- telefon: 693 925-835, kontakt@samowystarczalni.eu
- Fanpage: https://facebook.com/100083289305429
- Kanał na Youtube: https://www.youtube.com/@samowystaczalni4152
SEBASTIAN TOMCZYSZYN – PRELEGENT KONGRES NATURALNY ONLINE 20-30.11.2023
Zagroda Skrawek Nieba
Tytuł wystąpienia: EKOLOGICZNE GOSPODARSTWO W PRAKTYCE – PORADY Z KOMENTARZEM
Ekonomista, kadrowy, pasjonat tradycyjnego rolnictwa w zgodzie z naturą, lubiący czytać i słuchać ludzi. Swoimi działaniami chce promować powrót do przydomowych ogrodów pełnych żywności, na tyle mało czasochłonnych, aby każdy nawet pracujący na etacie mógł się nimi zajmować.
Streszczenie wystąpienia: Internet zasobny jest w przeróżne artykuły, filmy, skany. Wyszukiwarki pozycjonują jednak strony, które są najbardziej atrakcyjne dla odwiedzających, a niekoniecznie najbardziej pomocne. Sami twórcy internetowi, odpowiadając na potrzeby wyszukiwarek, tworzą treści, które dobrze się pozycjonują, a nie pomagają czytelnikowi. Internet staje się sztuką dla sztuki, miejscem rozrywki a niekoniecznie wiedzy. Książki mają tą przewagę, że zawierają unikatowe rozwiązania autora a nie są jedynie kolejnym z tysiąca innych, przepisanym i niewiele wnoszącym artykułem. Warto zatem sięgać po książki, dawne podręczniki ogrodnictwa, chowu zwierząt, itp. Dzięki temu przetrwać może wiedza dawno zagubioną w odmętach Internetu. Podczas mojej prezentacji starał się będę przytoczyć jak najwięcej rozwiązań zaczerpniętych z książek i przetestowanych w naszej zagrodzie. Starał będę się również opowiedzieć nie tylko jak, ale również dlaczego wykonujemy daną czynność tak a nie inaczej, bądź w tym a nie innym terminie. Opowiem o tym jak dbać o glebę, jak przechowywać obornik, aby unikać strat azotu, w jakich okresach rośliny najbardziej potrzebują wody, jak zrobić ogrodzenie elektryczne dla zwierząt, czym jest żywopłot Schenka, jak rozpoznać zapłodnione jajo w którym rozwija się pisklę, jakie korzyści płyną z posiadania owiec, jak chronić pomidory przed zarazą, jakie są ekologiczne sposoby na nadmiar mszyc, w jakich warunkach przechowywać plony, itp.
Kontakt do Sebastiana Tomczyszyna:
Blog: https://zagrodaskraweknieba.blogspot.com/
Fanpagea: https://www.facebook.com/zagrodaskraweknieba/
Instagram: https://www.instagram.com/zagrodaskraweknieba/
AGATA GRZYWIŃSKA, ADRIAN IGNASIAK – PRELEGENCI – KONGRESU NATURALNY ONLINE 20-30.11.2023
Permakultura
Tytuł wystąpienia: JAK OTRZYMAĆ GRANT NA ROZWÓJ PERMAKULTURY?
AGATA GRZYWIŃSKA – założycielka i prezeska FUNDACJI ŻYWA PRZESTRZEŃ, działa na rzecz ekologii i permakultury, pisze projekty, pozyskuje granty, finansuje ekologiczne działania ze środków zewnętrznych i regularnie korzysta z doradztwa Adriana;)
ADRIAN IGNASIAK – doradca biznesowy i klimatyczny, raper ekonomii społecznej i biznesu, haker rozwoju przedsiębiorstw i organizacji pozarządowych. Nie jedno przedsiębiorstwo rozwinął, nie jedno uratował z długów, nie jedną organizację usamodzielnił, nie jeden milion zdobył;)
Pieniądze zawsze działają na nasze emocje, z pieniędzmi wiąże się morze przekonań, które często nam przeszkadzają i uniemożliwiają efektywne działanie – spojrzymy na to z bliska i z lotu ptaka. W duchu permakultury, bez ściemy i klapek na oczach przyjrzymy się systemowym rozwiązaniom i naszemu systemowi nerwowemu, inwestycjom i wartościom, które chcemy dawać światu. Podatkom, ZUSom, dotacjom, refundacjom i pieniądzom, które możemy zarobić, aby zainwestować w PERMAKULTURĘ.
AGATA na dziko, odwołując się do tego, w jakiej sytuacji była oraz jak działała, żeby wyjść z tego wszystkiego cało i móc działać i pracować z misją, a ADRIAN w konkrecie.
AGATA
ADRIAN
FILIP PARTYKA- PRELEGENT – KONGRES NATURALNY ONLINE 20-30.11.2023
Tytuł wystąpienia: PODSTAWY HOLISTIC MANAGEMENT – ZARZĄDZANIE Z MYŚLĄ O PRZYSZŁYCH POKOLENIACH
Magda i Filip Partyka
Z wykształcenia mgr inż. Ogrodnictwa, mgr inż. Techniki Rolniczej i Leśnej, odkąd pamiętamy jesteśmy związani z agronomią i rolnictwem. W latach 2015-2016 pracowaliśmy jako doradcy klienta w zagranicznej korporacji handlującej środkami do produkcji rolniczej, to doświadczenie otworzyło nam oczy na stan konwencjonalnego rolnictwa, które poznaliśmy od podszewki. Od tamtej pory naszym życiowym celem jest udowodnić, że rolnictwo regeneratywne może być opłacalne i wykorzystywane na skalę masową. Od 2012 roku jesteśmy gospodarzami pięknego kawałka ziemi we wsi Kąkolewice, a od roku 2016 prowadzimy biointensywny ogród w technologii no-till który stanowi główną część naszych dochodów. Jesteśmy absolwentami kursów organizowanych przez Jeana- Martina Fortier’a, Richarda Perkinsa, Marka Sheparda oraz Darrena J. Doherty. Pasjonujemy się projektowaniem środowiska z wykorzystaniem zasad permakultury, prac P.A. Yeomans’a oraz pozostałych „mędrców” z obszaru rolnictwa regeneratywnego. Posiadaną wiedzę testujemy na co dzień w praktyce na naszym gospodarstwie i z coraz większym optymizmem patrzymy w przyszłość.
Streszczenie wystąpienia: Holistic Management (Zarządzanie Całościowe) jest procesem/systemem świadomego podejmowania decyzji zorientowanych na długofalowy cel. Jego twórcą jest Allan Savory – naszym zdaniem jeden z największych autorytetów w dziedzinie gospodarki regeneratywnej. Holistic Management jest systemem zarządzanie bardzo mało rozpoznawalnym w Polsce natomiast ma ogromny wpływ na globalną sieć gospodarstw regeneratywnych. Na podstawie własnych doświadczeń opowiemy o tym czym jest zarządzanie całością oraz jaki ma ono wpływ nie tylko na nasze gospodarstwo ale również na nasze życie.
Kontakt do Filip Partyka
ADAM KAPLER – PRELEGENT – KONGRES NATURALNY ONLINE 20-30.11.2023
Polska kwitnie
Tytuł wystąpienia: HOLISTYCZNY OGRÓD BIOCENOTYCZNY. ZAKŁADANIE, UTRZYMANIE, USŁUGI EKOSYSTEMOWE, ROŚLINY I ZWIERZĘTA
Adam Kapler – botanik, łąkarz miejski, dziennikarz i historyk nauki. Przepracował ponad 12 lat w PAN Ogrodzie Botanicznym – Centrum Zachowania Różnorodności Roślin w Powsinie. Pełnił szereg funkcji z wyboru, w towarzystwach naukowych i organizacjach pozarządowych m.in.: skarbnika Oddziału Warszawskiego Polskiego Tow. Botanicznego, członka komisji rewizyjnej Centrum Ochrony Mokradeł i Polskiego Tow. Ekologicznego. Pisuje artykuły do czasopism ogrodniczych, pszczelarskich i naukowych m.in. „Aquatic Botany", „Conservation Genetics”, „Plant Cell Tissue and Organ Culture”, „Wodnych Spraw”, „Pasieki24” oraz „Szkółkarstwa”. Regularnie współpracuje z fundacjami, parkami narodowymi, muzeami jak również komercyjnymi firmami ogrodniczymi i łąkarskimi. Konsultuje instalacje artystyczne oparte o glebę i żywe rośliny m.in.: „Ziemię” Martynki Wawrzyniak, „Urban feast. Edible map of migration” Dagny Jakubowskiej oraz „Łąkę Pamięci” Natalii Budnik. Współautor pierwszej polskiej monografii dzikich przodków oraz kuzynów roślin udomowionych pt. „Dzikie gatunki pokrewne roślinom uprawnym występujące w Polsce. Lista, zasoby i zagrożenia”. Wkrótce ukażą się współtworzone przez niego „Słownik Botaników Polskich” oraz II tom Czerwonej Księgi Roślin Naczyniowych Pomorza Gdańskiego, jak również księga pamiątkowa PTB „Śladami Mistrzów”. Od 2022 r. zatrudniony w Wydziale ds. Spraw Środowiskowych KZGW PGW Wód Polskich.
Streszczenie wystąpienia:
Holistyczny ogród biocenotyczny. Zakładanie, utrzymanie, usługi ekosystemowe, rośliny i zwierzęta. Holistyczny ogród biocenotyczny to obszar urządzonej zieleni świadczący liczne usługi ekosystemowe nam i otaczającej dzikiej przyrodzie. Dzięki optymalnemu wykorzystaniu zastanych warunków siedliskowych możemy bardzo poważnie oszczędzić na środkach ochrony roślin, nawozach, elementach malej architektury, wreszcie robociźnie i zszarganych nerwach. Mnóstwo roślin, pogardliwe zwanych „chwastami” bądź „samosiejkami”; wiele zwierząt, powszechnie, choć niezbyt słusznie traktowanych jako „szkodniki”, tu będzie mile widzianymi gośćmi, naszymi sprzymierzeńcami w walce ze zmianami klimatu oraz faktycznie niepożądanymi organizmami jak drutowce i pędraki, komary i meszki, szczury i myszy. Natężenie prac i materiałów zużywalnych, inwestowanych w taki ogród bywa bardzo różne. Zależnie od okoliczności można zupełnie wstrzymać się od działania, albo pracować niezwykle intensywnie celem budowy ekosystemów identycznych z naturalnymi lub półnaturalnymi. Wzorców do naśladowania jest mnóstwo: od lasów przez sady i kwietniki historycznych odmian, oczka wodne z rybami lub bez (niezwykle potrzebne choćby płazom), do rozmaitych muraw. Podstawowe zasady tworzenia ogrodów holistycznych to: rodzimość, lokalność, dopuszczenie naturalnych procesów (w tym pewnego nieporządku), nawożenie i ochrona roślin przyjazne środowisku, wsparcie dla dzikich zwierząt, recykling odpadów oraz naśladowanie dzikiej przyrody. Rodzimość to sięganie po miejscowe gatunki i odmiany. Lokalność to wykorzystanie zastanego ukształtowania terenu, chemizmu i struktury gleb przy odtwarzaniu rodzimych siedlisk, w Polsce przykładowo tworzenie łąk i pasów kwietnych możliwie zbliżonych do łąk trzęślicowych i selernicowych na siedliskach zmiennowilgotnych, do muraw kserotermicznych na glebach zasobnych w gipsy lub wapienie czy do hal górskich na zielonych dachach. Akceptacja naturalnych procesów, w tym sukcesji oraz entropii, daje bardzo ciekawe układy estetyczne, zbliżone do trad. Ogrodów japońskich. Przyjazna środowisku pielęgnacja roślin polega m.in. na opryskach „gnojowicą” z pokrzyw, nawożeniu kompostami własnej roboty, wprowadzaniu roślin pułapkowych i odstraszających, ale i racjonalnej mikoryzacji, unikania ryzykownego sąsiedztwa (typu berberys-trawy albo jałowce-grusze) czy testowaniu innowacyjnych nawozów ze ścieków. Metodami wsparcia dzikich zwierząt może być tworzenie sandariów i ulików dla owadów, pozostawianie dziuplastych drzew, wprowadzanie poidełek, budek lęgowych i zimowych dla nietoperzy i ptaków, wreszcie tworzenie oczek wodnych. To również dobór roślin maksymalnie użytecznych dla zwierząt i człowieka, nektaro- i owocodajnych, a nie tylko ładnych. Zatem koniczyny zamiast kurzaka; łąki kwietne w miejsce trawników lub kostki Bauma; ozdobne kapusty w miejsce chryzantem; wreszcie rodzime kaliny czy egzotyczne głowocisy zamiast tuj! Upcykling oraz recykling odpadów to nie tylko kompostowanie resztek roślin, lecz także własnoręczna konstrukcja karmników i ulików z pustaków, resztek bambusa czy dziurawych garnków. Naśladowaniem natury będzie m.in. tworzenie wielopiętrowych układów ściółki, runa, podszytu i drzew. To oszczędność robocizny i nawozów dla nas! A jednocześnie więcej siedlisk dla innych organizmów.
Kontakt do Adama Kaplera
Strona internetowa : https://www.polskakwitnie.com/
Fanpagea: https://www.facebook.com/polskakwitnie
Strona naukowa: https://www.researchgate.net/profile/Adam-Kapler
BERNADETA DANISZEWSKA- PRELEGENT – KONGRES ZDROWIA “CUDÓW” ONLINE 01-10.12.2023
Tytuł wystąpienia:
MATKA ZIEMIA – TO CUD TEGO ŚWIATA.
JEJ ŁONO DAJE NAM WSZYSTKO, ABY SIĘ W NIM POCZĄĆ,
NARODZIĆ I ŻYĆ – szczęśliwie i zdrowo 🙂
Obecnie świadoma emerytka żyjąca aktywnie i kreatywnie.
Mama trójki dzieci, babcia trójki wnucząt; artystyczna dusza; dyplomowana masażystka, która odkrywa
Moc uzdrawiania poprzez świadomy dotyk oraz odkrywania tajemnic ludzkiego ciała.
Niepokorna aktywistka zaangażowana w działalność społeczną, charytatywną i szerzącą świadomość społeczną, duchową i światopoglądową .
Wolna, radosna i szczera dusza. Zaraża optymizmem i zachęca do kreatywnego działania. Pasjonatka
życia wg Praw Natury , aktywna zielarka – odkryła w sobie szamańską naturę oraz powołanie do naturalnych form leczenia i wspomagania zdrowia wyłącznie tym, co dała nam cudowna Matka Ziemia.
Uczy szacunku do każdej formy życia na naszej pięknej ziemi, promuje odżywianie XXI wieku – żywność funkcjonalną/ aktywną biologicznie – immunomodelującą. Ma w tym temacie bardzo spektakularne efekty…
Twórczyni kanału na You Tube „BATOGA BATOGA” , który współtworzy grupę Netyfy Zigiego z Texasu i jest w fazie aktywnego rozwoju /prośba o subskrypcję, obserwowanie i polubianie;-)))/. Kreatorka życia w zgodzie z własnymi przekonaniami i zasadami Wolnej Woli.
Miłośniczka gotowania, pisania /wiersze, proza/, malowania, tworzenia własnej biżuterii i ubrań – najlepiej z recyklingu.
Zachęca do szanowania i pokochania wszystkiego, co żyje obok nas.
Przebudzona do świadomego życia w 2020 roku.
NAJLEPSZĄ UCZELNIĄ JEST ŻYCIE;-).
NAJLEPSZYM DYPLOMEM – DOŚWIADCZENIE;-)
NAJLEPSZĄ OCENĄ – SAMOZADOWOLENIE:-)
JEDYNĄ NAGRODĄ – WŁASNE SPEŁNIENIE:-)
Jej motto ŻYCIOWE brzmi: CZŁOWIEK CZŁOWIEKOWI JEDNYM PRZYKAZANIEM –
WZAJEMNYM MIŁOWANIEM:-)…
Streszczenie: Celem referatu jest zachęcenie do budowania świadomości w kwestii życia w symbiozie i szacunku do wszystkiego, co nas otacza, co żyje/rośnie wokół nas i… w NAS …Matka rodzi dziecko i w swoim mleku ma wszystko, co jest jemu potrzebne, aby mogło przeżyć…:-) Matka ZIEMIA robi to samo – i o tym będę chciała Wam opowiedzieć:-))))
Nasze połączenie energetyczne z każdą formą życia jest bezsprzeczne i
warto zastanowić się w jaki sposób nasza Ludzka Duchowa Energia łączy
się z każdą Istotą i rośliną /strukturą, formą, barwą, konsystencją/ na tej
ziemi…
Będzie spontan – opowieści SERCEM pisane:-)))
ONO zaprasza:-))))
DODATKOWO – SYMBIOZA ZE WSZYSTKIM CO ŻYJE –ENERGETYCZNE
POWIĄZANIE, ZALEŻNOŚĆ I SZACUNEK
Kontakt do Bernadeta Daniszewska:
BOGUSŁAW OKULSKI – PRELEGENT – KONGRES NATURALNY ONLINE 20-30.11.2023
Tytuł wystąpienia: SAMOWYSTARCZALNOŚĆ ŻYWIENIOWA
Tytuł wystąpienia: SAMOWYSTARCZALNOŚĆ ENERGETYCZNA
,Zajmuje się wdrażaniem w Polsce samowystarczalności żywieniowej i energetycznej głównie w kręgu ludzi podobnie myślących i propagujących zdrowy styl życia. Wyszukuje najchętniej Polskich wynalazców ciekawych rozwiązań np ogrzewania, termoizolacji, odzysku wody,zdrowej , bezpiecznej uprawy warzyw i ziół. Ma wiele gospodarstw domowych i rolnych, którym pomógł obniżyć koszty ogrzewania i prądu do kwoty poniżej 100 zł/m-c. Ostatnim projektem jest samowystarczalny tunel foliowy, pozwalający całej rodzinie zabezpieczyć się w zdrowe uprawy na cały rok. Mając na uwadze zmiany współpracy z energetyką, wprowadziliśmy do sprzedaży trackery fotowoltaiczne w lekkiej, mobilnej konstrukcji. Forma ta zmniejsza deficyt produkowanej energii jesienią i zimą oraz znacznie zwiększa konsumpcje własną. Wersja z falownikiem hybrydowym i magazynem energii powoduje jeszcze dodatkowe korzyści
Kontakt do Bogusława Okulskiego:
Email: boguslawokulski@gmail.com
JAN DOWGIAŁŁO – PRELEGENT – KONGRES NATURALNY ONLINE 20-30.11.2023
Tytuł wystąpienia: YAKISUGI – TRADYCYJNA JAPOŃSKA METODA KONSERWACJI DREWNA ZA POMOCĄ OPALANIA OGNIEM
Jan Dowgiałło, architekt, współzałożyciel pracowni architektury ekologicznej mech.build i Koła Architektury Zrównoważonej OW SARP.
Członek Ogólnopolskiego Stowarzyszenia Budownictwa Naturalnego, współtwórca akcji #Architekci dla klimatu. Wykładowca akademicki na UW, ekspert w warszawskiej Miejskiej Komisji Urbanistyki i Architektury. Edukator, eksperymentator i generalnie kreator.
Streszczenie wystąpienia:
Nazywam się Janek Dowgiałło i jestem architektem. Razem z Anką Zawadzką-Sobieraj założyliśmy i prowadzimy pracownię architektury ekologicznej mech.build. Oboje jesteśmy od lat członkami Ogólnopolskiego Stowarzyszenia Budownictwa Naturalnego i współzałożycielami Koła Architektury Zrównoważonej OW SARP oraz akcji #Architekcidla klimatu. Projektujemy budynki wielorodzinne, obiekty użyteczności publicznej i wnętrza, ale skupiamy się na szytych na miarę, energooszczędnych domach jednorodzinnych ze zdrowych, naturalnych i ekologicznych materiałów. Zajmujemy się także przestrzenią miejską w każdej skali – od małej architektury i mikro-instalacji przestrzennych, po duże, wielofunkcyjne kompleksy i urbanistykę. Eksperymentując i własnoręcznie budując testujemy niestandardowe rozwiązania, a przy okazji uczymy siebie i innych. Specjalizujemy się w obiektach przyjaznych człowiekowi i naturze. Projektujemy budynki o konstrukcji drewnianej, domy szkieletowe, prefabrykowane, modułowe. Korzystamy z całego spektrum zdrowych i ekologicznych materiałów, takich jak słoma, glina, beton konopny, celuloza, ziemia ubijana czy wełna drzewna. Często wykorzystujemy yakisugi (znane róznież jako shou sugi ban), czyli opalane drewno. Dzięki obróbce termicznej i zwęgleniu zewnętrznej warstwy, deska staje się odporna na czynniki atmosferyczne, pleśń, ogień i wodę. I wygląda wyjątkowo i organicznie. Gotowy produkt elewacyjny można kupić, ale naszym zdaniem o wiele fajniejsze, bardziej ekologiczne, tańsze i ciekawsze jest własnoręczne opalanie desek z wykorzystaniem tradycyjnych japońskich technik. Organizujemy warsztaty, gdzie można zobaczyć i doświadczyć niesamowitości yakisugi. Sam proces opalania, przy odrobinie wprawy, staje się tani, szybki i (zwłaszcza po zmroku) bardzo spektakularny. Podczas Kongresu Naturalnego będę miał okazję przedstawić Wam nasze dotychczasowe doświadczenia i wnioski z pracy z opalanym drewnem. Opowiem trochę o historii, teorii i technikaliach. Pokażę zdjęcia i (jeśli technika nie zasabotuje|) filmiki z procesu opalania drewna podczas warsztatów.
Opowiem (bazując na obrazach, oczywiście) o kilku zbudowanych już według projektów mech.build domach z elewacjami yakisugi, o tym jak powstawały i jak się starzeją.
Kontakt do Jan Dowgiałło
Fanpagea: https://www.facebook.com/pracowniamech
JOLA HYTKOWSKA – PRELEGENT – KONGRES NATURALNY ONLINE 20-30.11.2023
Zagroda Ławeczki Lanckorona
Tytuł wystąpienia: ZABAWY DLA ZMYSŁÓW W ZAGRODOWYM OGRODZIE
Jola Hytkowska, właścicielka, „serce i mózg” Zagrody Ławeczki, którą tworzy już 10 rok od podstaw w Lanckoronie w miejscu ze starą chałupą z 1927 roku, stodołą i kiedyś dzikim ogrodem. Jest osobą dwuzawodową – edukacja i marketing: przez 36 lat pracowała jako nauczyciel przedszkola, przez ponad 20 szkoliła nauczycieli na kursach i kierunkach podyplomowych, przez prawie 10 lat równolegle z pracą w edukacji – pracowała w dziale marketingu dużej firmy branży wyposażenia sklepów – zajmowała się tam e-marketingiem, tworzyła treści do internetu, prasy branżowej, wykonywała różne zadania “na zlecenie”. Ma za sobą kilka publikacji edukacyjnych, lubi pisać i także z tym wiąże swoją przyszłość.
Życiowe doświadczenia oraz refleksja i otwartość skłoniły ją do poszukiwań własnego miejsca na ziemi, gdzie można spokojniej żyć i pracować. W 2013 roku nabyła prawie dwuhektarowe gospodarstwo rolne ze zrujnowaną chałupą, która – remontowana w duchu upcyclingu, szybko stała się Jej domem. Stare rzeczy dostają tu nowe życie, przy Zagrodzie przekształca ogród w duchu permakultury (w 2019 roku obyły się tu warsztaty projektowania siedlisk permakulturowych, wtedy Zagroda trafiła na mapę permakultury, pojawiły się nowe kontakty i wiedza), segreguje odpady, magazynuje wodę, podąża w kierunku samowystarczalności żywnościowej.
Jola jest kopalnią pomysłów, często śmiałych, nie ma dla Niej rzeczy niemożliwych, choć z czasem nauczyła się realizować działania, które mają głębszy sens i służą ludziom, czyniąc Dobro, a rezygnować ze spraw odbierających energię. Na co dzień prowadzi firmę Zagroda Ławeczki, działa społecznie, troszczy się o zwierzaki, oprócz renowacji domu, sprzętów, wymyślania kolejnych kącików aktywności, zajmowania się ogrodem, który kocha, wróciła do dawnej pasji, jaką jest rękodzieło – robótki ręczne na drutach, w wolnych chwilach – pisze, czyta, lubi obejrzeć dobry film, wędruje lub jeździ rowerem po okolicznych bezdrożach, fotografuje, dzieli się wiedzą na temat zmiany w sposobie odżywiania i stylu życia. Od 2016 r. prowadzi profil społecznościowy Lanckorona turystyczna. Działa lokalnie w organizacjach pozarządowych – jest prezesem Stowarzyszenia Ekologiczno-kulturalnego “Na Bursztynowym Szlaku”, członkiem Klubu Lanckorońskiego. Działa też na rzecz Podhalańskiego Centrum Wolontariatu, wspiera Stowarzyszenie Przytul Sierściucha, organizuje Zloty Psów..
Streszczenie wystąpienia:
Taka sytuacja: jest 2011 rok, pracuję na 2 etatach i kilku zleceniach w wielkim mieście, odkrywam pewnego dnia po przebudzeniu, że nie wiem, jaki jest dzień tygodnia i postanawiam zmienić swoje życie “na raz”.
Nie odbyło się “na raz”. Zmiana zajęła mi prawie 13 lat, ale w tej chwili zaczynam mieć poczucie, że sprawy mam we własnych rękach, że robię, o czym zawsze marzyłam z szacunkiem do tego wszystkiego, co się wydarzało w dotychczasowym życiu. Zagroda Ławeczki to “projekt życia”, w który skierowałam całą energię i środki.
Opowiem, jak powstawało to miejsce – od wynajęcia pokoju w jednym z lanckorońskich pensjonatów, decyzji i poszukiwań domu lub gospodarstwa, rozwiązywaniu problemów, związanych z zakupem, pierwszych założeń remontowych i przestrzennych, poszukiwaniu elementów rozbiórkowych do remontu, własnoręcznym ogarnianiu przestrzeni zrujnowanej chałupy, byciem pomocnikiem budowalnym, ogrodnikiem, planistą, poprzez testowanie działań na zaprzyjaźnionych grupach, by wybrać to, co – oprócz satysfakcji, da utrzymanie na wsi. Zagroda początkowo tworzona była dzięki wsparciu Przyjaciół, we współpracy z Synem, potem także z Jego Tatą, który zaangażował się i pomaga cały czas w systemie weekendowym – pierwsze karczowanie zarośniętej przestrzeni, pierwsze gotowanie w plenerze, robienie serów, wędzenie, sadzenie roślin dających owoce, tworzona jako miejsce wspierające działania edukacyjne dla najmłodszych, okazało się jednak, że równie dobrze czują się tu dorośli, okazało się również, że ilość pracy każdego dnia znacznie przekracza możliwości fizyczne jednej osoby, nawet jeśli ma pomocników. Kiedy Syn dorósł i zaczął żyć własnym życiem, konieczne okazało się – oprócz przyjęcia pomocy bliskich osób, poszukanie konkretnego wsparcia na jasnych zasadach wymiany usług i dóbr – i, tak przez dwa lata, od maja 2021 do kwietnia 2023 działała tu Agroturystyka w Zagrodzie. W tym czasie wspólnymi siłami udało się dokończyć adaptację strychu na cele wypoczynkowe, wykonać regały na książki, mini skansen, meble ogrodowe, domki dla murarek, karmniki i budki dla ptaków, kąciki zabaw dla dzieci i letnią kuchnię. Równolegle przyjmowaliśmy Gości i prowadziliśmy działalność w zakresie organizacji wycieczek i warsztatów dla grup. To okres wytężonej pracy i wdrażania dużych zmian – w tym okresie sprawy zdrowotne zdeterminowały późniejsze decyzje i priorytety, w tym czasie też całkowicie zrezygnowałam z pracy etatowej na rzecz bycia, życia i działania tylko tutaj. To była dobra decyzja.
Od początku wartości nadrzędne Zagrody to otwartość, życzliwość, pracowitość, idea domu otwartego, dzielenie się nadwyżkami – ogrodu (sadzonki, przetwory), przestrzenią – wynajem, warsztaty, realizacja marzeń – po prostu. Od kilku lat dom remontowany na zasadach „re- i upcyklingu”, gdzie nadajemy starym rzeczom – nowy sens, nadaje się już do – w miarę, wygodnego życia. Wciąż coś ulepszamy, poprawiamy, w tej chwili porządkujemy stodołę, by służyła Gościom. Zagroda krok po kroku stawała się miejscem spotkań, warsztatów, spacerów terenowych, nietypowych wydarzeń, które wpisują się w charakter tego miejsca i w klimat Lanckorony, promuje postawy pro — ekologiczne, dzieli się doświadczeniami remontowymi w sieci. Równolegle z remontem domu rozwijany jest ogród – kolejno zakładam rabaty, kwiatowe, ziołowe, ogródek warzywny, osobne miejsce zajął sad, posadzony od podstaw, teraz dosadzamy tam krzewy owocowe, w tym roku planuję rabaty z truskawkami, nasadzenia ziołowe z materiału, który już mam własny (mięta, melisa, kolendra, lubczyk i wiele, wiele innych). Ucząc się pracy z ziemią sama już tworzę sadzonki z nasion, czasem też kupuję nasiona lub sadzonki, wspierając lokalne biznesy i przedsięwzięcia. Pilnie się uczę, wyciągam wnioski z lektur, szkoleń – kilka lat temu wzięłam udział w kongresie samowystarczalności żywnościowej NYELENI w Warszawie, poznałam tam wspaniałe, inspirujące osoby, opowiedziałam o potencjalne Lanckorony w kierunku tworzenia RWS, ale idee nie trafiły tu na podatny grunt, a pomysł uruchomienia lokalnego targu, co zbiegło się z początkiem pandemii został storpedowany przez władze samorządowe. Wobec takich przeszkód – braku wsparcia tam, gdzie się go spodziewałam, postanowiłam skupić energię na rzeczach, na które mam realny wpływ czyli na Zagrodzie, która z założenia jest miejscem dla innych ludzi, na wspieraniu lokalnych biznesów w sieci, za sprawą grupy Wspieraj lokalny biznes – Gmina Lanckorona, prowadzeniu profilu społecznościowego Lanckorona turystyczna, który pokazuje piękno i wartości przyrodnicze oraz kulturowe miejsca, które wybrałam do życia.
Lanckorona – szczególne miejsce na mapie Polski. Tradycyjna zabudowa drewniana – mówią o nas, że czas tu stanął w miejscu. na zdjęciach w sieci zobaczyć można ścisłe centrum – charakterystyczny rynek, oddalony od Zagrody 3 km, ruiny zamku, uliczki. Nasza Zagroda położona jest na tzw. Podmieściu, 3 km od rynku w wiejskiej części Lanckorony, obok pola uprawne małych gospodarstw, lasy i łąki.
Zagroda dzisiaj: w Zagrodzie trzeci rok działa agroturystyka – mamy jeden lub dwa pokoje do wynajęcia, miejsce na postawienie kampera oraz przestrzeń do rozbicia namiotów ze sprzętem, działają kąciki aktywności dla najmłodszych – kuchnia błotna, ścieżka sensoryczna, placyk zabaw, stolarenka do majsterkowania, kącik ziołowy, kredens z przetworami – robię przetwory z tego, co w ogrodzie, lesie i na łące, uczę się rozpoznawania jadalnych roślin, suszę zioła na napary, jest kącik starych przedmiotów, ogród rozwijany coraz bardziej w duchu permakultury, dzięki zamiłowaniu do pracy z drewnem powstawały regały na książki, stare sprzęty, zaaranżowaliśmy przestrzeń poddasza do odpoczynku, powstają kolejne kąciki w ogrodzie, zaczęliśmy także aranżować dalszą przestrzeń – stodołę oraz zarośnięte pole w kierunku stworzenia ogrodu leśnego – na podstawie lektury książki Tomasa Remiarza „Ogród leśny” (Wydawnictwo Permakultura. Edu.Pl).
Wiosną podjęłam ścisłą współpracę z Katarzyną Smoleń ze Świata kreatywności, która organizuje warsztaty rękodzielnicze oraz pomaga przy organizacji wydarzeń. Do Zagrody przeprowadził się także mój Syn, by pomagać przez jakiś czas w prowadzeniu gospodarstwa i wspierać nas swoimi talentami kulinarnymi.
Stary dom zyskał odnowioną przestrzeń do życia, ulepszane lub tworzone są kolejne miejsca do odpoczynku dla Gości. Zagroda angażuje się od początku w działania lokalne – organizuje dni otwarte, warsztaty, uczestniczy w działaniach społecznościowych Lanckorony, widoczna jest w mediach – program Marii Sikorskiej „Z klimatem i pasją”, publikacja w „Werandzie Country”, w materiałach promocyjnych województwa małopolskiego, jako jedna z atrakcji turystycznych Lanckorony, w „Małopolska w rytmie eko – przewodnik ekoturystyczny” Dominiki Zaręby (Fundusz Partnerstwa), promującym turystykę zrównoważoną. Z tym potencjałem, który udało się stworzyć przez te kilka lat nie jest to ostatnie zdanie Joli, dotyczące planów i kolejnych działań.. Wiosną powstaną kolejne kąciki zabawowe – dla zmysłów, o których opowie podczas wystąpienia
KAROL PODYMA – PRELEGENT – KONGRES NATURALNY ONLINE 20-30.11.2023
Tytuł: CENTRUM EDUKACJI O BIORÓŻNORODNOŚCI
Właściciel marki Łąki kwietne i Beewild. Wychowany w rodzinie biologów, wykształcony na botanika, z doświadczenia ogrodnik, o naturze społecznika. Od 2014 zajmuję się promowaniem idei tworzenia łąk kwietnych i ochroną bioróżnorodności polskich miast i wsi. W ciągu kilku lat „kwietna rewolucja” stała się faktem, a piękne i pożyteczne łąki zaczęły być wizytówką nowoczesnych miast. Kolejnym krokiem jest skupienie uwagi na terenach wiejskich, gdzie ochrony wymagają istniejące łąki i inne cenne elementy agrocenoz tj. miedze, zadrzewia śródpolne czy niewielkie zbiorniki wodne. Bardzo ważne oprócz ochrony różnorodności biologicznej miejsc produkcji rolnej jest jednocześnie odpowiednie zagospodarowanie terenów inwestycyjnych, które ze względu na swój rozmiar mają kluczowe znaczenie dla ochrony polskiej przyrody. Dlatego wspólnie z naukowcami i organizacjami tworzy pomysły wspierające różnorodność biologiczną tj. pasy kwietne dla rolnictwa, mieszanki łąk kwietnych na tereny przemysłowe i farmy fotowoltaiczne czy ogrody biocenotyczne wykorzystujące rozwiązania inspirowane naturą NBS (Nature Based Solutions)Dodatkowo czerpie inspiracje z idei ogrodnictwa permakulturowego i rolnictwa regeratywnego, których różne rozwiązania wykorzystuje w „Kwietnej zagrodzie” nad rzeką Rawką, gdzie tworzy gospodarstwo regeneratywne i centrum edukacji bioróżnorodności.
Streszczenie wystąpienia:
Streszczenie wystąpienia: Czym jest bioróżnorodność i dlaczego ma tak duże znaczenie dla ochrony ekosystemów i naszej planety? Co można zrobić dla poprawy sytuacji? Na przykładzie działań na własnym podwórku opowiem o tym jak zaczynamy tworzyć Centrum edukacji o bioróżnorodności w „Kwietnej Zagrodzie” koło Bolimowa. Co udało się już zrobić do tej pory i jakie są dalsze plany? O własnych pomysłach na zwiększenie bioróżnorodności nie tylko we własnym gospodarstwie i edukacji w tym zakresie opowiem w trakcie mojego wystąpienia.
Kontakt do Karola Podyma
Profil na fb: https://www.facebook.com/karol.podyma
Profil na fb zagrody: https://www.facebook.com/kwietnazagroda
Profil na fb fundacji: https://www.facebook.com/fundacjakwietna
KAROLINA BUGAJSKA – PRELEGENT – KONGRES NATURALNY ONLINE 20-30.11.2023
Fundacja Korowód Lubelskie Zioła
Tytuł: UTRZYMANIE ZWIERZĄT W PROŚRODOWISKOWYCH GOSPODARSTWACH
Karolina Bugajska z wykształcenia magister inżynier zootechnik o specjalności hodowla zwierząt towarzyszących i wolno żyjących, technik weterynarii, dyplomowany opiekun zwierząt oraz pedagog. Uczestniczka kursów fitoterapeutycznego i aromaterapeutycznego w Instytucie Zielarstwa Polskiego i Terapii Naturalnych oraz Certyfikowanego Kursu Projektowania Permakulturowego. W wolnych chwilach zgłębia tajniki turystyki konnej, rekonstrukcji historycznej i tkactwa ludowego. Na swoim koncie posiada udział w wielu szkoleniach i konferencjach z zakresu hodowli koni, weterynarii, sokolnictwa i ochrony ptaków drapieżnych oraz rolnictwa. Organizatorka konferencji i wyjazdu studyjnego dot. agroleśnictwa dla rolników ze Śląskiego Ośrodka Doradztwa Rolniczego. Autorka artykułu „Zastosowanie systemów agroleśnych w chowie i hodowli zwierząt – silvopastralizm” będącego częścią publikacji Agroleśnictwo – najważniejsza innowacja w rolnictwie”.
Streszczenie referatu: W swoim wystąpieniu chciałabym przybliżyć uczestnikom Kongresu korzyści jakie mogą dawać ludziom, środowisku, a przede wszystkim zwierzętom gospodarskim bardziej naturalne sposoby ich utrzymania. Na początku pokrótce postaram się przedstawić jak wyglądają realia współczesnej hodowli zwierząt, której momentami bliżej do produkcji aniżeli hodowli, by w dalszej części zaprezentować systemy utrzymania zwierząt w bardziej prośrodowiskowej odsłonie. Omówione zostaną rasy w obrębie poszczególnych gatunków, predysponowane do utrzymywania w regeneratywnych gospodarstwach, potrzeby oraz warunki zoohigieniczne, biorąc pod uwagę ich fizjologię, behawior, a także wymogi prawne regulujące kwestie dobrostanu zwierząt. Przestawię rośliny, które warto wprowadzić w swoim gospodarstwie by stanowiły dobrą, różnorodną bazę paszową oraz te, których należy się wystrzegać ze względu na ich szkodliwe czy wręcz trujące właściwości. Na koniec postaram się nakreślić możliwości jakie daje rolnikom chów zwierząt, a także wytwarzanie produktów na bazie surowców odzwierzęcych i sprzedaż w ramach Rolniczego Handlu Detalicznego.
Kontakt do Karoliny Bugajskiej:
Facebook: https://www.facebook.com/karolina.bugajska.3
MARTA KRAWCEWICZ – PRELEGENT – KONGRES NATURALNY ONLINE 20-30.11.2023
Fundacja W Związku z Naturą
Tytuł wystąpienia: W ZWIĄZKU Z NATURĄ
15 lat zajmowałam się edukacją na temat Celów Zrównoważonego Rozwoju, pracując w Forum Odpowiedzialnego Biznesu oraz prowadząc Kampanię 17 Celów. W tym czasie pracowałam z biznesem, z młodzieżą. Prowadziłam warsztaty, konferencje, pisałam artykuły. Natomiast edukacja klimatyczna i ekologiczna dzieci zawsze była dla mnie ważna i zajmowałam się nią wolontariacko. W tym roku powołałam Fundację W związku z naturą, która zajmuje się łączeniem dzieci z naturą oraz edukacją w tym zakresie. Pracujemy z dziećmi w lesie, budujemy ogrody permakulturowe oraz prowadzimy edukację ekologiczną.
Streszczenie wystąpienia:
Edukacja na świeżym powietrzu jest koniecznością, ponieważ placówki edukacyjne muszą nadrobić braki w dostępie do przyrody, jakie tworzy nowoczesny styl życia.
Przyjrzymy się sytuacji obecnej w której, ilość czasu w przyrodzie, jaki spędzają obecnie dzieci jest drastycznie mniejsza niż kilkadziesiąt lat temu. A dzisiejsze dzieci: pokolenie 3 krzeseł (krzesło w szkolnej ławce, krzesło w samochodzie do domu oraz fotel przed komputerem) nie tęsknią do natury, bo nie zaznają jej na co dzień. Dla nich świat wirtualny jest atrakcyjniejszy. Skutki tej zmiany spędzania czasu wolnego mogą być katastrofalne dla całego pokolenia!
Jesteśmy jako opiekunowie dzieci (nauczyciele i rodzice) zobligowani do zapewnienia im czasu jaki mogą spędzić w naturze. A czas ten niesie dla nich wiele korzyści.
Nauka na świeżym powietrzu może ożywić wiele przedmiotów nauczanych w szkole (matematykę, przyrodę, geografię, fizykę, chemię, historię), zapewniając jednocześnie doświadczalne możliwości wypełnienia celów określonych w podstawach programowych. Ponadto nauka w terenie rozszerza horyzonty i rozwija nowe zainteresowania, pobudza ciekawość i potencjał dzieci, którego nie miałyby możliwości odkryć w szkolnych ławkach.
Kontakt do Marty Krawcewicz
Facebook: https://www.facebook.com/marta.krawcewicz
PIOTR KULIKOWSKI, dr MAŁGORZATA EWELINA SZYMAŃSKA – PRELEGENCI – KONGRES NATURALNY ONLINE 20-30.11.2023
Tytuł wystąpienia: USTAWA O JEDNYM HEKTARZE
dr Małgorzata Ewelina Szymańska – doktor prawa, pracownik UMCS – u, Katedry Prawa Rolnego i Gospodarki Gruntami.
dr Piotr Kulikowski, doktor nauk humanistycznych w zakresie nauki o polityce. Prowadzi własne małe gospodarstwo rodzinne – rodową posiadłość w Zachodniopomorskiem
Przedstawione zostaną gotowe projekty ustaw, uzasadnienie i propozycja wspólnych działań zmierzających do ich adopcji do ustroju prawnego. Projekt “Ustawy o rodowych posiadłościach i osadach rodowych posiadłości” oraz projekt “Ustawy nowelizacji ustawy – o kształtowaniu ustroju rolnego“ zostały przygotowane przez mieszkańców rodowych posiadłości oraz osoby dopiero zamierzające tworzyć rodowe posiadłości. Wersję ostateczną projektu poprzedziła społeczna konsultacja m.in. z aktualnymi przedstawicielami w Parlamencie, ze środowiskiem naukowym skupionym na Wydziałach Prawa oraz Wydziale Rolnictwa UMCS i SGGW, Ośrodkami Doradztwa Rolniczego, związkami rolniczymi oraz osobami zainteresowanymi. Chcielibyśmy, aby był to projekt ponadpartyjny i służył dobru narodu. Projekt ustawy jest otwarty i ogólnodostępny.
Projekt nowelizacji nowelizacji ustawy o ustroju rolnym wprowadza dwie zmiany, pierwsza to zwiększenie z 1 ha do 2 ha powierzchni gruntu w obrocie prywatnym gruntów rolnych bez wymagalności zgody KOWR- u; druga to zdefiniowanie rodowej posiadłości jako
„1a. za małe gospodarstwo rodzinne (rodową posiadłość) uważa się gospodarstwo rodzinne prowadzone przez
- a) rolnika indywidualnego wraz z osobami bliskimi,
- b) którego wartość ekonomiczna wynosi poniżej 25,000 euro i powierzchnia użytków rolnych jest nie większa niż 2 ha”;
Projekt “Ustawy o rodowych posiadłościach i osadach rodowych posiadłości” jest obszerniejszy i obejmuje 5 stron formatu A4. Jako podstawę do prac przyjęliśmy projekt zawarty w książkach W. Megre, rosyjską ustawę dalekowschodnią o nadawaniu 1 ha, funkcjonujące w przestrzeni internetowej projekty osób zainteresowanych ustawą o 1 ha. Te wszystkie zebrane treści zostały dopasowane do warunków polskich. Zdajemy sobie sprawę z tego, że projekt wymaga doprecyzowania i dopasowania do istniejącego ustawodawstwa w Polsce. Projekt jest otwarty i ogólnodostępny. Projekty przygotowane zostały pod patronatem Zrzeszenia Przedsiębiorców “Anastazja”, na którego stronie dostępne są projekty w formacie pdf. (anasta.pl).
W Polsce, wg. danych GUS- u mamy ponad 1. mln gospodarstw rolnych, z tego 220,269 według powszechnego spisu rolnego z 2020 r. ma powierzchnię od 1-2 ha. Ze względu na znaczne wartości nieruchomości rolnych tworzących gospodarstwa wiele polskich rodzin prowadzi właśnie małe gospodarstwa rodzinne. Gospodarstwa takie użytkują na powierzchni 319,704 ha użytków rolnych jednocześnie zapewniając zarówno swojej Rodzinie jak również konsumentom żywność o najwyższym standardzie w ramach sprzedaży bezpośredniej czy rolniczego handlu detalicznego. Dlatego, prawne zdefiniowanie czym jest małe gospodarstwo rodzinne inaczej rodowa posiadłość wychodzi naprzeciw oczekiwaniom ponad 200 tys. rodzin gospodarujących na małych gospodarstwach i kolejnych, którzy dopiero planują tworzenie własnej Rodowej Posiadłości.
Rodowa posiadłość jest indywidualną małą Ojczyzną. Bliskie relacje życia w niej – to relacje ukształtowane więzami krwi i jednością Ducha. Każda rodzina buduje swój mały raj na jednym hektarze ziemi ogrodzonym nie przez wielkie tradycyjne ogrodzenie, ale przez ogrodzenie, które żyje. Przytulny, jasny dom, owocowy sad, staw z czystą wodą i ogród warzywny. Tutaj ludzie mogą kształtować najlepsze warunki do życia, twórczej pracy i wychowywania dzieci. Działka taka powinna mieć powierzchnię co najmniej jednego hektara, ponieważ na mniejszym terenie niemożliwe jest zorganizowanie doskonałego i samoregenerującego się ekosystemu, małego rolnego przedsiębiorstwa przyjaznego naturze.
Przykłady państw, które postawiły na rozwój towarowych gospodarstw rolnych, wskazuje, że jest to nieefektywny, a wręcz zgubny wybór. Rolnicy rywalizują ze sobą i aby uzyskać jak największy dochód stosują nawozy, herbicydy, uprawiają modyfikowane genetycznie warzywa i owoce, a tym samym stwarzają zagrożenie dla wszelkiego życia. W rodowych posiadłościach jest inaczej, gdyż rodzina w sposób ekologiczny wytwarza produkty na własne potrzeby, a także dla mieszkańców miast. Taka rodzina ma zasadniczo inny stosunek do ziemi. Nadmiar produktów wytworzonych w posiadłościach będzie się korzystnie różnił jakością od wszystkich innych produktów dostarczanych do miejskich sklepów.
Podsumowując, zgodnie z Konstytucją RP polityka władzy centralnej oraz samorządowej winna być ukierunkowana na wspieranie rodzinnych gospodarstw rolnych. Małe gospodarstwa rolne – Rodowe Posiadłości są rodzinnymi gospodarstwami rolnymi użytkującymi na małych obszarach tj. obszarach 1 – 2 ha. Po prawnym zdefiniowaniu czym jest małe gospodarstwo rolne – formą ukierunkowego wsparcia byłyby m.in. sprzedaż gruntów z zasobu KOWR i gruntów w posiadaniu władz samorządowych z przeznaczeniem ich na tworzenie Rodowych Posiadłości, ukierunkowanie dopłat WPR i programów PROW na wspieranie małych gospodarstw rolnych, nawet kosztem wielkich przedsiębiorstw rolnych, często będących własnością wielkich korporacji międzynarodowych. Polska jako członek UE zobowiązała się do implementacji przepisów unijnych w zakresie m.in. wspierania bioróżnorodności i ekologicznej produkcji żywności. Europejski komisarz d/s rolnictwa stwierdził, że “w obliczu wyzwań przed którymi stoi świat, zachowanie małych gospodarstw (…) do 2 ha (…) jest kluczowe” – źródło; https://www.agropolska.pl/aktualnosci/polska/wojciechowski-zachowanie-malych-gospodarstw-jest-kluczowe,13115.html. To małe gospodarstwa rolne są najefektywniejszą formą gospodarowania gruntami dla wspierania bioróżnorodności i ekologicznej produkcji żywności.
PIOTR SZYMCZAK – PRELEGENT – KONGRES NATURALNY ONLINE 20-30.11.2023
Piotr Szymczak Gospodarstwo sadownicze
Szkółka roślin owocowych Szymczak Sad
Tytuł wystąpienia: JAK ZORGANIZOWAĆ KOMERCYJNY, DOCHODOWY, EKOLOGICZNY OGRÓD BEZ KREDYTÓW I ZNACZNYCH NAKŁADÓW FINANSOWYCH
Sadownik od bardzo dawna, szkółkarz z wykształcenia i zamiłowania, pasjonat smaków owoców, kolekcjoner gatunków i odmian roślin owocowych i użytkowych.
W małej wsi na południe od Warszawy w gospodarstwie w którym jeszcze kilkanaście lat temu biegały świnki i krówki udał się założyć szkółkę odbiegającą asortymentem od komercyjnych fabryk roślin. Zajęliśmy się produkcja roślin owocowych ale nie tych towarowych lecz tych które mają smaki, aromaty, które są kolorowe, zróżnicowane. Tworzymy sadzonki dawnych odmian, gatunków mniej znanych, ciekawostek. Nasze rośliny adresujemy raczej dla amatorów, działkowiczów.
Streszczenie wystąpienia:
Chciałbym zachęcić odbiorców do nowego spojrzenia na temat uprawy roślin owocowych. Przedstawić im miejsce w którym można spędzać czas, odpoczywać, korzystać z przestrzeni a poza tym czerpać pożytki w tym smaczne owoce.
Kontakt do Piotra Szymczaka:
Facebook: https://www.facebook.com/szymczaksad
AGNIESZKA KACZURBA
Tytuł referatu: BEZPIECZNE MALOWANIE – ASPEKTY WAŻNE DLA ZDROWIA I ŚRODOWISKA
Od ponad 10 lat prowadzę wykłady i warsztaty, promując naturalne materiały wykończeniowe (farby, oleje, woski), tworzone na bazie tradycyjnych receptur. Szczególnie interesują mnie zagadnienia z zakresu ochrony i barwienia drewna, zachowania tradycyjnej stolarki, ekologicznego malowania ścian, mebli i dekoracji. Przywracam do życia warmińskie siedlisko, które w przyszłości stanie się ośrodkiem edukacyjnym dla pasjonatów życia zgodnego z rytmem przyrody.
Streszczenie wystąpienia:
Przygotowując się do remontu zwykle poświęcamy wiele uwagi technicznej stronie malowania – odpowiedniej technice, narzędziom, wymaganej przez producenta temperaturze i wilgotności otoczenia. Używając farb, olejów czy bejc, nawet tych naturalnego pochodzenia warto pamiętać, że są to substancje chemiczne, które oddziałują zarówno na nas jak i na środowisko. Zapach farby może powodować ból i zawroty głowy, w składzie produktu mogą być składniki alergizujące a przypadkowe pochlapanie się może skutkować podrażnieniem skóry. Niewłaściwie dobrana farba może zaburzać paroprzepuszczalnocć ścian, w wyniku czego mikroklimat w pomieszczeniach ulegnie pogorszeniu. Podczas wykładu dowiecie się jak wybrać najbardziej odpowiedni produkt do poszczególnych zadań. Sprawdzicie czego można się o nim dowiedzieć z karty technicznej i karty charakterystyki, a także opakowania produktu (np. piktogramów). W wyborze bezpiecznego produktu mogą pomóc certyfikaty, jednak czy zawsze wiemy o czym świadczą i czym się różnią? Dokonamy krótkiego przeglądu najczęściej wykonywanych badań i przyznawanych oznaczeń. Sam produkt, nawet z kilkoma certyfikatami, może się okazać niewystarczający jeśli podłoże nie będzie odpowiednio przygotowane. Podpowiem jak bezpiecznie (i skutecznie!) pozbyć się grzybów pleśni i innych problemów z podłożem. Na koniec kilka ważnych uwag o bezpieczeństwie pracy, dzięki którym zadbacie odpowiednio o swoje zdrowie podczas malowania.
Kontakt do Agnieszki Kaczurby
Strona internetowa : https://www.agohome.pl/
Fanpagea: https://www.facebook.com/AgoHomePL
Instagram: https://www.instagram.com/agohome_shop/
ŁUKASZ WOŹNIAK – PRELEGENT – KONGRES NATURALNY ONLINE 20-30.11.2023
NextGEN | Joy Visions
Tytuł wystąpienia: ŻYCIE NA KOLAPSIE – EKOWIOSKI I SIECI EKOWIOSKOWE W EUROPIE
Cześć! Najistotniejszym w tym momencie mojego życia pytaniem jest – jak tworzyć kultury, które są wolne, odpowiedzialne, ko-kreujące, pełne szacunku, świętości, autentyczności i skontaktowane z rzeczywistością kolapsu środowiskowego i społecznego.
Od blisko 5 lat poruszam się po obszarze kolapsu. Te poszukiwania poprowadziły mnie do działań w obszarze aktywizmu klimatycznego, rozwoju wewnętrznego z zakresu emocjonalności i kontaktu z ciałem, współtworzenia i współdziałania w eko wioskach i intencjonalnych wspólnotach w Polsce i Europie oraz uczenia się ponownego połączenia z Ziemią na sposób materialny (np. ogrodnictwo, permakultura) i niematerialny (np. rytuały, praktyki duchowe). Angażuję się w międzynarodowe sieci ekowioskowe (Global Ecovillage Network, NextGEN, Yes to Sustainability) Jestem również poetą, performerem, twórcą muzyki, filmów i kolaży.
Kontakt do Łukasza Woźniaka:
Facebook: https://www.facebook.com/profile.php?id=100005706870695
Instagram: https://www.instagram.com/joy.visions
Strona: https://linktr.ee/joyvisions
PRZEMYSŁAW WOŚ, BORYS LEWANDOWSKI – PRELEGENCI – KONGRES NATURALNY ONLINE 20-30.11.2023
Tytuł: 5 NAJCZĘSTSZYCH BŁĘDÓW PRZY BUDOWIE NATURALNEGO DOMU
Przemysław Woś i Borys Lewandowski z Pracowni ŚWIADOM
To architekci specjalizujący się w architekturze ekologicznej. Wszystko zaczęło się, gdy ponad 10 lat temu związali się z Ogólnopolskim Stowarzyszeniem Budownictwa Naturalnego(OSBN). Do dziś aktywnie uczestniczą również w działaniach European Straw Building Association(ESBA). Na co dzień projektują i budują domy z materiałów naturalnych, dzięki współpracy z producentami z Polski i za granicą. Nabytą wiedzą zawsze chętnie się dzielą i dają wykłady w całej Polsce, w tym na Wydziale Architektury Politechniki Warszawskiej..
Streszczenie wystąpienia:
Jeśli zastanawiałeś się nad budową domu naturalnego, to z fascynacją na pewno przyszło Ci też do głowy parę wątpliwości. Nic w tym dziwnego: budowa domu to inwestycja na całe życie i często robimy to po raz pierwszy. Budownictwo naturalne to zdrowa i piękna alternatywa dla betonu i styropianu, ale brak doświadczenia może sprawić, że budowa z marzenia zmieni się w koszmar. Z pomocą przychodzą architekci, którzy postanowili uchylić rąbka tajemnicy i opowiedzieć jakie 5 błędów najczęściej popełniają początkujący. Dzięki tej wiedzy budowa Twojego domu będzie prostsza, a Ty będziesz mógł się cieszyć swoim naturalnym, ciepłym kątem.WOŚ,
Kontakt:
Facebook: https://www.facebook.com/SwiadomArchitektura
Strona: https://swiadom.pl/
DOROTA WIŚNIOWSKA – PRELEGENT – KONGRES NATURALNY ONLINE 20-30.11.2023
Tytuł wystąpienia: OGRÓD W STYLU ZERO WASTE, CZYLI BEZ MARNOTRASTWA
Dorota Wiśniowska – ogrodniczka pasjonatka. Ogrodnictwem zajmuje się od dzieciństwa. Ukończyła studia wyższe z ogrodnictwa, ale dopiero ukończony kurs permakultury utwierdził ją w przekonaniu, że chce pracować z ziemią według własnych zasad, z poszanowaniem tej ziemi, roślin i wszystkich żywych istot. Uprawia swój przydomowy ogród zgodnie z prawami natury, wprowadzając w nim rozwiązania permakulturowe, które często są też rozwiązaniami w duchu zero waste. Nieskrywaną radość sprawia jej buszowanie po second handach i wyszukiwanie przedmiotów z drugiego obiegu, które dostają nowe życie w jej domu i ogrodzie. W myśl założenia, że ogród nie musi wcale być kosztowną inwestycją, urządza go w swoim stylu, wykorzystując materiały z odzysku. Prowadzi stronę „Boso po trawie” na fb ig, gdzie pokazuje swoje poczynania ogrodowe. Interesuje ją hortiterapia, prowadzi również warsztaty ogrodnicze dla dzieci i dorosłych.
Streszczenie wystąpienia:
Pojęcie zero waste znaczy po prostu „bez śmieci” albo też „bez marnowania” (z ang. waste –
śmieć, odpad, marnotrawstwo, trwonienie). To pewien ruch, który z pewnością większości kojarzy się głównie z nie generowaniem odpadów, co na pierwszy rzut oka wydaje się utopią. Dzięki zero waste jakiś czas temu popularne stały się materiałowe woreczki na produkty spożywcze i wielorazowe torby na zakupy, a prawdziwy renesans wciąż przeżywają second handy. Powstało wiele sklepów, gdzie można kupić produkty sypkie na wagę do przyniesionych przez siebie z domu pojemników. Ale to oczywiście nie wszystko. Możemy traktować zero waste jako pewien styl, ale dla wielu może być to życiowa filozofia, nie tylko w kuchni, nie tylko w domu, ale też w ogrodzie. W swojej prezentacji postaram się przedstawić różne rozwiązania do domu i właśnie do ogrodu w duchu filozofii zero waste. W większości z nich chodzi o optymalizację naszych działań – o przemyślane decyzje nas, czyli konsumentów. Wszystko zaczyna się od naszej świadomości, na pewno też od zmiany niektórych naszych nawyków. Możemy pewnych rzeczy odmawiać, żeby nie przynosić do domu przedmiotów, które zaraz po przekroczeniu progu naszego domu staną się niepotrzebnymi śmieciami. Możemy się ograniczać w zakupach, świadomie rezygnując z zakupu kolejnej bluzki czy butów, bo mamy ich już naprawdę wystarczająco… W końcu możemy korzystać z przedmiotów z drugiego obiegu, które dziś są powszechnie dostępne, popularne i nawet modne. Oczywiście ważnym aspektem jest recykling. Jak te wszystkie zasady zastosować w odniesieniu do ogrodu? Skoro stosujemy je w domu, a ogród jest jego przedłużeniem… nic prostszego. Zasady zero waste z powodzeniem sprawdzą się w całym gospodarstwie domowym. A paradoks polega na tym, że nikt ich na nowo nie wymyślił, bo wiele z tych zasad było w powszechnym użyciu za czasów naszych babć i to nie z powodu mody, tylko konieczności podyktowanej brakiem pieniędzy. Dziś, w dobie nieprawdopodobnego konsumpcjonizmu, kierując się świadomymi wyborami, wracamy do złotych środków. Przez zmianę nawyków naprawdę jesteśmy w stanie ograniczyć konsumpcję, zatrzymać ulatniające się z naszych kieszeni na mnóstwo totalnie niepotrzebnych rzeczy
pieniądze, a przy tym oszczędzić coś, co jest bezcenne, czyli swój czas, energię, zdrowie.
Kluczem do tego są nasze racjonalne decyzje, racjonalne wykorzystywanie zasobów w
ogrodzie z ich poszanowaniem. Ogród to prawdziwe bogactwo! Wiele z potrzebnych zasobów mamy wokół siebie, ale czasem nie postrzegamy ich jako zasoby i szukamy innych rozwiązań. Proponuje się nam wiele produktów dedykowanych do poszczególnych gatunków roślin, bez których, o zgrozo, one na pewno nie przetrwają… Wmawia się nam, że każda roślina w naszym ogrodzie potrzebuje specjalnej ziemi, jedna do hortensji, inna do rododendronów, jeszcze inna do iglaków. A w realu wszystkie te rośliny zupełnie dobrze rosną w zwykłej ziemi, którą mamy w ogródku. Wszystkiego wszędzie mnóstwo. Na półce w ogrodniczym 20 rodzajów nawozów tylko do borówki, który kupić? Trzeba się zastanowić, przemyśleć, coś wybrać… Powiedzcie szczerze, komu z Was te wcale niekonieczne do podjęcia decyzje nie zżerają cennego czasu a często też nerwów?.. A gdyby tak odpuścić, rozejrzeć się wokół i zorganizować ogród z tego co mamy pod ręką? Albo gdzieś blisko siebie, może z drugiego obiegu za przysłowiowych parę groszy? Gdyby ograniczyć
na pozór tylko niezbędne ogrodowe prace, zyskując czas na bujanie się w hamaku? Jeśli ciekawi Was wizja oryginalnego ogrodu, urządzonego z rzeczy z odzysku, gdzie czas płynie leniwie, a rośliny żyją swoim życiem, zapraszam na prezentację.
Kontakt do Doroty Wiśniowskiej:
Facebook: https://www.facebook.com/dorota.wisniowska.3
JACEK POSPISZYL – PRELEGENT – KONGRES NATURALNY ONLINE 20-30.11.2023
Ekologiczne Ogrody Permakulturowe w Dobrym Smaku Gliwice Brzezinka
Tytuł wystąpienia: JAK ZORGANIZOWAĆ KOMERCYJNY, DOCHODOWY, EKOLOGICZNY OGRÓD BEZ KREDYTÓW I ZNACZNYCH NAKŁADÓW FINANSOWYCH
Jacek Pospiszyl – mąż Grażyny, ojciec trojga dzieci a zawodowo- ogrodnik, absolwent Technikum Ogrodniczego Pomologia w Prószkowie k.Opola i Uniwersytetu Rolniczego w Krakowie, były biznesmen
Realizacje –
1.wraz z żoną i sporadyczną pomocą dzieci ale za to ogromnym wkładem naszych sąsiadów, realizujemy projekt budowy od podstaw ogrodu warzywnego z wysoko odżywczą żywnością powstającą w sposób ekologiczny metodami permakultury, wykorzystując elementy rolnictwa biodynamicznego.
- zorganizowanie wokół ogrodu społeczności stałych odbiorców, którzy komunikują nam swoje opinie i oczekiwania odnośnie naszych produktów
- utworzenie zmeliorowanego kompostownika wraz z odzyskiem biohumusu .
- organizacja i prowadzenie ogrodu przy ujemnym śladzie węglowym ( nasze uprawy więcej pochłaniają CO2 z atmosfery niż go emitujemy w spalinach)
- zamknięty obieg wody w gospodarstwie – magazynowanie wód opadowych, własna studnia, wodociąg tylko jako woda pitna. .
- doprowadzenie do samowystarczalności żywnościowej naszej rodziny w wysokim stopniu , obecnie w ponad 80%.
Cel referatu –
chciałbym zachęcić osoby, które chcą coś zmienić w swoim życiu do wzięcia steru we własne ręce i rezygnacji z pracy w fabryce, biurze lub szkole od 8 do 16.na rzecz harowania od świtu do nocy ale za to blisko natury, w naturalnym świetle i tylko przez okres wegetacji roślin. Czyli zyskujemy 2 do 3 miesięcy wakacji zimą i pełną niezależność od jakiegokolwiek szefa ale również od większości instytucji państwowych typu ZUS,US itd. Referat ma przybliżyć słuchaczom co i jak robię a zainteresowanych skłonić do kontaktu ze mną i być może odbycia praktyki w naszym ogrodzie zanim podejmie się decyzję o założeniu własnego ogrodu jako jedynego źródła dochodu . Takie rozwiązanie pozwoli przyszłym adeptom sztuki ogrodniczej zorientować się czy ich marzenia o byciu ogrodnikiem mają szansę się zrealizować. Czy faktycznie grzebanie w ziemi i pielęgnacja roślin jest lub może się stać ich pasją . Lepiej to sprawdzić w praktyce niż później się wycofywać z pochopnie podjętych decyzji. Ja ze swej strony deklaruję pełną otwartość i chęć przekazania wszystkich moich doświadczeń w zamian za pracę w ogrodzie przez dowolnie wybrany okres czasu.
Kontakt do Jacka Pospiszyla:
Facebook: https://www.facebook.com/profile.php?id=100063594131354
ADRIAN SIDORUK – PRELEGENT – KONGRES NATURALNY ONLINE 20-30.11.2023
Tytuł: SIEDLISKO WIEDŹMINOWO
Od siedmiu lat zdobywam praktyczną wiedzę z zakresu: prac remontowo-budowlanych przy odnawianiu starego domu drewnianego, prac przy budowie domu szkieletowego oraz przy zagospodarowaniu terenu przydomowego w sąsiedztwie lasu.
Streszczenie wystąpienia:
Wykład obejmuje odpowiedzi nurtujące ludzi którzy chcą remontować stare siedlisko z drewnianym domem, lub chcą wybudować dom na wiosce. Postaram się odpowiedzieć na pytania i przeanalizować następujące zagadnienia: Na co zwrócić uwagę przy wyborze odpowiedniej działki, jej usytuowanie, cieki wodne, rodzaj gleby, roślinność która już tam rośnie. Czy warto kupić działkę siedliskową z domem do remontu i na co zwrócić uwagę oglądając dom do remontu. Czas, własna energia fizyczna i pieniądze, które trzeba wziąć pod uwagę przy remoncie. Czy warto kupić działkę z dala od infrastruktury, np przy lesie (plusy i minusy takiej decyzji). Które belki będą wymagały wymiany, w których miejscach warto wzmocnić budynek nowymi belkami. Błędy podczas docieplenia budynku. Lokalizacje studni głębinowej, chydroforni z filtrami, przydomowej oczyszczlni. Czy warto zostawić stary piec kaflowy, jego wady i zalety, co warto przy nim zrobić. Ile własnej pracy i energji wymaga założenie przydomowego ogrodu tradycyjnego, lub permakulturowego. Na co zwrócić uwagę przy zakładaniu ogrodu, rodzaj gleby, fazy księżyca, rośliny inwazyjne które już tam rosną.
Podsumowanie, plusy i minusy życia w siedlisku, w drewnianym domu z dala od szosy, przy lesie.
Adrian Sidoruk:
https://www.facebook.com/profile.php?id=100091766987263
BARBARA MALINKA-SZYMAŃSKA, KONRAD SZYMAŃSKI – PRELEGENT – KONGRES NATURALNY ONLINE 20-30.11.2023
Tytuł: SIEDLISKO KORZENIE, POWRÓT DO KORZENI W SZTUCE, MEDYCYNA NATURALNA Z RODZINĄ W NATURZĘ
Barbara Malinka-Szymańska – malarka i zielarka, Absolwentka Akademii Sztuk Pięknych w Łodzi, o kierunku Edukacja Artystyczna. Ilustratorka książek, Ikonopisarka, kostiumografka. Doradca Medycyny Naturalnej wg. św. Hildegardy. Tworząca produkty ziołowe I kosmetyki naturalne. Doula. Wspiera kobiety w czasie ciąży i porodu. Prowadzi Ceremonię Otulania poporodowego dla kobiet. Współzałożycielka miejsca życia i twórczości „Siedlisko Korzenie” w Stryszowie, gdzie tworzy na nowo gospodarstwo założone przez pradziadków. Realizując warsztaty, spotkania edukacyjne i rozwojowe dla kobiet oraz zajęcia leśne w nurcie Montesori dla dzieci. Pasjonatka tradycyjnych pieśni, tańca, gór i jazdy konnej
Konrad Szymański – Biała Chata Jestem 42-letnim mężczyzną, żyjącym w bliskości z naturą i rodziną, w roli męża, ojca i gospodarza Białej Chaty. Zgromadziłem doświadczenie pracy z ciałem uprawiając i praktykując różne formy ruchu i tańca od dziecka do bycia ojcem i partnerem życiowym. W ostatnich latach uważność skierowałem na świadomość ciała, techniki medytacyjne i oddechowe oraz rozwój człowieka przez kontakt fizyczny w relacjach rodzic-dziecko oraz partnerskich. Jestem gospodarzem Białej Chaty, która powstała do realizacji spotkań – warsztatów rozwojowych w dziedzinach życia w bliskości z naturą, kultura, sztuką i duchowością. Obserwator i eksplorator męskich jakości i kobiecej obecności.
Streszczenie wystąpienia:
Historia gospodarstwa założonego w 1934r, w Stryszowie, małopolskiej wsi. Idee i pomysły. Powód tworzenia własnych wytworów leczniczych. Przekształcenie zawodu i dopełnienie dawnych pasji, by teraz stały się pomysłem i sposobem na życie. Połączenie pracy zawodowej w domu w byciu mamą i tatą. (Kosmetyki naturalne, produkty naturalne wg. Średniowiecznych receptur Hildegardy z Bingen, maceraty konopne, olej z nasion konopii..) Oddziaływanie bliskości natury i mieszkania na skraju lasu, z czasem, ciąży, porodu i wychowania. Remont dwóch starych drewnianych domów, z zachowaniem ich prostoty i naturalnych materiałów. Dawna stodoła przekształcona na studio ruchu i rozwoju. Biała Chata, świeżo ukończona w tym roku, jako miejsce noclegów, warsztatów i rozwoju. Działania warsztatowe, kręgi dla kobiet i mężczyzn. Oraz całych rodzin, w tematach sztuki, medycyny naturalnej, rodzicielstwa blisko natury.
Kontakt do nas:
Facebook: https://www.facebook.com/siedliskokorzenie
Facebook: https://www.facebook.com/bialachata
Facebook: https://www.facebook.com/harmoniahildegardy
Strona: https://bialachata.pl/
Strona: https://barbaramalinka.art/
PRZEMEK RAJ – PRELEGENT – KONGRES NATURALNY ONLINE 20-30.11.2023
Tytuł: EKSPERYMENTALNA FARMA STOCZKI
Przemek Raj: właściciel słomiaka i kilku innych budynków naturalnych, wykonawca, trener STEP(europejski trener budownictwa słomianego) z doświadczeniami z Polski, Anglii i Austrii.
Z zamiłowania ekolog, wynalazca, eksperymentator w budownictwie naturalnym, sprawdza jak różne patenty ze świata działają w Polsce i czy mają sens w naszym klimacie i realiach polskiego rynku budowlanego, nauczyciel budownictwa naturalnego, specjalista od kosztów budowy i pracochłonności budynków naturalnych. Co roku buduje od 3 do 5 słomiaków i innych budynków naturalnych
Streszczenie wystąpienia:
Eksperymentalna Farma Stoczki koło Sieradza to największe skupisko domów i budynków naturalnych zbudowanych ze słomy, gliny, piasku w technologiach strawbale klasyczny i samonośny, coba, lekkiej gliny, earthbagów oraz eksperymentalny domek samogrzej z materiałów naturalnych z unikalnym na skalę światową sklepieniem typu vault z surowej cegły wpisanym w ośmiokąt.
W EFS uczę przekazuję wiedzę i uczę teorii potrzebnej do rozsądnego podejścia do budowy domów naturalnych i odpowiedzialnych wyborów, dostosowanych do naszego klimatu.
Na terenie są także stawy naturalne, które służą za żbiorniki retencyjne, miejsce rozkwitu bioróżnorodności(płazy, gady, owady i rośliny), a także centrum kulturalne zabaw wodnych;-)
Dzięki połączeniu budnyków glinianych, wody, skarp udało się stworzyć kilka stref o odmiennym nasłonecznieniu i wilgotności- mikroklimacie w stosunku do Niecki Sieradzkiej i dzięki temu stworzyć odmienne siedliska dla zwierząt i roslin.
A także organizuję praktyczne warsztaty i szkolenia, w których uczę jak sprawnie budować domy słomiane, tynkować gliną i zarządzać zespołem oraz czasem podczas budowy.
W EFS po godzinach bawimy się w słomianych baniach, a w przerwach wskakujemy do oczka, bo po pracy trzeba się zrelaksować i odpocząć;-)
Kontakt do Przemka Raja:
Facebook: https://www.facebook.com/farmastoczki
YAN SOROKIN – PRELEGENT – KONGRES NATURALNY ONLINE 20-30.11.2023
Tytuł: ARCHITEKTURA RODZIMA
Cześć nazywam się Yan Sorokin, z wykształcenia jestem architektem. Swoje studia rozpocząłem w Paryżu, a skończyłem w Warszawie na Politechnice Warszawskiej. Już podczas studiów moją pasją stała się architektura rodzima, samorodna, nazywana również wernakularną. Skupiam się głównie na poszukiwaniach pradawnych wzorców architektury, sztuki w zamierzchłych kulturach, skupiam się głównie na kulturze słowiańskiej, ale porównuje ją również z kulturami Azji środkowej. Swoje dociekania teoretyczne staram się konfrontować ze swoją praktyką na budowie, którą miałem okazje wielokrotnie odbywać będąc jeszcze studentem. Obecnie staram się przekazywać ludziom wiedzę na ten temat, aby każdy mógł sam kształtować przestrzeń wokół siebie zgodnie ze swoimi kulturowymi korzeniami.
Streszczenie wystąpienia:
Każdego dnia w życiu podczas wszystkich codziennych czynności towarzyszy nam nieodłącznie otaczająca nas materia nazywana sztuką. Od początku istnienia ludzkości w każdy zakątek świata charakteryzował się swoją niepowtarzalną sztuką, w pewnych miejscach owa sztuka była bardziej lub mniej bogata, niektóre symbole mimo swojej odległości są podobne lub takie same mimo iż pozornie kultury te nie posiadały ze sobą wspólnych kontaktów. Mimo iż ludzkość nie posiadała elektronarzędzi nie przeszkadzało to ludziom w tworzeniu skomplikowanych zdobień na budynkach oraz przedmiotach codziennego użytku. Dopiero wraz z nadejściem modernizmu oraz rozwoju technologii w XX w. zaczęły pojawiać się pierwsze elektornarzędzia. Mimo rozwoju technologii sztuka staje się coraz bardziej minimalistyczna, a sami moderniści zaczęli posługiwać się hasłem „detal to zbrodnia”. Ze względu na swoje pasje, odbyte praktyki budowlane oraz studia za granicą przestałem patrzeć na sztukę oraz na architekturę przez pryzmat modernizmu czy minimalizmu. Doszedłem do wniosku ze dzisiejsza sztuka nosi miano przypadkowości, a swoją przypadkowości zawdzięcza naszemu ego, które jest ciągle nie zaspokojone i ciągle wymaga od nas jakiejś zmiany, która ktoś może utożsamiać z rozwojem. Obecnie sztuka nie posiada już symboliki, skupia się na przedstawieniach abstrakcyjnych, które mają na celu ekspresje artystów. W konsekwencji puki artysta nie opowie co mu przyświecało sztuka dla większości ludzi pozostaje znakiem zapytania, który budzi w nich emocje. Jednocześnie wokół nas panuje swego rodzaju wolna amerykanka jeśli chodzi o otaczającą nasz sztukę. Nie jesteśmy już społeczeństwami czy kulturami, które są jednolite pod względem sztuki. Utraciliśmy ciągłość rozumienia sztuki, a sama sztuka stała się raczej obiektem, który budzą nasze emocje niżeli zrozumienie i spokój. Dostrzegłem iż sztuka od początku swojego istnienia wynikała ze światopoglądu każdego społeczeństwa, pojmowania rzeczywistości, systemu wierzeń oraz rytuałów z nim związanymi. Niektóre przedmioty lub wokół niektórych wytworów sztuki również dokonywano rytuałów, które były powszechnie znane i były nieodłączną częścią życia każdych społeczności. Części tej sztuki widzimy po dziś dzień w każdym zakątku świata.
Jeżeli zainteresowałem cię tym, to zapraszam cię do wysłuchania całej prelekcji na temat architektury rodzimej, gdzie opowiem o przyczynowości sztuki, zbiorze symboli w budownictwie słowiańskim, z czego takie symbole wynikały oraz o rytualizmie związanym z tymi symbolami czy z tą sztuką .
Jan Sorokin:
https://www.facebook.com/yan.kaflarz
ZOFIA PIĄTKOWSKA – PRELEGENT – KONGRES NATURALNY ONLINE 20-30.11.2023
Tytuł: WIĘŹ Z PRZYRODĄ – TERAPEUTYCZNA MOC PRZYRODY
Zofia Piątkowska, certyfikowana trenerka rozwoju osobistego (Szkoła Trenerów Meritum), ukończyła kulturoznastwo na Uniwersytecie Jagiellońskim, tłumaczka, między innymi książek Lise Bourbeau oraz Dalajlamy. Redaktorka Naczelna Wydawnictwa Tibum, od 10 lat wydaje książki obrazkowe o relacji człowieka z naturą, propagatorka japońskiej techniki opowieści obrazowych kamishibai w Polsce. Od 2012 roku szkoli z metody kamishibai, storytellingu, bajkoterapii, visual literacy, mindfuldness oraz prowadzi kreatywne warsztaty dla dzieci. Pasjonatka permakultury w życiu i ogrodzie. Inicjatorka projektu „1 ziarno – 1000 ziaren”, który zapoczątkowała w 2021 roku w ogrodzie Domu Śląskiego w Katowicach zakładając wraz z grupą sąsiedzka ogród permakulturowy w środku miasta. Od zawsze zgłębia tajniki wewnętrznej ekologii. Miłośniczka kąpieli leśnych i wodnych. Od kilku lat praktykuje medytację w ruchu – w lesie, wodzie, na macie. Certyfikowana przewodniczka Kąpieli Leśnych.
Streszczenie wystąpienia:
Struktury mózgu i połączenia neuronowe przypominają swoim wyglądem drzewa. Całość połączeń w mózgu przypomina sieć połączeń w lesie: mikoryza, korzenie, owady zapylające, mrówki robotnice … Mózg tak jak drzewo rozwija się przez całe życie, jest neuroplastyczny, jego możliwości są nieskończenie większe i potężniejsze niż dotychczas myśleliśmy. Las jest miejscem sieci połączeń Życia i równowagi. Ludy pierwotne intuicyjnie żyjąc w tym przekonaniu pielęgnowały wieź z Przyrodą doskonale przeczuwając, że jest ona lustrem, w którym możemy przejrzeć się i zobaczyć nas samych – oświetlonych blaskiem Słońca, z dobrym słowem na ustach owocujących pięknym czynem. Pielęgnując więź z Przyrodą pielęgnujemy więź ze sobą i ze wszystkimi, z którym jesteśmy powiązani, z tymi którzy tu byli przed nami i tymi którzy przyjdą po nas. Więź staje się przeznaczenie tego kto pielęgnuje Kwiat Życia – entuzjazmu, szczodrości, obfitości. Plan na pogłębienie więzi z przyrodą: Zmysły: świadomość zmysłowa, czym jest uważne przebywanie w przyrodzie; Emocje: rozpoznanie ciała; Piękno: umiejętność dostrzegania Piękna w tym co Jest; Znaczenia: Osobiste historie, mity i legendy jako droga do rozpoznania się częścią Przyrody; Współczucie: pojęcie empatii, współodczuwania, wspólnotowości; Jak praktycznie rozpocząć pogłębianie więzi z Przyrodą – przykłady praktycznych sposobów na samodzielna eksploracje tematu.
Strona: poczujprzyrode.pl
Film: https://www.youtube.com/watch?v=B84nrUcZphg&t=3s
MAX KUŚMIEREK – PRELEGENT – KONGRES NATURALNY ONLINE 20-30.11.2023
Technologie Cyfrowe w Służbie Społeczności
Tytuł Wystąpienia: ŁĄCZC ŚWIATY: TECHNOLOGIE CYFROWE W SPOŁECZNOŚCIACH
Max Kuśmierek
Przedsiębiorca z 16-letnim doświadczeniem w dziedzinie e-commerce i technologii, założyciel platformy PAX (paxpax.org), który marzy o stworzeniu co-housingu nowej generacji. Mieszka w Bułgarii.
Cel Prezentacji:
Max Kuśmierek przedstawi, w jaki sposób nowoczesne technologie, takie jak sztuczna inteligencja i blockchain, mogą służyć społecznościom. Skupi się na zagadnieniach związanych z finansowaniem, zarządzaniem, generowaniem i dystrybucją zasobów, budowaniem społeczności oraz rozwiązywaniem konfliktów. Jego doświadczenie w branży technologicznej i e-commerce zostanie wykorzystane do pokazania praktycznych przykładów, jak cyfrowe narzędzia mogą wspierać rozwój i zrównoważone funkcjonowanie społeczności.
Główne Punkty Prezentacji:
Finansowanie Społeczności: Jak technologie cyfrowe ułatwiają zbieranie funduszy i zarządzanie zasobami finansowymi. Zarządzanie Cyfrowe: Przykłady efektywnego wykorzystania narzędzi cyfrowych w zarządzaniu projektami społecznościowymi.
Generowanie i Dystrybucja Zasobów: Rola technologii w tworzeniu i dystrybucji zasobów w sposób sprawiedliwy i efektywny. Budowanie Społeczności: Jak cyfrowe platformy mogą wspierać rozwój i integrację społeczności. Rozwiązywanie Konfliktów: Wykorzystanie technologii cyfrowych w mediacji i zapobieganiu konfliktom w społecznościach
Kontakt do Maxa:
Strona: https://paxpax.org/
MAX
ŁUKASZ NOWACKI- PRELEGENT – KONGRES NATURALNY ONLINE 20-30.11.2023
Tytuł: O DIECIE “ZERO KILOMETRÓW” I GOTOWANIU NA ŻYWYM OGNIU
Tytuł: NA FALI NATURALNEJ SUKCESJI EKOLOGICZNEJ – O WSPÓŁPRACY Z PULSAMI ZIEMI W PROCESIE PROJEKTOWANIA I REGENERACJI EKOSYSTEMÓW
Tytuł: MITAKUYE OYASIN – WSZYSTKIE MOJE RELACJE – O ROLI POŁĄCZEŃ W PERMAKULTURZE I BUDOWANIU RELACJI NA WIELU POZIOMACH
Łukasz Nowacki – rolnik regeneratywny, badacz i certyfikowany nauczyciel permakultury, praktyk projektowania ekosystemowego i agroleśnictwa. Absolwent kierunku Ochrona Środowiska na Uniwersytecie Łódzkim, specjalista w zakresie Ekohydrologii i biotechnologii ekosystemowych. Założyciel i prezes Fundacji TRANSFORMACJA, „grzybowzięty” entuzjasta solarpunkowego ruchu open source, dobrego, lokalnego jedzenia i bushcraftu. Razem z żoną Izabelą prowadzi gospodarstwo permakulturowe DOLINA MGIEŁ nad rzeką Pilicą oraz Polski Instytut Badawczy Permakultury.
Regeneratywne siedlisko permakulturowe – Dolina mgieł.
Nasze siedlisko znajduje się z dala od zgiełku i siedzib ludzkich. Najbliższą wsią oddaloną o około kilometr jest wieś Gapinin w gminie Poświętne nad Pilicą. Teren siedliska znajduje się w obszarze Natura 2000 i przynależy do Spalskiego Parku Krajobrazowego. Nasz obecny obszar działań to 11 hektarów piaszczystych nieużytków rolnych, które od 2013 roku poddawane są nieustającej regeneracji i przywracane do użytkowania permakulturowego. Dolinę mgieł tworzy mozaika złożona z obszarów podmokłych i zalewowych, jadalnych ogrodów leśnych, niewielkich poletek z biointensywną uprawą warzyw, obszarów leśno-pastwiskowych i elementów krajobrazu charakterystycznych dla ekosystemów agroleśnych.
Wystąpienie 1: 21.11.2023.
Tytuł: O diecie “zero kilometrów” i gotowaniu na żywym ogniu.
Abstrakt: Dieta oparta na lokalnej, czystej, zdrowej i pełnowartościowej żywności jest jedyną szansą na zachowanie zdrowia zarówno fizycznego, psychicznego, duchowego i emocjonalnego. Ma też ogromne znaczenie dla zdrowia ekosystemów Ziemi, naszych siedlisk i lokalnej społeczności. Żywność nie powinna przemierzać tysięcy kilometrów zanim trafi na nasze talerze i do naszych żołądków. Powinna pochodzić z naszego najbliższego otoczenia, z miejsc, które noszą ślady naszej obecności, zawierają cząstki naszego DNA. Taka żywność ma wtedy uzdrawiającą moc. Nie ma też nic smaczniejszego jak taka żywność, jeżeli w ogóle musi być przetworzona w jakiś sposób, jest przygotowana na żywym ogniu, w palenisku, w dole ziemnym czy w piecu chlebowym. To pierwotne, idealne w swej namiętnej naturze połączenie ognia i jedzenia cały czas zachwyca i syci nasze zmysły.
Wystąpienie 2: 24.11.2023.
Tytuł: Na fali naturalnej sukcesji ekologicznej – o współpracy z pulsami Ziemi w procesie projektowania i regeneracji ekosystemów.
Abstrakt: W podejściu permakulturowym często odwołujemy się do jednej z naczelnych zasad, która zachęca nas do porzucenia walki z Naturą i działania w zgodzie z jej naczelnym paradygmatem – wnikliwej obserwacji i naśladowania wzorców płynących z naturalnych ekosystemów. Efektem moich obserwacji świata przyrody jest odkrycie wzorca, który mówi nam, że działanie Natury charakteryzuje puls. Natura pulsuje, rezonuje z różną częstotliwością, czasem te pulsy są mocniej odczuwalne, a czasem bywają niezwykle subtelne. Umiejętność współpracy z rytmem, z pulsem lokalnych ekosystemów daje niezwykłe możliwości projektowe i pozwala działać w obszarze energii subtelnych, których moc pozytywnej przemiany jest niezwykła.
Wystąpienie 3: 28.11.2023.
Tytuł: Mitakuye Oyasin – wszystkie moje relacje – o roli połączeń w permakulturze i budowaniu relacji na wielu poziomach.
Mitakuye Oyasin to wyrażenie pochodzące z języka Indian Lakota. Wyraża głęboki szacunek do wszelkich relacji i powiązań, jakie łączą nas z innymi ludźmi, ze zwierzętami, z roślinami, ze światem realnym, materialnym i ze światem duchów. Zajmując się projwktowaniem permakulturowym od ponad 25 lat nadal niestety odnoszę wrażenie, że wielu pasjonatów permakultury zapomniało o tym, jak ważne w projektowaniu jest budowanie owych relacji. Tylko dzięki zrozumieniu połączeń obecnych wokół nas możemy mówić o permakulturze głębokiej.
Kontakt do mnie:
https://patronite.pl/LukaszNowacki
AGATA CIEŚLIK – PRELEGENT – KONGRES NATURALNY ONLINE 20-30.11.2023
Tytuł wystąpienia: JAKIE ZIOŁA ZAPROSIĆ DO SWOJEGO OGRODU?
Agata Cieślik
Z zawodu germanistka, z zamiłowania zielarka, wielbicielka przyrody, pasjonatka ziołolecznictwa,
naturalnych kosmetyków, dzikiej kuchni i lawendy.
Absolwentka kursów pod kierunkiem dr H. Różańskiego:
– Zielarz-fitoterapeuta
– Terapie Biologiczne
Propagatorka wiedzy z zakresu ziołoznawstwa i ziołolecznictwa, tworzenia naturalnych kosmetyków
Współautorka publikacji „Zioła w kuchni górali gorczańskich”
Streszczenie wystąpienia:
Już jako dziecko i nastolatka lubiłam kontakt z naturą, uwielbiałam biegać po łąkach i lasach, zbierać kwiaty, zioła, grzyby i owoce leśne, a potem je przetwarzać pod okiem mamy lub „po swojemu”, nie mając większego pojęcia o właściwościach zdrowotnych zbieranych i przetwarzanych darów natury. Zainteresowanie ziołami wróciło, kiedy dzieci urosły i miałam więcej czasu dla siebie. Znów ruszyłam z koszykiem na zbiory ziół, a ogródek warzywny prawie w całości przekształciłam na małe poletko lawendy. Eksperymentowałam z lawendowym rękodziełem, destylacją lawendy w celu uzyskania olejku i hydrolatu, kulinarnym i leczniczym przetwarzaniem ziół oraz tworzeniem kosmetyków. To była dla mnie odskocznia od pracy zawodowej, sposób na relaks. Dzięki mediom społecznościowym poznałam ludzi podobnie jak ja „zafiksowanych” na zioła i naturalne kosmetyki. Wzięłam udział w szeregu warsztatów dotyczących rozpoznawania dzikich ziół oraz tworzenia kosmetyków. Wkrótce zaczęłam tworzyć własne receptury i szerzyć wiedzę okołozielarską. Obecnie każdą wolną chwilę spędzam na zbieraniu i przetwarzaniu ziół, tworzeniu naturalnych kosmetyków, pielęgnacji ogrodu, asystowaniu przy pracach w pasiece męża. Podczas mojego wystąpienia będę chciała zachęcić Państwa do zaprzyjaźnienia się z różnymi roślinami zielarskimi i zaproszenia ich do swoich ogrodów. Opowiem, jakie zioła i kwiaty zamieszkały w moim ogródku oraz jak je wykorzystuję dla smaku, zdrowia i urody. Podzielę się z Państwem pomysłami i przepisami na wykorzystanie ziół w domowej apteczce, kuchni i kosmetyce. Opowiem o leczniczych właściwościach ziół.
Kontakt do Agaty Cieślik:
Facebook: https://www.facebook.com/agata.cieslik.37
AGNIESZKA BORUTA – PRELEGENT – KONGRES NATURALNY ONLINE 20-30.11.2023
Tytuł referatu: KĄPIELE LEŚNE JAKO PRAKTYKA WSPIERAJĄCA DBAŁOŚĆ O ZDROWIE CZŁOWIEKA
Agnieszka Boruta – certyfikowana przewodniczka kąpieli leśnych (kurs i certyfikat Forest Therapy Hub), członkini Polskiego Towarzystwa Kąpieli Leśnych. Z wykształcenia mgr filologii romańskiej i muzyk. Obecnie w trakcie studiów podyplomowych na kierunku Edukacja Leśna w Szkole Głównej Gospodarstwa Wiejskiego w Warszawie. Prelegentka i uczestniczka konferencji międzynarodowych na temat edukacji alternatywnej i ekologii życia, kursów ekoterapeutycznych i warsztatów przyrodniczych, intensywnie dbająca o swój rozwój zawodowy i osobisty.
Konspekt:
– relacja człowieka z naturą (od 200 000 lat wstecz do dziś)
– wprowadzenie pojęcia ekoterapii i ekopsychiatrii (co ekologia ma wspólnego z psychiatrią)
– wprowadzenie pojęcia kąpieli leśnych + opis
– dobroczynne elementy środowiska leśnego/naturalnego (fitoncydy, jony ujemne, mycobacterium vaccae)
– korzystny wpływ kąpieli leśnych na zdrowie psychiczne
– korzystne wpływ kąpieli leśnych na zdrowie fizyczne
– zielone recepty
Kontakt do Agnieszki Boruty:
Email: Agnieszka Boruta <a.p.boruta@gmail.com>
AGNIESZKA DEBERNA – PRELEGENT – KONGRES NATURALNY ONLINE 20-30.11.2023
Tytuł referatu: ZDROWIE Z NATURY
Agnieszka Deberna
Jestem pasjonatką wszystkiego co naturalne i zdrowe. Już od dziecka zioła i grzyby były moim żywiołem dlatego hobby przerodziło się w codzienne życie – zostałam Licencjonowanym Grzyboznawcą i Zielarką.
Lasy, łąki, pasieka to moja apteka Wraz z moimi wspaniałymi dwoma córkami własnoręcznie robimy różne specyfiki na anginę i owsiki. Jestem emerytowanym oficerem pożarnictwa, instruktorem kilku sportów dzięki czemu mam szeroki pogląd na różne sprawy. W wolnych chwilach lubię wykonywać rękodzieło i szyć oryginalne ubrania. Obecnie prowadzę Azyl dla szczęśliwych koni w okolicach Mszczonowa.
Streszczenie wystąpienia:
Opowiem Wam o kilku moich naturalnych medykamentach, które robię sama na częste dolegliwości typu angina, przeziębienia, niestrawność, robaki oraz kiepski zimowy nastrój. Las łąka i pasieka to moja apteka
Kontakt do Agnieszki Deberny:
Facebook: https://www.facebook.com/agnieszka.deberna
BOGDAN SMOLORZ – PRELEGENT – KONGRES NATURALNY ONLINE 20-30.11.2023
Piekarz Bogdan Smolorz
Tytuł referatu: NATURALNE PIECZYWO
Kontakt do Bogdana Smolorza:
Facebook: https://www.facebook.com/GFBBogdanSmolorz
YouTube: https://www.youtube.com/@BioPiekarz
BOGUSŁAW OKULSKI – PRELEGENT – KONGRES NATURALNY ONLINE 20-30.11.2023
Tytuł wystąpienia: SAMOWYSTARCZALNOŚĆ ŻYWIENIOWA
Tytuł wystąpienia: SAMOWYSTARCZALNOŚĆ ENERGETYCZNA
Zajmuje się wdrażaniem w Polsce samowystarczalności żywieniowej i energetycznej głównie w kręgu ludzi podobnie myślących i propagujących zdrowy styl życia. Wyszukuje najchętniej Polskich wynalazców ciekawych rozwiązań np ogrzewania, termoizolacji, odzysku wody,zdrowej , bezpiecznej uprawy warzyw i ziół. Ma wiele gospodarstw domowych i rolnych, którym pomógł obniżyć koszty ogrzewania i prądu do kwoty poniżej 100 zł/m-c. Ostatnim projektem jest samowystarczalny tunel foliowy, pozwalający całej rodzinie zabezpieczyć się w zdrowe uprawy na cały rok. Mając na uwadze zmiany współpracy z energetyką, wprowadziliśmy do sprzedaży trackery fotowoltaiczne w lekkiej, mobilnej konstrukcji. Forma ta zmniejsza deficyt produkowanej energii jesienią i zimą oraz znacznie zwiększa konsumpcje własną. Wersja z falownikiem hybrydowym i magazynem energii powoduje jeszcze dodatkowe korzyści
Kontakt do Bogusława Okulskiego:
Email: boguslawokulski@gmail.com
DARIA WINGERT – PRELEGENCI – KONGRES NATURALNY ONLINE 20-30.11.2023
Tytuł wystąpienia: RABATY PRERIOWE I STEPOWE – ZAKŁADANIE I PIELĘGNACJA
DARIA WINGERT – absolwentka UJ w Krakowie. Z wykształcenia etnolog. Przedsiębiorca w branży budowlanej. Pasjonatka kultury celtyckiej, średniowiecznej, malarstwa symbolicznego, surrealistycznego oraz ruchu Arts & Crafts. Była mieszkanka blokowisk, której udało się spełnić marzenie o ogrodzie. Podróżniczka, która w pewnym momencie stwierdziła, że jednak woli spędzać czas na swojej łące, niż na lotniskach czy w samochodzie. Ogrodniczka, projektantka, artystka.
Ogród na Łące został nagrodzony w finale konkursu „Ogrody przyjazne Naturze”, organizowanego przez Zespół Parków Krajobrazowych Województwa Małopolskiego, w edycji z 2022.
Streszczenie wystąpienia:
Permakultura, glina, karczowniki… i czas tylko na weekendach. Co z tego mogło wyjść? Nasz Ogród na Łące zaczęliśmy razem z mężem tworzyć dekadę temu. Od zera. Bez doświadczenia. Nie było łatwo. Nie było pięknie. I w konfrontacji z żywiołem często było to bardzo frustrujące. W międzyczasie, podróżując, miałam okazję widzieć amerykańskie ogrody naturalistyczne, w stylu preriowym i New Perennial (m.in. te projektowane przez Pieta Oudolfa) oraz naturalną roślinność preriową. Po paru latach ciężkich prób stworzenia ogrodu na ugorze, który błyskawicznie zamieniał się w łąkę, dowiedzieliśmy się o permakulturze. Inspirował nas zwłaszcza Sepp Holzer i Bill Mollison. Ale w głowie wciąż miałam jakiś tam wariant prerii.
Tym razem chcę Wam opowiedzieć o rabatach preriowych i stepowych. Dlaczego są coraz bardziej popularne? Jak je zakładać i pielęgnować?
W kwestiach praktycznych będę uwzględniała własne doświadczenie i praktykę ogrodową.
Poruszę następujące zagadnienia:
– Preria i step, uwarunkowania.
– Rabaty preriowe i ruch naturalistyczny – rys historyczny.
– Upraszczać, czy komplikować. Czyli ‘block planting’ vs ‘intermingling’.
– Gatunki rodzime czy obce? Jakie rośliny preriowe występują od dawna w naszych ogrodach?
– Jak się zachowują rośliny przesadzone z łąki na rabatę? Czy jest sens to robić?
– Konkurencja i koegzystencja na rabacie.
– Czy takie nasadzenia trzeba podlewać i nawozić?
– Czy stosować ściółkę? Czym ściółkować? Wady i zalety różnego rodzaju ściółek.
– Potencjalne problemy.
– Polecane gatunki.
—————————————
Do zobaczenia na Kongresie!
Kontakt do Darii Wingert
FB i Messenger: https://www.facebook.com/daria.wingert
YouTube: (kanał, na którym być może w niedalekiej przyszłości będą wrzucane filmy z Ogrodu na Łące)
https://www.youtube.com/@Meadow-Garden/featured
DAWID RYGIELSKI – PRELEGENT – KONGRES NATURALNY ONLINE 20-30.11.2023
Tytuł wystąpienia: PRAZBOŻA JAKO ŻYWNOŚĆ FUNKCJONALNA
Dawid Rygielski, od 2014 roku prowadzę gospodarstwo na Warmii opiekując się w tej chwili 15stoma hektarami pięknej ziemi.
Współpraca z glebą jest dla mnie kluczowa i z pokorą podchodzę do obserwacji i nauki praw przyrody.
Dzięki licznym podróżom do Azji czy Izraela nabrałem szerszego spojrzenia na aspekt ekologii w kontekście globalnym i staram się wiedzę i doświadczenie przekładać na wszystkie swoje działania. Tak powstał InstytutHolyStick.org, który obejmuje kompleksowo działalności, w które jestem zaangażowany. Poprzez pracę zespołowe realizujemy zamysł zrównoważonego tworzenia Nowej, Pięknej Rzeczywistości.
Moją pasją jest także muzyka i fotografia. Dużą część mojego życia zajmuje także praktyka i praca terapeutyczna, którą dzielę się w sesjach Holistic Rebalancing – techniki, której nauczyłem się w Indiach w społeczności Auroville.
Streszcznie wystąpienia:
Prazboża jako żywność funkcyjna.
Informacje genetyczne zawarte w najstarszych odmianach zbóż dostarczają nam zasobów kompletnych i doskonale rozpoznawalnych przez nasze ciała. Przykładem jest, chociażby sponiewierany w ogólnym przekazie gluten, który zawarty w Samopszy czy Płaskurce nam nie szkodzi, gdyż jest w pierwotnym stanie, “oryginalnym DNA”.
Podczas wykładu przyjrzymy się bliżej dwóm Prazbożom:
Samopsza
jest coraz częściej stosowana w diecie osób z nietolerancją glutenu, gdyż zawarte w niej gliadyny wykazują niską toksyczność. To starożytne zboże charakteryzuje się wyjątkowo wysoką zawartością błonnika pokarmowego oraz wystarczającą ilością przeciwutleniaczy, które hamują nowotwory i starzenie się komórek. Samopsza zawiera cenne makro i mikroelementy, składniki odżywcze i witaminy, co czyni ją rośliną leczniczą. Wyniki badań Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego (dawnej Akademii Rolniczo-Technicznej) pokazują, że Samopsza jest wyjątkowo bogata w karotenoidy i witaminę A. W porównaniu do pszenicy zwyczajnej samopsza zawiera ich 35 razy więcej oraz czterokrotnie więcej B-karotenu i luteiny – substancje chroniące oczy przed szkodliwym promieniowaniem słonecznym. Samopsza jest również bogata w składniki odżywcze: białka, lipidy, witaminy z grupy B. Zawiera także minerały: żelazo, fosfor, potas, cynk, mangan. Najcenniejsze są idealne proporcje substancji zawartych w całym wnętrzu ziarna, dlatego warto jeść produkty pełnoziarniste, bez „przesiewania”, czyli oddzielania tego, co znajduje się bliżej środka ziarna od tego, co znajduje się na jego brzegach.
To Prazboże jest bogate w białko i niezbędne aminokwasy, które wpływają na funkcjonowanie układu nerwowego, hormonów tarczycy i nadnerczy oraz są pomocne w leczeniu depresji.
Płaskurka.
Istnieją dowody naukowe na to, że Płaskurka jest świetna dla diabetyków, ponieważ ma zdolność obniżania poziomu cukru we krwi. Zawiera one także m.in. złożone węglowodany, które mogą zwiększyć Twoją odporność. Jest zatem doskonałym zbożem dla dzieci, dorosłych i seniorów. Ponadto: cząsteczka glutenu jest słaba i dlatego jest odpowiednia dla osób z nietolerancją glutenu.
Kontakt do Dawida Rygielskiego:
Strona: www.HolyStick.org
Facebook: Prazboża
Instagram: holystick777
Instagram: Prazboza
EWELINA FRIHAUF – PRELEGENT – KONGRES NATURALNY ONLINE 20-30.11.2023
Tytuł wystąpienia: NATURALNE SUPLEMENTY DLA ROŚLIN
Nazywam się Ewelina Frihauf. Jestem Aromaterapeutką Kliniczną. Ponadto pracuję z kryształami oraz 7 głównymi centrami energetycznymi w naszym ciele zwanymi czakrami.
Jak zaczęła się moja historia?
Natura, olejki, energia i kamienie są głęboko zakorzenione w mojej rodzinie. Prababcia
była energoterapeutką. Własnymi dłońmi uzdrawiała zwierzęta. Opiekowała się również kobietami podczas porodu i ich nowo narodzonymi dziećmi. Z kolei moja druga babcia była rzeczoznawcą kamieni szlachetnych. Natomiast moi dziadkowie wraz z rodzicami prowadzili Szkółkę Drzew i Roślin, która istnieje do dziś. Moja wrodzona ciekawość świata zaprowadziła mnie do Stanów Zjednoczonych, gdzie jak wielu ludzi, wpadłam w pęd życia. Kiedy pewnego dnia zachorowałam, postanowiłam, że nie mam wyboru, albo kolejny antybiotyk, albo olejki.
Na szczęście tęsknota za naturą wygrała. Tak w 2007 roku rozpoczęłam całkiem nowy rozdział życia. Na własnej skórze poczułam, że olejki eteryczne naprawdę działają. Doszłam do wniosku, że nie oszukam rodzinnego przeznaczenia, które było ze mną nawet na drugim końcu świata. Postanowiłam wykorzystać potencjał i wiedzę, którą dostałam w spadku po dziadkach. Moja aktywna podróż trwa już ponad 15 lat. Podczas niej odkryłam wiele tajemnic związanych z olejkami eterycznymi. Natomiast kiedy miałam 17 lat zainteresowałam się czakrami, które otworzyły przede mną drzwi do świata przepełnionego spokojem i harmonią, którego każdy z nas pragnie. Kamienie szlachetne otoczyły mnie swoją pozytywną energią, która uzależnia.
Gdzie mnie zaprowadziła moja ciekawość? Poznałam kilkaset roślin z całego świata, o których istnieniu nie miałam nawet pojęcia. Mogłam je zobaczyć, dotknąć, powąchać, a przede wszystkim poznać jak działają olejki eteryczne z nich pozyskane. Poznałam wielu wspaniałych mentorów i szamanów nawet z Australii, którzy wprowadzili mnie w dotychczas nieznane mi tajniki odblokowywania czakr, które są dostępne tylko dla wąskiego grona ludzi. Na własnej skórze poczułam jaką moc kryją w sobie kryształy i w jaki sposób mogą zmienić życie człowieka na lepsze, zdrowsze i piękniejsze. Aktualnie, po 15 latach aktywnego działania, faktem stało się to, że prowadzę akredytowane kursy oraz konsultacje indywidualne z zakresu aromaterapii, rozwoju duchowego oraz kryształów. Tak zaczęła się moja przygoda, która trwa już 17 lat. Gdyby ktoś kazał mi opisać swoje życie w jednym zdaniu, powiedziałabym: Moje życie to podróż, rozwijanie pasji w bliskości natury, która dzieli się z nami tym co ma najcenniejsze. Zapraszam Cię więc do wspólnej podróży w czwartek – 7 grudnia o godzinie 19stej. Podzielę się wtedy z Tobą ciekawymi przepisami, które zgromadziłam podczas wielu egzotycznych podróży na temat: jak używać olejków eterycznych na zbalansowanie emocji. Podam Ci konkretne wskazówki jakie olejki można dodać do pożywienia, a jakie będą lepsze do użytku zewnętrznego czy dyfuzji. Jeżeli chcesz dowiedzieć się jak przygotować rozgrzewającą herbatkę z dodatkiem olejków eterycznych, jakie olejki dodać do dyfuzora by od razu poprawić przedświąteczny nastrój, czy jak dostać kopa do działania i w Nowym Roku ruszyć ze zdwojoną siłą – to widzimy się wkrótce.
Kontakt do Eweliny Frihauf:
Facebook: https://www.facebook.com/ewelina.frihauf
ISADORA FREYER – PRELEGENT – KONGRES NATURALNY ONLINE 20-30.11.2023
Zdrowa Farma, Folwark i Osada Górnica
Tytuł: OSADA – EKSCENTRYZM CZY KONIECZNOŚĆ XXI W?
Isadora Vanessa Freyer – przez wiele lat przedsiębiorca – odnosząca sukcesy specjalistka d/s rynku nieruchomości, handlowiec, pracodawca, pośrednik w obrocie nieruchomościami, kobieta odważna, nie stroniąca od wyzwań i trudnych decyzji, dzisiaj – mama, partnerka, rolnik, producent żywności ekologicznej (Zdrowa Farma, Jajko Jaglane, kasza jaglana), hodowca, przez kilka lat vice prezes Stowarzyszenia Producentów Żywności Metodami Ekologicznymi „Ekoland”, członek Rady ds rolnictwa Ekologicznego przy Ministerstwie Rolnictwa, obecnie prezes Fundacji Folwark i Osada Górnica, inicjatorka i kreatorka projektu „FOLWARK i OSADA GÓRNICA”, który tworzy z pasji, serca i potrzeb zmieniającego się Świata. Fundacja Folwark i Osada Górnica – to młoda organizacja, której podstawowym zadaniem jest ochrona i restauracja Zespołu parkowo-dworskiego i folwarcznego w Górnicy, budowy i rozwoju Osady Górnica oraz promocja historii związanej z życiem i twórczością Waltera Gropiusa a także popularyzowanie budownictwa z materiałów naturalnych; podnoszenie świadomości ekologicznej społeczeństwa; rozwój edukacji, w szczególności edukacji ekologicznej i regionalnej; Folwark i Osada Górnica – całe moje życie to wielka twórcza kreacja i praca, uwielbiam budować i tworzyć, jednak mogę śmiało powiedzieć, że Folwark i Osada Górnica to projekt mojego życia (oczywiście ten zawodowy, bo prywatnie to projektem życia jest moja rodzina:)) Folwark i Osada Górnica jest jeszcze w trakcie opracowania, tworzenia i doboru ekipy, ale sam etap przygotować dał mi ogrom wiedzy i doświadczenia oraz wniosków, którymi chcę się z Wami podzielić. Najpierw trochę o sobie: Isadora V. Freyer – Przez wiele lat byłam „zwierzęciem” miejskim, dla którego tempo, stres, ludzie, odpowiedzialność, spotkania biznesowe, litry kawy i praca 24h/dobę była jak oddychanie. Jednak tęsknota za innym życiem bliższym naturze, z którego skądinąd pochodzę, za życiem bardziej „prawdziwym”, była dla mnie motywatorem ogromnych, bardzo odważnych zmian jakich dokonałam w 2012 roku. Podjęłam decyzję niemożliwą dla wszystkich, sprzedałam firmę, spakowałam swoje życie, doświadczenie, marzenia i wiarę i przeniosłam się z partnerem (dzięki któremu ta decyzja była zdecydowanie łatwiejsza:)) do mojego miejsca na wsi, Górnicy k/Wałcza. Gospodarstwo koło Wałcza kupiłam w 2002 roku, okrutnie zaniedbane, rozkradzione, zniszczone i smutne, jednak widzieliśmy w nim coś magicznego, do dziś wspominam tę zaczarowaną chwilę… Wielokrotnie zastanawiałam się jak mam tu żyć. Przeszliśmy różne etapy, wzloty i upadki, od hodowli trzody chlewnej, uprawy pól w ekologii, produkcji jaj ekologicznych, produkcji kaszy jaglanej i gryczanej. Do dziś udało się część budynków odbudować, produkujemy kaszę jaglaną, jaja ekologiczne, uprawiamy pola, sad i ogród, robimy przetwory. Jednak od dłuższego czasu moim marzeniem było uruchomić w tym pięknym i wyjątkowym miejscu agroturystykę czy hotel, otrzymałam nawet w 2019 roku dofinansowanie na ten cel, ale nadejście czasu pandemii zatrzymało świat na chwilę, w tym i moje marzenia. I dobrze!:)
STRESZCZENIE PRELEKCJI:
Na podstawie swojego doświadczenia zawodowego, analizy i obserwacji kierunku zmian na świecie, uwzględniając nasze potrzeby oraz mając potencjał w postaci ziemi i folwarku rozpoczęłam tworzenie Osady: Folwark i Osada Górnica. Chciałabym podzielić się z Wami bardzo istotnymi przemyśleniami i wnioskami do jakich doszłam (szczególnie w czasie tak ogromnych transformacji) i osadzić to w kontekście wagi tematu jakim jest tworzenie osad i dlaczego wg mnie jest to wyzwanie XXI.
- Osada kiedyś. Jej odbiór społeczny, ich funkcje dawniej.
- Osada dziś, jaki kierunek rozwoju, jakie funkcje jakie może pełnić:
– produkcyjne (rolnictwo, zielarstwo, budownictwo, rzemiosło i in)
– edukacyjne (szkoły, spotkania, warsztaty)
– mieszkaniowe (dla mieszkańców, dla odwiedzających)
– zarobkowe (rozwiązania prawne: RHD, spółdzielnie socjalne, spółdzielnie rolnicze, kooperatywy, i in),
– społeczne i kulturowe (warsztaty),
– turystyczne (agroturystyka),
– samowystarczalność, wymiana towarów, ew. waluta,
Jesteśmy na początku drogi nauki tworzenia wspólnot i osad, uczymy się jak mają funkcjonować, jak
mają być zorganizowane. Sukces powstania każdej osady jest światełkiem wiedzy i przykładem dla
kolejnej. Stąd waga tematu:).
Strona: www.zdrowafarma.pl
www.folwarkgornica.pl – w przygotowaniu,
kontakt: 606 44 72 99, Isadora,
JĘDRZEJ CYGANIK – PRELEGENT – KONGRES NATURALNY ONLINE 20-30.11.2023
Dolina Harmonii
Tytuł: IZERY – SPOŁECZNOŚĆ REGIONALNA W POSZUKIWANIU WSPÓLNOTY SĄDZIESKIEJ
Jędrzej Cyganik – cieśla i edukator z zawodu, gospodarz i rolnik z miłości; z domu góral karpacki, z wyboru izerski;
poszukiwacz dróg do Nowej Ziemi (czymkolwiek ona będzie) i promotor wartosci, które chcialby tam widzieć – permakultury, kooperacji, wspólnotowości i głębokiej ekologii, aktywny w piśmie, w mowie i w uczynku.
Współtwórca różnych organizacji i projektów społecznych; obecnie członek Stowarzyszenia ISERIS, zaangażowany w budowę Izerskiego Latającego Uniwersytetu Ludowego oraz członek rodziny Doliny Harmonii, którą zamieszkuje i współtworzy.
Miłośnik lasu i życia na Ziemi w każdej jego postaci.
Streszczenie wystąpienia:
W ramach osobistej i subiektywnej opowieści o mieszkańcach i mieszkankach Pogórza Izerskiego, postaram się przedstawić krótki szkic historii tego regionu, jego swoistą mitologię i kontekst społeczno-kulturowy, oraz pokazać, jak w jego ziemi kiełkuje nowa tożsamość lokalna. W oparciu o panoramę środowisk, miejsc i inicjatyw, które składają się na dzisiejszą społeczność izerską, przeanalizuję różne formy współpracy i integracji, które dzieją się w tej krainie (m.in. Targ rolny, festiwale, ngo’sy, kooperatywy, tłoki, kręgi, celebracje i inne inicjatywy sąsiedzkie). Poszukam wspólnych wartości i dążeń wśród “nowoosadników”, jak i różnic pomiędzy grupami osób napływających na te ziemie w ciągu ostatnich 78 lat. Postaram się dać obraz tego, jak rozwija się w Izerach idea społeczeństwa obywatelskiego, jakie marzenia przywożą tu osoby zachęcone inicjatywami wspólnotowymi i jakie trudności napotykają w ich spełnianiu.
Kontakt do Jędrzeje Cyganika:
Facebook: https://www.facebook.com/andres.drifter
JOANNA KOMOROWSKA – PRELEGENT – KONGRES NATURALNY ONLINE 20-30.11.2023
Tytuł wystąpienia: SEZONOWOŚĆ W DZIKIEJ KUCHNI
Nazywam się Joanna Komorowska. Od 10 lat zajmuje się zgłębianiem tajemnic dzikich roślin z wykorzystaniem ich w kuchni . Na co dzień pracuje jako szefowa kuchni w Kaczym Bagnie miejscu Inicjatyw Pozytywnych. Prowadzę tam też permakulturowy ogród i warsztaty z nim związane. Dzika kuchnia i permakultura bardzo się przeplatają dzięki temu pokazuje gościom kaczego bagna jak wykorzystać również te dzikie rośliny i grzyby . Moja pasja narodziła się gdy mieszkałam w Toruniu po dzikiej stronie Wisły i tam codziennie mogłam zaopatrzyć swoją lodówkę w świeże zioła i rośliny które wystarczały mi tak naprawdę do życia. Chce państwa wprowadzić w sezonowość dzikiej kuchni i pomoc zrozumieć że można czerpać z natury pożywienie całym rokiem .
Streszczenie wystąpienia:
Przedstawię państwu jak czerpać z darów natury biorąc pod uwagę sezonowość ich występowania. Dowiecie się jakie rośliny lub ich elementy zbieramy wiosna , latem , jesienią a nawet zima i jak można je wykorzystać w codziennym przygotowywaniu posiłków.
Kontakt do Joanna Komorowska:
Facebook: https://www.facebook.com/joanna.rudzinska.56
JUSTYNA PARGIEŁA – PRELEGENT – KONGRES NATURALNY ONLINE 20-30.11.2023
Dzicze Jemy
Tytuł wystąpienia: DZIKA KUCHNIA
Justyna Pargieła
Ziołoznawca – studia podyplomowe na Uniwersytecie Rzeszowskim – 2016 Towaroznawca zielarski, kosmetyków i żywności funkcjonalnej – studia podyplomowe na PWSZ im. Stanisława Pigonia w Krośnie – 2018
Zielarz – fitoterapeuta po kursie w Instytucie Medycyny Klasztornej w Katowicach – 2018
Naturopata – kurs i egzamin w Izbie Rzemiosł w Katowicach – 2019
Absolwentka kursu Terapie Biologiczne u dr Henryka Różańskiego – 2020
Absolwentka kursu Fitoterapia Szczegółowa u dr Henryka Różańskiego – 2021
Psychodietetyk – studia podyplomowe WSNS Lublin – 2022
Absolwentka kursu Terapie Biologiczne w Instytucie Medycyny Klasztornej – 2021 -2022
Absolwentka kursu – Polskie rośliny w medycynie ekstremalnej I w okresie głodu 2022/2023
Autorka w Wydawnictwie Zdrowie bez leków ( od 2019 r.)
Wykładowczyni w Instytucie Zielarstwa Polskiego i Terapii Naturalnych ( od 2019r.)
Autorka książki – DziczeJemy w kuchni – 24 rośliny, które od teraz mogą być Twoim pożywieniem ( 2022).
Ekspert Pytania na Śniadanie ( od 2020), w zakresie zielarstwa i dzikiej kuchni
Streszczenie:
Z założenia DziczeJemy to przeciwieństwo ruchów “cywilizujących” nasze społeczeństwo, które w rezultacie nas odczłowieczają, odciągają od natury, korzeni, przeszłości i historii i od ZDROWIA.
Kuchnia naszych przodków była różnorodna, mimo jej skromności w naszym mniemaniu. Jadano dzikie rośliny nie tylko z biedy, jak uważamy, ale jako zupełnie normalny i oczywisty element posiłku.
Przywróćmy te rośliny do łask i na nasze stoły.
Propaguję i proponuję pęczek liści mniszka z łąki zamiast główki sałaty z uprawy. Do zjedzenia, tak po prostu.
Uważam również, że rosnące w dziczy łąk i lasów rośliny mają MOC. Moc życia, przetrwania wśród innych roślin i stworzeń. Wybicia się przez gęstwinę korzeni sąsiadów i wrogów. To nie to samo, co sałata, której uprawiając człowiek robi miejsce na wzrost.
Te dzikie z dziczy rośliny dadzą nam tą siłę, którą same muszą mieć żeby przetrwać.
Zapraszam na smakowanie natury. Wiem, że razem łatwiej coś spróbować i zjeść i pokochać.
Kontakt do Justyny Pargieły:
Fanpagea: https://www.facebook.com/DziczeJemy
Strona: https://dziczejemy.pl/
KAMIL BRODA – PRELEGENT – KONGRES NATURALNY ONLINE 20-30.11.2023
OLD Mountains.
Tytuł wystąpienia: UPCYKLING STARYCH MEBLI – CZYLI “LUKSUS I MINIMALIZM ZDEFINIOWANY NA NOWO”
OLD Mountains to pracownia założona przez Kamila Brodę, ekonomistę, który po 20 latach spędzonych w instytucjach finansowych postanowił zmaterializować swoją pasje. Wraz ze swoim zespołem tworzy na zamówienie stoły i akcesoria z litego drewna łącząc ze sobą drewno z recyklingu, beton, metal i szkło propagując styl wnętrzarski Modern Rugged. Styl ten odnosi się do surowości, prostory i naturalności formy produkowanych mebli.
Streszczenie wystąpienia:
Luksus i minimalizm zdefiniowany na nowo – to motto naszej pracowni. Styl Modern Rugged i inspiracja pochodząca z regionu Gór Świętokrzyskich pozwala łączyć drewno z betonem, metalem i
szkłem tworząc pełne prostoty i naturalności przedmioty. Wykorzystanie starego drewna czy elementów zużytych przedmiotów do produkcji nowych mebli to nasz wkład przyszłość kolejnych pokoleń. Oprócz klasycznego odnowienia starego mebla, pokaże jak stare płyty mdf pozyskane przy wymianie starej kuchni na nową, wykorzystujemy do produkcji nowoczesnego stołu z mikrocenentu.
Spróbuje odpowiedzieć podczas prelekcji na Wasze pytania.
Kontakt do Kamil Broda:
Facebook: https://www.facebook.com/kamil.broda.94
Instagram: https://www.instagram.com/old_mountains
KATARZYNA BELLINGHAM – PRELEGENT – KONGRES NATURALNY ONLINE 20-30.11.2023
Ogród Bellingham ‘the Garden’
Tytuł referatu: JAK UPRAWIAĆ OGRÓD W ZGODZIE Z NATURĄ – OGRODY BELLINGHAM
Kontakt do Katarzyny Bellingham:
Facebook: https://www.facebook.com/profile.php?id=100057132683157
KATARZYNA MIKULSKA – PRELEGENT – KONGRES NATURALNY ONLINE 20-30.11.2023
W Miejskiej Kniei Katarzyna Mikulska
Tytuł: LEŚNA KUCHNIA
KATARZYNA MIKULSKA – zielarka, fitoterapeuta, naturopatka, ekoterapeuta, animatorka kultury, przewodnik kąpieli leśnych, absolwentka UŁ. Właścicielka firmy W Miejskiej Kniei, gdzie
zajmuje się organizowaniem i prowadzeniem kursów, warsztatów i szkoleń z zakresu zielarstwa, zdrowego odżywiania, zielonej kuchni, historycznej kuchni i ekologii, bushcraftu i survivalu.
Pełna energii, autorka autorskich warsztatów zielarskich realizowanych w Czas na Eko – Zawód! oraz w KISS SZANSA. Autorka cyklu warsztatów Dotyk Natury. Autorka Twórczych Półkolonii i Twórczych Ferii. Honorowa Członkini Stowarzyszenia Odtwórców i Rzemiosł Dawnych Strzecha. Honorowa Członkini Zespołu Muzyki Dawnej Ars Temporis. Jej miłością jest historia i
łączy ją w każdych działaniach: muzyka, kuchnia, warsztaty zielarskie oraz w ogólnych warsztatach dla dzieci. Laureatka 30under30 2012 oraz Kobieta Kreuje 2012. Autorka książek:
Odporność z Natury, Leśna kuchnia. Współautorka: Kawy i herbaty z łąk i lasów, Kuchnia survivalowa cz.1 i 2. Pisze artykuły do takich czasopism jak: Zdrowie bez leków, Naturoterapia w praktyce.
Streszczenie wystąpienia:
Matka Natura przyciąga człowieka jak magnez. Dążymy do kontaktu z nią poprzez kwiaty w domu, na tarasie czy spacer po parku. Wysyłamy dzieci na zielone szkoły, wyjeżdżamy w góry i nad morze. Łakniemy ciszy lasu, rosy o poranku, ćwierkania ptaków i śpiewu świerszczy o zmierzchu. Nawet największe mieszczuchy uciekają na wieś raz w roku. Podświadomie wiemy, że nasza psychika, ale i organizm potrzebuje odpoczynku od stresu, smogu, pędu i dźwięków wiecznie nieśpiącego miasta. Me serce się raduje, że ludzie wracają do odpoczynku na łonie Matki Natury, że szukają z nią kontaktu. I tutaj rodzi się pytanie: jak? I wpadamy w szał zakupów sprzętowych: namiot/ hamak, śpiwór, materac, naczynia, plecak… aż w końcu pojawia się pytanie: co będziemy jeść? Mamy zwolenników buszowania w lesie z minimalnym ekwipunkiem, którzy chcą jeść wojskowe racje. Są lekkie, kalorycznie wystarczające. Na takich pobytach królują zupy w proszku, gotowe dania lio. Takie wyżywienie wybierają ludzie, którzy chodzą szlakami po górach i zatrzymują się na chwilę. Mnie osobiście nie smakują gotowe rozwiązania. Są za słone lub za słodkie. Źle przyprawione.. i drogie. Na wykładzie zaprezentuję kilka rozwiązań, które można wykonać w domu i zabrać ze sobą na szlak. Większość ludzi lubi jednak spędzić czas na łonie Matki Natury stacjonarnie. Chcą odpocząć w doborowym towarzystwie przy smacznej strawie. Wyjeżdżają na swoje działki RODOS, na wieś, na pola biwakowe. Chcą opalać się na polanie a ze świeżo zebranych owoców upiec ciasto, ugotować kompot. Ta grupa ludzi zabiera ze sobą półprodukty, które uzupełnia o dary lasu. Mam nadzieję, że to spotkanie on-line będzie inspiracją kulinarną właśnie dla nich.
Kontakt do Katarzyny Mikulskiej
FB: W Miejskiej KNIEI Katarzyna Mikulska
YOU TUBE: https://youtube.com/@WMiejskiejKniei?si=cbAP7P0OrRZsBkE4
INSTAGRAM: www.instagram.com/wmiejskiejkniei
podkomorzyna@gmail.com
tel. 792003837
KRYSTYNA COURNET – PRELEGENT – KONGRES NATURALNY ONLINE 20-30.11.2023
Własny Kawałek Raju
Tytuł referatu: SIEDLISKO WŁASNY KAWAŁEK RAJU
Nazywamy się Krystyna i Pierre Cornuet i już 28 lat temu postanowiliśmy stworzyć swój własny kawałek raju na styku Bagien Biebrzańskich i Puszczy Augustowskiej. Udało się nam założyć piękny i żyzny ogród, las i park na około 3,5 ha bardzo słabej ziemi i bagien. Opowiem o tym, czego szukaliśmy i jak nasz ogród ewoluował przez te wszystkie lata.
Kontakt do Krystyny Cournet
Facebook: https://www.facebook.com/krystyna.cornuet
LESZEK WALCZAK – PRELEGENT – KONGRES NATURALNY ONLINE 20-30.11.2023
Tytuł wystąpienia: WSPÓŁPRACA Z SIŁAMI NATURY WG RUDOLFA STEINERA, REAKTYWACJA
Pochodzę ze wsi pod Skierniewicami. Po Technikum Ogrodniczym pracowałem w Sadowniczym Zakładzie Doświadczalnym w Dąbrowicach k/ Skierniewic. Podczas tej pracy podjąłem zaoczne studia na SGGW w Warszawie
na Wydziale Ogrodniczym. Zacząłem się wtedy interesować zielarstwem, radiestezją, bioenergetyką. W Towarzystwie
Psychotronicznym przy ul. Noakowskiego w Warszawie uczestniczyłem w kursach biodynamiki, które prowadził Prof. M.
Górny dla działkowców. Przy tej okazji nabyłem w 1984 roku jego książkę o biodynamicznej uprawie. W Warszawie na podobnych spotkaniach poznałem swoją żonę Izabelę, z którą zakupiliśmy niewielkie gospodarstwo pod Malborkiem.
W 1992 roku uzyskałem pierwszy atest ekologiczny i do tej pory nieprzerwanie kontynuuję certyfikowaną produkcję ekologiczną. Swoje produkty w każdy poniedziałek rozwozimy do sklepów ekologicznych w Trójmieście.
Streszczenie wystąpienia:
Zbliżamy się do okrągłej rocznicy 100-lecia wykładów Rudolfa Steinera w Kobierzycach pod Wrocławiem. Przekazał on światu nowe spojrzenie na rolnictwo, w którym omówił wzajemne powiązania w przyrodzie. Powiązania z kosmosem, czyli wpływ położenia planet na cykle przyrody i życie. Już wtedy zauważył zjawisko degeneracji produktów rolnych i orzekł, że jeszcze w ciągu tego stulecia (XX wiek) produkty rolne nie będą mogły odżywić człowieka. Najistotniejszą przyczynę degeneracji żywności jest stosowanie nawozów mineralnych. Szczególnie w roślinach uwidacznia się to, że siły należy czerpać z duchowego elementu świata. Zaproponował stosowanie biodynamicznych preparatów z takich ziół jak krwawnik, rumianek, pokrzywa, mniszek, kora dębu, waleriana. Nie tylko on zaleca czerpanie ze świata ducha. W tym celu bywa też używany popiół z Agnihotry czy kwiatowe esencje energetyczne Bacha. W obecnych czasach jest bardzo utrudniony dostęp do takich rzeczy jak rogi krów, czy tym bardziej pęcherz jelenia. Stosowanie biopreparatów niemal całkowicie zanikło i dlatego prelegent podejmuje próbę ich reaktywacji. Szczegóły będą podane podczas prelekcji. Najbliższy rok będzie czasem eksperymentów. O wynikach zostaniecie powiadomieni na następnym Kongresie Naturalnym. Każde gospodarstwo jest indywidualną przestrzenią, która powinna być wypełniona energią jego właściciela i dlatego takie preparaty powinny być wytwarzane na miejscu a nie gdziekolwiek kupowane. Jeśli wyniki okażą się obiecujące prelegent za darmo udostępni wszystkim swój patent.
Kontakt do Leszka Walczaka:
Email: fohat@wp.eu
MARIAN SMIATEK – PRELEGENT – KONGRES NATURALNY ONLINE 20-30.11.2023
Tytuł: NATURALNE TOALETY KOMPOSTOWE
MARIAN SMIATEK – Od lat jestem pasjonatem zrównoważonego życia na wsi. W trakcie kilku lat podróży udało mi się odwiedzić wiele ekowiosek, wspólnot intencjonalnych oraz gospodarstw permakulturowych i ekologicznych. Z wykształecenia inżynierem, aktualnie jestem studentem Ekologicznego Uniwersytetu Ludowego w Grzybowie. Moje obszary zainteresowań to budownictwo naturalne, permakultura i rolnictwo ekologiczne, praca z drewnem, proste technologie sprzyjające ludziom i środowisku oraz budowanie małych społeczności. Aktualnie wraz z rodziną budujemy własne ekologiczne siedlisko na wschodzie lubelszczyzny.
Streszczenie wystąpienia:
Czy czeka nas rewolucja w systemach sanitarnych? Czy toaleta wodna już niedługo odejdzie w niepamięć? W trakcie mojej prezentacji postaram się wytłumaczyć dlaczego tak małe i proste urządzenie jak toaleta kompostowa jest w stanie rozwiązać kilka poważnych problemów środowiskowych, z jakimi aktualnie się mierzymy: m.in. jałowienie gleb, zwiększająca się zależność rolnictwa od nawozów sztucznych, kurczące się zasoby wody pitnej. Pokażę rózne typy toalet kompostowych w różnych zastosowaniach, od domków letniskowych do budynków wielorodzinnych. Opowiem jak można łatwo zbudować prostą toaletę kompostową i ile to kosztuje. Przybliżę również kilka działających przykładów systemów sanitarnych bazujących na toaletach kompostowych z Polski i ze świata.
Kontakt do Mariana Smiatka:
Facebook: https://www.facebook.com/marian.smiatek/
MARTA MIŁKOWSKA – PRELEGENT – KONGRES NATURALNY ONLINE 20-30.11.2023
MATEUSZ MIŁKOWSKI – PRELEGENT – KONGRES NATURALNY ONLINE 20-30.11.2023
Farma Martynika
Tytuł wystąpienia: WYPROWADZKA NA WIEŚ – DLACZEGO WARTO ZOSTAĆ WŁAŚCICIELEM GOSPODARSTWA ROLNEGO A NIE ROLNIKIEM?
Tytuł wystąpienia: PIEC, KOMINEK, KOZA – CO WYBRAĆ?
MARTA – pedagog ze specjalizacją oligofrenopedagogika; dyplomowana instruktorka pilates; dawniej, w Ostrołęce przez wiele lat pracowała w pomocy społecznej; obecnie na wsi działa jako animator kultury, wiceprzewodnicząca Koła Gospodyń Wiejskich, instruktorka pilates, ceramiczka, prowadzi zagrodę edukacyjną oraz organizuje warsztaty we własnej agroturystyce „Farma Martynika”.
Z pasją zajmuje się gotowaniem zdrowych wegetariańskich i wegańskich posiłków dla swoich gości, prowadzi permakulturowy ogród, tynkuje i zdobi tynkami piece i ściany, szyje i odnawia stare meble. Jest miłośniczką ziół, chwastów i dzikich roślin w kuchni i w domowej apteczce.
Obecnie studiuje Psychosomatyczne Praktyki Jogi na podyplomowych studiach na AWF we Wrocławiu aby poszerzyć i uatrakcyjnić ofertę gospodarstwa o warsztaty jogi.
MATEUSZ – rdzenny warszawiak; absolwent „Batorego” i SGH, pracował jako menadżer oraz prowadził własną działalność gospodarczą; obecnie na wsi pracuje jako zdun i organizuje warsztaty zduńskie dla dzieci i dorosłych. Działa aktywnie w programie „Dolny Śląsk bez dymu” oraz w Grupie Odnowy Wsi Dolnośląskiej. Z pasją sam remontuje stare gospodarstwo. Od kilku miesięcy odbywa szkolenia i praktyki w kuźni żeby wkrótce otworzyć swoją pracownię kowalską.
Marta i Mateusz (’72 i ‘71) są otwarci, pełni pasji i radości z dzielenia się swoją wiedzą. Fascynuje ich zdrowy styl życia, naturalne budownictwo, permakultura oraz stare rzemiosło. W 2013 roku pokonywali kilkakrotnie odległość 600 km aby znaleźć swoje miejsce i osiąść na podlegnickiej wsi. Od kilku lat remontują stare, poniemieckie gospodarstwo kupione od Łemków. Ich pasją i życiem na wsi zainteresowała się producentka programu telewizyjnego “Daleko od miasta” emitowanego na kanale Domo+ i Planet. Są bohaterami 10 odcinka 4 sezonu tego programu. Są również jednymi z bohaterów książki Natalii Sosin Krosnowskiej “Cisza i spokój”, która miała premierę 18 lipca 2018r. Ich praca została doceniona również przez gości przyjeżdżających na Farmę Martynika: w plebiscycie Gazety Wrocławskiej Wielkie Odkrywanie Dolnego Śląska zajęli I miejsce w powiecie legnickim i II miejsce na Dolnym Śląsku w kategorii Agroturystyka Roku 2018.
W 2021 roku kupili, w sąsiadującej z gospodarstwem wsi, stary młyn. Chcą poszerzyć ofertę edukacyjną warsztatów ginących zawodów dla wycieczek szkolnych.
WYPROWADZKA NA WIEŚ – DLACZEGO WARTO ZOSTAĆ WŁAŚCICIELEM GOSPODARSTWA ROLNEGO A NIE ROLNIKIEM?
Czy trzeba być rolnikiem żeby kupić ziemię rolną?
Jakie warunki należy spełnić i jakie są tego konsekwencje
Jak zostać rolnikiem i jakie są tego plusy i minusy (podatek od nieruchomości, podatek dochodowy, ubezpieczenie społeczne, zdolność kredytowa, dotacje itp.)
Musimy sobie odpowiedzieć wprost na jedno fundamentalne pytanie: czy trzeba być rolnikiem żeby móc kupić działkę rolną? Odpowiedź brzmi: nie. Nie musimy spełniać tych wszystkich wymogów wymienionych w ustawie definiujących rolnika indywidualnego (bo tylko taki może kupować ziemię bez większych ograniczeń) tj. nie musimy mieć wykształcenia rolniczego, stażu pracy w rolnictwie ani nie musimy zamieszkiwać na terenie gminy (lub sąsiedniej), gdzie jest zlokalizowana działka przez okres 5 lat. Takie wymogi może tylko postawić Krajowy Ośrodek Wsparcia Rolnictwa – instytucja zarządzająca całą ziemią rolną należącą do Skarbu Państwa w przypadku sprzedaży lub dzierżawy określonych działek rolnych. W innych przypadkach tj. zakupu ziemi rolnej od osób fizycznych, nie mamy takich ograniczeń. Ograniczenie jest inne: musimy uzyskać zgodę dyrektora KOWR na taką transakcję. Zgodę taką uzyskuje 99% wnioskodawców. Są także wyjątki kiedy taka zgoda w ogóle nie jest potrzebna…
PIEC, KOMINEK, KOZA – CO WYBRAĆ?
Sposoby ogrzewania i przenoszenia ciepła
Ich rodzaje
Wpływ na zdrowie
Łatwość i dostępność
Urządzenia grzewcze na paliwo stałe (bez elektroniki) – czym się różnią
Piece
Kominki
Kozy
Co wybrać? (dostosowanie urządzenia do warunków)
Istnieją trzy rodzaje ogrzewania (transportu ciepła) :
Przewodzenie – gdy dwa ciała się dotykają a jedno jest cieplejsze od drugiego. W dłuższym okresie czasu następuje wyrównanie temperatur – albo cieplejsze się ochładza do temperatury zimniejszego, rozgrzewając je nieco, albo chłodniejsze rozgrzewa się do temperatury cieplejszego. Przykładem może tu być rozgrzanie rąk dziecka poprzez otulenie ich rękami rodzica. Ręce dziecka zostają rozgrzane a ręce dorosłego albo ochładzają się nieznacznie albo pozostają tak samo ciepłe (bo ciepła cały czas dostarcza organizm). Istotą przewodzenia jest kontakt bezpośredni dwóch ciał.
Promieniowanie inaczej radiacja – gdy jedno ciało wysyła promienie do drugiego ciała a promienie cieplne padając na chłodne ciało ogrzewają je. Przestrzeń pomiędzy ciałami pozostaje w niezmienionej temperaturze. Tutaj najbardziej popularnym przykładem jest słońce i jego promienie. Zwłaszcza w zimowy dzień. Radiacja polega na przekazywaniu energii za pomocą fali elektromagnetycznej a konkretnie promieniowania podczerwonego (bez promieniowania UV jak w przypadku słońca). Intensywność emisji jest tym wyższa im wyższa jest temperatura powierzchni ciała promieniującego ale promieniowanie nie wzrasta proporcjonalnie do wzrostu temperatury tego ciała. Zatem ciało emitujące promieniowanie nie musi być nadmiernie rozgrzane aby przekazywać dużą ilość energii. Jednocześnie powietrze pomiędzy ciałami nie nagrzewa się.
Konwekcja – jedno ciało przekazuje ciepło drugiemu poprzez nośnik np. gaz lub płyn. Zatem nie ma promieniowania ani stykania się dwóch ciał tylko zostaje ogrzana przestrzeń pomiędzy nimi i ona przekazuje ciepło drugiemu ciału. Najprostszym przykładem jest suszarka do włosów, która rozgrzewa (suszy) włosy poprzez wyprodukowanie ciepłego powietrza i jego nadmuch.
Które z ww. sposobów można odnieść do ogrzewania pomieszczeń?
Na pewno nie przewodzenie. Oznaczałoby to konieczność chodzenia przez użytkowników w specjalnie ogrzewanych kombinezonach, skafandrach przypominających skafandry kosmonautów.
Konwekcja? Zdecydowanie tak. Bo przecież kaloryfery działają na zasadzie konwekcji – nośnik ciepła rozgrzewa kaloryfery a te nagrzewają powietrze w pomieszczeniach.
Ogrzewanie konwekcyjne wykorzystuje fakt następowania naturalnego ruchu powietrza w pomieszczeniach – powietrze ciepłe jest „lżejsze”, a więc unosi się przez całą przestrzeń, aż do sufitu, tym samym ogrzewając wnętrze. Konwekcja jest najpopularniejszą i najczęściej wykorzystywaną metodą ogrzewania pomieszczeń, a jej dobrym przykładem w naszym przypadku mogą być kominki konwekcyjne, które pobierają chłodne powietrze z wnętrza budynku i – dzięki zjawisku wymiany cieplnej – ogrzewają je oraz oddają przez kratki czy otwory wentylacyjne do tego samego pomieszczenia.
A czy możemy wykorzystać promieniowanie do ogrzewania pomieszczeń? Jak najbardziej.
Kontakt do Marta i Mateusza Miłkowskich :
Strona internetowa: https://farmamartynika.pl/
Fanpagea: https://www.facebook.com/martynikafarma
MIECZYSŁAW BABALSKI – PRELEGENT – KONGRES NATURALNY ONLINE 20-30.11.2023
Bio Babalscy
Tytuł referatu: ROLNICTWO EKOLOGICZNE
Kontakt do Mieczysława Babalskiego:
Strona: https://biobabalscy.pl/
MIKOŁAJ SIEMASZKO – PRELEGENT – KONGRES NATURALNY ONLINE 20-30.11.2023
Tytuł wystąpienia: DZIKIE PSZCZOŁY
Tytuł wystąpienia: GATUNKI INWAZYJNE
aMikołaj Siemaszko – specjalista ds. owadów zapylających w warunkach miejskich oraz ds. gatunków inwazyjnych. Entuzjasta dzikich zapylaczy, fascynat sozologii i społecznik. Aktywnie działa na rzecz ochrony przyrody. Wspiera ogólnopolskie akcje ochrony środowiska, szczególnie te ratujące siedliska dzikich pszczół i innych zapylaczy. Przez ostatni rok zaangażowany w ratowanie przed ususzaniem torfowiska w rezerwacie “Rotuz”. Jest uczulony na greenwashing
Streszczenie wystąpienia:
W Polsce występuje prawie 500 gatunków pszczół. Mieszkają one w ziemi, w łodygach roślin, między kamieniami, a nawet w muszlach ślimaków. Pszczoła miodna, która jest najbardziej znanym gatunkiem to tylko 0.01% wszystkich gatunków pszczół występujących w naszym kraju. Niestety wszystkie działania mające na celu ratować pszczoły skierowane są właśnie w kierunku pszczoły miodnej, która w żadnym wypadku nie jest zagrożona wymarciem. Wystąpienie będzie o tym jak wspierać wszystkie pszczoły i które z nich są faktycznie zagrożone wymarciem.
Rozprzestrzenianie się gatunków inwazyjnych, to jedna z głównych przyczyn utraty bioróżnorodności. Niestety wciąż mamy niewielką świadomość tego czym są gatunki obce inwazyjne i mylimy je z gatunkami rodzimymi ekspansywnymi. Najbardziej martwi to, że inwazyjne gatunki obce roślin wciąż są sprzedawane na szeroką skalę i przez to przedostają się do środowiska, stanowiąc poważną konkurencję dla rodzimych gatunków roślin i cennych ekosystemów. Podczas wystąpienia omówię kilka wybranych inwazyjnych gatunków roślin oraz podzielę się wiedzą, jak je zwalczać i gdzie należy szukać o nich wiedzy.
Kontakt do Mikołaja Siemaszko:
Facebook: https://www.facebook.com/miksiem
MONIKA SIERAKOWSKA – PRELEGENT – KONGRES NATURALNY ONLINE 20-30.11.2023
Tytuł referatu: SAUNOGRÓD WYBUDOWANY W TECHNIKACH NATURALNYCH
Kontakt do Moniki Sierakowskiej:
Facebook: https://www.facebook.com/monika.sierakowska
PAULINA BIERNACKA – PRELEGENT – KONGRES NATURALNY ONLINE 20-30.11.2023
Sądecka Kooperatywa Spożywcza
Tytuł referatu: JAK STWORZYĆ DZIAŁAJĄCA KOOPERATYWA?
Nazywam się Paulina Biernacka. Jestem Energetyczną organizatorka Eventową. Wraz z innymi członkami stworzyliśmy działania Sądeckiej Kooperatywy Spożywczej, której celem jest bezpośrednia sprzedaż od rolnika naturalnych produktów. Niecały rok temu zostałam ambasadorką w swojej wsi na wyłączność Programu Wieś Plus, który łączy wszystkich mieszkańców polskich wsi tworząc największa strukturę krajową gdzie z zaangażowaniem zapraszam kolejnych ambasadorów i prowadzę ich krok po kroku w celu rozwoju ich wsi oraz ich osobistym.
Streszczenie wystąpienia:
Od momentu gdy urodził się mój pierwszy syn zaczęłam się interesować zdrowiem, zdrowym odżywianiem i wiem że nie jest to proste, można wiele razy wypaść z właściwej drogi, lecz mając wokół siebie ludzi którzy cię wspierają, można powrócić na dobrą ścieżkę i góry przenosić.
Kontakt do Paulina Biernacka:
Facebook: https://www.facebook.com/profile.php?id=1360093668
TOMASZ I KARINA JAKIEL – PRELEGENCI – KONGRES NATURALNY ONLINE 20-30.11.2023
Lubuskie Angusowo
Tytuł wystąpienia: ZDROWIE CZŁOWIEKA A HODOWLA I CHÓW ZWIERZĄT ZGODNIE Z NATURĄ
Karina i Tomasz Jakiel
-Inżynier i pielęgniarka, którzy zdecydowali się zostać rolnikami i produkować wysokiej jakości żywność. Naszą intencją jest produkcja żywności pochodzenia zwierzęcego, nasze zwierzęta traktujemy z wielkim szacunkiem według zasady – całe szczęśliwe życie i tylko jeden zły moment. Procesy jakie wdrożyliśmy na naszej farmie mają również odnowienie jakości naszej gleby – udało nam się już doprowadzić wzrost poziomu próchnicy do poziomu nawet 5.3%, co jest niespotykane w skali naszego kraju. Naszym celem jest prowadzenie hodowli zwierząt zgodnie z naturą, a nie przeciwko niej.
Streszczenie wystąpienia:
W prezentacji przedstawię zasady hodowli zwierząt na farmie Lubuskie Angusowo, które zostały wprowadzone w celu produkcji żywności o najwyższej prozdrowotnej jakości. Tylko odpowiednio dobrana żywość i odpowiednio przyrządzona jest w stanie dobrze dożywić nasz organizm oraz spowodować prawidłową budowę naszego ciała. Dobrze zbudowany organizm oraz dożywiony mózg produktami pochodzącymi od rolników , którzy świadomie prowadzą swoje hodowle to dopiero podstawa rozwoju człowieka. Co to znaczy świadome prowadzenie produkcji rolniczej? To współpraca z naturą a nie przeciwko niej. To pełne wykorzystanie darmowych zasobów jakie mamy do dyspozycji: wody opadowej, słońca . To działania mające doprowadzić do największej konwersji energii słonecznej do pokarmu, który może wykorzystać ciało oraz mózg człowieka w taki sposób aby najefektywniej zasilić superkomputer w naszych ciałach aby mógł z łatwością rozpoznawać różnicę między dobrem a złem oraz z łatwością rozpoznać prace szkodliwe społecznie.Takie właśnie procesy zostały wdrożone na farmie Lubuskie- Angusowo i o nich będzie prezentacja.
Kontakt do Tomasza Jakiela:
Fanpagea: https://www.facebook.com/LubuskieAngusowo
YouTube: https://www.youtube.com/@LubuskieAngusowo
TOMASZ NGUYEN VIET – PRELEGENT – KONGRES NATURALNY ONLINE 20-30.11.2023
Moje Plemię
Tytuł referatu: NATURALNA EDUKACJA
Odkąd urodziła się moja pierwsza córka moim życiowym celem jest działanie i inspirowanie na rzecz współtworzenia szczęśliwego i harmonijnego świata. Idea ta towarzyszy mi we wszystkich przedsięwzięciach, które realizuję.
Streszczenie wystąpienia:
Od 8 lat działam jako przedsiębiorca w branży edukacyjnej, prowadząc zajęcia rysunku 3D w ramach projektu Szkoła Szczęścia. Są to zajęcia arteterapeutyczne, na których dzieci rozwijają kreatywność, pasję tworzenia i umiejętność koncentracji. Warsztaty prowadzimy w duchu komunikacji empatycznej. Od 3 lat jestem propagatorem idei lokalnych kooperatyw edukacyjnych, które w czasie lockdown’ów okazały się alternatywą na zamknięte szkoły i izolację dzieci od rówieśników. Od 2 lat prowadzę inicjatywę Moje Plemię, której celem jest wspieranie rozwoju lokalnych społeczności wspierających się ludzi i odnajdywanie swojego plemienia.
Kontakt do Tomasza Nguen Viet
Facebook: https://www.facebook.com/tomek.nguyen
TOMASZ ZMYŚLONY – PRELEGENT – KONGRES NATURALNY ONLINE 20-30.11.2023
DD-MODUŁY | ASP Gdańsk
Tytuł wystąpienia: JAK BUDOWAĆ NATURALNIE, ZDROWO, SZYBKO I OSZCZĘDNIE – CZYLI JAK POWSTAJE DOM Z PANELI SŁOMIANO-DREWNIANYCH dr Tomasz Zmyślony – architekt wnętrz, architekt, wykładowca na ASP w Gdańsku oraz członek Ogólnopolskiego Stowarzyszenia Budownictwa Naturalnego OSBN. Od 2016 roku projektuję domy z naturalnych, nisko przetworzonych materiałów – drewno, słoma, glina i konopie oraz materiałów rozbiórkowych. Od 2018 współtworzę DD-MODUŁY małą, lokalną grupę budowniczych realizującą domy z własnej produkcji paneli drewniano-słomianych. Interesuje mnie tworzenie architektury naturalnej i zdrowej, przyjaznej dla otoczenia i człowieka, architektury spójnej z tożsamością miejsca, czerpiącej z jego tradycji i historii jednak współczesnej w wyrazie i spełniającej wymogi współczesnego świata. Wiedzą i umiejętnościami chętnie się dzielę organizując wykłady i warsztaty dla studentów oraz prowadząc pracownię dyplomującą, w której podstawą jest idea odpowiedzialności za środowisko i przestrzeń.
Streszczenie wystąpienia:
W trakcie Kongresu Naturalnego zaprezentuję jak powstają w naszej wytwórni DD-MODUŁY prefabrykaty do budowy domów z naturalnych materiałów (słomy, drewna, gliny i wapna), domów oferujących zdrowe i przyjazne wnętrza, szybkie w budowie i tanie w eksploatacji.
W trakcie prezentacji pokażę i opowiem:
– skąd i jak zbieramy słomę do wypełnienia ścian budowanych przez nas domów;
– jak wygląda proces wykonywania paneli;
– wyjaśnię z jakich powodów wybieramy do konstruowania drewno certyfikowane C24;
– pokażę parę przykładów montażu domów z naszych paneli;
– powiem, dlaczego warto budować mniejsze domy oraz o tym dlaczego warto precyzyjnie planować realizację.
Jak starczy czasu opowiem również, dlaczego warto poświęcić więcej czasu na wybór projektu typowego lub indywidualnego. Zatem jeśli marzysz / planujesz własny naturalny, zdrowy domu tani w eksploatacji i jednocześnie czujesz się odpowiedzialny za stan środowiska, a jednocześnie nie masz ochoty, możliwości czy cierpliwości angażować się osobiście w budowę to ta prezentacja pomoże w decyzjach związanych z realizacją Twojego domu.
Kontakt do Tomasza Zmyślonego:
Facebook: https://www.facebook.com/ddmoduly
https: https://www.osbn.eu/index.php/czlonkowie/
https: //zbrojowniasztuki.pl/pracownice-i-pracownicy/obecne-dydaktyczki-i-obecni-
dydaktycy/tomasz-zmyslony,580
WOJCIECH OWCZARZAK – PRELEGENT – KONGRES NATURALNY ONLINE 20-30.11.2023
Tytuł wystąpienia: BUDOWANIE Z GLINY – HISTORYCZNIE
Wojciech Owczarzak – ekonomista, menedżer. W 2011 roku zostałem certyfikowanym trenerem tynkowania gliną, a naukę pobierałem w Europejskim Centrum Budowania z Ziemi – FAL w Niemczech. Współtworzyłem Fundację Centrum Inicjatyw Naturalnych, która w latach 2012-2014 dołączyła do projektu Naturalne tynkowanie i wzornictwo, w którym stworzono programy szkoleniowe dla trenerów i uczniów z zakresu tynkowania gliną. W ramach projektu prowadzono warsztaty i szkolenia dla osób zarówno z doświadczeniem (majstrów, nauczycieli, instruktorów), jak i dla osób bez doświadczenia w tynkowaniu. Stworzyłem pierwszy w Polsce kursu tynkowania online oraz sklep internetowy z tynkami glinianymi.
Streszczenie wystąpienia:
Moja pasja do gliny niewypalanej przerodziła się w książkę ;Gliniane zabytki Wielkopolski. W oparciu o nią przedstawię technikach budowania z gliny, które są obecne na całym świecie, ak i w Polsce. Opowiem o tym, że kiedyś odkryte techniki budowania są obecne nie tylko w historycznych budynkach, lecz również są rozwijane do dzisiaj na całym świecie i stosowane w budownictwie.
Kontakt do Wojciech Owczarzak:
biuro@fundacja-cin.pl
https://naturalnetynkowanie.pl/
BARBARA BAJ-WÓJTOWICZ – PRELEGENT – KONGRES NATURALNY ONLINE 20-30.11.2023
Lubelskie Zioła
Tytuł: AGROLEŚNICTWO – REGENERATYWNE ROLNICTWO, KTÓRE JEST OPŁACALNE
DR BARBARA BAJ WÓJTOWICZ
Od lat łączę pracę naukową z praktyką rolniczą. Studia i staże badawcze odbywałam m. in. w UCL w Londynie, Columbia University oraz Hebrew University. Pochodzę z małej miejscowości rolniczej położonej w malowniczej Dolinie Bugu na Lubelszczyźnie i od dzieciństwa znam rolnictwo z praktyki. Pracując naukowo na Uniwersytecie w Oxfordzie prowadzę równocześnie gospodarstwo rolne będące pierwszym w Polsce demonstracyjnym gospodarstwem agroleśnym. Gospodarstwo specjalizuje się w produkcji zielarskiej, w tym gatunków zagrożonych. W gospodarstwie prowadzona jest nie tylko efektywna produkcja, ale także bogaty program edukacyjny, podczas którego kilka tysięcy osób z Polski i zagranicy nauczyło się projektowania, wdrażania i prowadzenia opłacalnej produkcji w systemach agroleśnych. Kilka lat temu zainicjowałam utworzenie konsorcjum badawczo – wdrożeniowego „Agroleśnictwo w Dolinie Zielawy” w którego skład weszła także nasza rodzinna firma ECO – FARM Sosnówka sp. z o.o. oraz Szkoła Główna Gospodarstwa Wiejskiego w Warszawie. Jako konsorcjum zrealizowaliśmy w moim gospodarstwie wielokrotnie nagradzany projekt „Innowacyjny model produkcji, przetwórstwa i dystrybucji ziół w Dolinie Zielawy” wprowadzając do uprawy w systemach agroleśnych dziko rosnące gatunki roślin, na bazie których stworzyliśmy produkty funkcjonalne, które mogą być stosowane w profilaktyce chorób cywilizacyjnych. W efekcie tej pracy powstała nowa marka produktów funkcjonalnych Lubelskie Zioła. Od lat dziele się swoją wiedzą i doświadczeniem zmieniając polskie rolnictwo. Mam doświadczenie w koordynowaniu projektów regeneratywnych, badawczych i edukacyjnych, współpracuję z Ośrodkami Doradztwa Rolniczego oraz Centrum Doradztwa Rolniczego w Brwinowie i jego oddziałami, a także z wieloma uczelniami w Polsce i za granicą. Koordynowałam projekt badawczo – wdrożeniowy „Innowacyjny model produkcji , przetwórstwa i dystrybucji ziół w Dolinie Zielawy” zrealizowany w moim gospodarstwie przez konsorcjum „Agroleśnictwo w Dolinie Zielawy”, które założyłam wraz ze Szkołą Główną Gospodarstwa Wiejskiego w Warszawie oraz firmą ECO – FARM Sosnówka sp. z o.o. Opracowaliśmy nowe technologie uprawy w systemach agroleśnych , które zostały przetestowane i wdrożone w moim gospodarstwie, a następnie w innych gospodarstwach i eko-wspólnotach. Rolnicy i organizacje współpracują obecnie w ramach Polskiego Klastra Agroleśnictwa z ośrodkami naukowymi i przedsiębiorstwami tworząc swoisty ekosystem rolnictwa wydajnego i jednocześnie przyjaznego środowisku. Warsztaty i szkolenia w moim gospodarstwie ukończyło kilka tysięcy rolników, doradców rolnych, naukowców brokerów innowacji, przedsiębiorców i urzędników. Kilkadziesiąt osób uczestniczy w pierwszej edycji Rocznego Praktycznego Kursu Agroleśnictwa i wiele z nich wdraża w praktykę w swoich gospodarstwach to czego się nauczyli na kursie. Współorganizowałam Światowy Kongres Agroleśnictwa w Montpellier. Od lat zajmuję się popularyzacją rolnictwa regeneratywnego i węglowego, zrównoważonej produkcji żywności oraz obywatelskiej energetyki odnawialnej (współorganizowałam światowy kongres AGriVoltaics). Kieruję działalnością Polskiego Klastra Agroleśnictwa, gdzie zapewniamy nie tylko transfer wiedzy, ale również współpracę i wsparcie w grupach mastermind. Wraz z prof. Ewą Osińską zredagowałam pierwszą w Polsce publikację naukową poświęconą agroleśnictwu „Agroleśnictwo najważniejsza innowacja w rolnictwie” wydaną w 2020 r. Za kilka miesięcy w 2024 r. premierę będzie miała moja autorska praktyczna książka o agroleśnictwie.
Streszczenie wystąpienia:
Agroleśnictwo – regeneratywne rolnictwo, które jest opłacalne Dość często spotkać się możemy z opinią, że stosowanie pro – środowiskowych metod w rolnictwie, produkcji żywności uniemożliwia uzyskanie w tym samym czasie osiąganie efektów ekonomicznych. Rolników i konsumentów utwierdza się w przekonaniu, że koszt środowiskowy musi być ponoszony by zapewnić bezpieczeństwo żywnościowe, bo nie ma innego sposobu produkcji takiej ilości żywności, która wyżywi ludzkość. Efektem ubocznym takiej produkcji żywności są zmiany klimatyczne i wynikające są stąd negatywne skutki dla rolnictwa takie jak susze oraz ekstremalne zjawiska pogodowe, degradacja i erozja gleby, spadek bioróżnorodności (wymieranie gatunków), zanieczyszczenie i regionalne braki wody. Narasta zjawisko zmniejszania się liczby gospodarstw rolnych i zwiększania koncentracji produkcji żywności w dużych korporacjach co w konsekwencji może zagrozić bezpieczeństwu żywnościowemu ludzi i państw. Skutkiem ubocznym uprzemysławiania rolnictwa jest spadek zdrowia i produktywności gleby oraz negatywny wpływ środowiskowy i społeczny. Stawiani jesteśmy przed alternatywą: ekologia albo ekonomia i bezpieczeństwo żywnościowe. Czy to ekonomia i ekologia mogą iść w parze w rolnictwie? Czy rolnictwo opłacalne ekologicznie i ekonomicznie jest w ogóle możliwe? Z praktyki potwierdzonej badaniami wynika, że agroleśnictwo to sposób prowadzenia przyjaznej środowisku opłacalnej produkcji rolnej. Dodatkowo agroleśnictwo rozwiązuje szereg problemów dotykających rolników i zwiększa odporność produkcji rolnej na negatywne czynniki zewnętrzne takie jak susza, erozja gleby, zmniejszanie poziomu węgla organicznego w glebie itd. Systemy agroleśne w Polsce były dobrze znane i stosowane, wiele ich pozostałości nadal jest widocznych w wiejskim krajobrazie. Mało kto pamięta, że to Polska jest też kolebką tzw. urban agroforestry – miejskiego agroleśnictwa. Obecnie agroleśnictwo zostało uznane przez ONZ jako najważniejsza z innowacji w rolnictwie. Podczas mojego wykładu pokażę Wam czym jest agroleśnictwo (jakie rozróżniamy systemy agroleśne) i jak produkować żywność w systemach agroleśnych w sposób opłacalnych ekologicznie i ekonomicznie, innymi słowy jak zarabiać produkując żywność wysokiej jakości wspierając jednocześnie środowisko naturalne. Taką produkcją żywności zajmuję się jako naukowiec i jednocześnie rolnik prowadzący gospodarstwo agroleśne specjalizujące się w uprawie ziół. Podczas mego wykładu jako praktyk pokażę na konkretnych przykładach jak właściwie dobrać odpowiedni system agroleśny, jakie są podstawowe zasady jego projektowania i w jaki sposób sama prowadzę produkcję rolno – spożywczą efektywną ekologicznie i ekonomicznie. Wiem, że razem możemy zmienić na lepsze polskie rolnictwo, innowacyjnie i opłacalnie produkować żywność wysokiej jakości, zachować niezależność żywnościową i środowisko naturalne. Tą pasją chcę
Was zarazić podczas mego wykładu.
Kontakt do dr Barbara Baj-Wójtowicz:
Facebook: https://www.facebook.com/lubelskieziola
Strona: https://lubelskieziola.pl/
JOLANTA I SŁAWOMIR NAZARUK – PRELEGENCI – KONGRES NATURALNY ONLINE 20-30.11.2023
Tytuł referatu: SZLACHETNE ZDROWIE
Sławomir Nazaruk – jestem szczęśliwym mężem Jolanty, ojcem siedmiorga dzieci. Z wychowania rolnikiem, z wykształcenia elektroradiologiem z MSZ i Akademii Medycznej w Lublinie. Ukończyłem studia podyplomowe z zarządzania w służbie zdrowia w UMCS i etyki w Collegium Intermarium. Na co dzień pracuję w SOR dużego szpitala i wykładam zagadnienia medyczne, prawno-organizacyjne i etyczne w UM w Lublinie.
Po kilku życiowych porażkach, od kilku lat z powodzeniem buduję z żoną rodzinę opartą o wartości tradycyjne oraz rodzinne gospodarstwo ekologiczne, oparte o klasyczne sposoby uprawy i hodowli zwierząt. Poza rodziną, moją pasją jest praca społeczna w kilku związkach zawodowych, stowarzyszeniach i fundacjach. Niestrudzenie poszukuje prawdy, dobra i piękna w ludziach i otaczającym świecie, co w współcześnie jest coraz trudniejszym zadaniem. Trochę wiem o zdrowiu, jak je diagnozować, przywracać a przede wszystkim zachować. I o tym mogę mówić godzinami.
Streszczenie wystąpienia:
We współczesnym świecie wszędobylskich mediów szczególna popularnością cieszą się sensacyjne, nowatorskie metody przywracania zdrowia oraz “diety cud” oparte najczęściej na mitach. Szczególnie cenne wydaje się w tej sytuacji poszukiwanie prawdy o sprawdzonych metodach zachowania zdrowia, wszak zazwyczaj taniej jest zapobiega niż leczyć. W swojej praktyce zawodowej codzienne spotykam ludzi, którzy nie mają czasu dobrze zaplanować dnia, przygotować sobie wartościowe posiłki, regularnie zjeść i godnie odpocząć. Najczęściej w pogoni za karierą, pieniędzmi czy władzą tracą zdrowy dystans do świata. Najpierw robią wszystko, żeby zdobyć majątek przy okazji tracąc zdrowie, a później wydają majątek, aby to zdrowie odzyskać, niejednokrotnie bezskutecznie. O niektórych mitach współczesnej medycyny konwencjonalnej i czynnikach rzeczywiście wpływających na zdrowie, o początku i końcu dobrego życia, o drodze przez jaskinie i Koronę Gór Polski do prawdziwego szczęścia opowiem bez cenzury.
Kontakt do Sławomira Nazurek:
Facebook: https://www.facebook.com/profile.php?id=100033598553116
MICHAŁ ŁAPIŃSKI – PRELEGENT – KONGRES NATURALNY ONLINE 20-30.11.2023
Kacze Bagno Miejsce Inicjatyw Pozytywnych
Tytuł referatu: NOWA ZIEMIA BĘDZIE TAKA JAKĄ JĄ WYKREUJEMY…
MICHAŁ ŁAPIŃSKI. Prezes Ośrodka Kacze Bagno-Miejsce Inicjatyw Pozytywnych. Dr inż. Michał Łapiński: (Doktorat w dziedzinie Biologii molekularnej. Trener, Coach, Kapitan Jachtowy. Założyciel Ośrodka Edukacyjno rozwojowego: Kacze Bagno – Miejsce Inicjatyw Pozytywnych. Założyciel Stowarzyszenia „Edukacja pod Żaglami”) pokazuje świat, w którym człowiek i natura żyją ze sobą w symbiozie.
Streszczenie wystąpienia: Nowa Ziemia będzie taka jaką ją wykreujemy… Przestrzeń będzie zasiedlona przez ludzi, którzy poczują, że chcą tam być???. Co można tam robić? Zamieszkać, pracować, uprawiać warzywa, hodować zwierzęta, organizować wydarzenia, ceremonie, festiwale…
Kontakt do Michała Łapińskiego:
Strona: http://kaczebagno.pl/
Fanpagea: https://www.facebook.com/KaczeBagnoMiejsceInicjatywPozytywnych
NICOLE GROSPIERRE-SŁOMIŃSKA – PRELEGENT – KONGRES NATURALNY ONLINE 20-30.11.2023
Dom Pokoju w Dąbrówce
Tytuł referatu: DOBRE MIKROORGANIZMY W NAS I DO OKOŁA NAS
Kontakt do Nicole Grospierre-Słomińska:
RAFAŁ SMYKOWSKI, FILIP KONECKI – PRELEGENCI – KONGRES NATURALNY ONLINE 20-30.11.2023
Tytuł wystąpienia: ZIARNO ŚWIADOMOŚCI
Rafał Smykowski – reżyser, producent, operator filmowy, propagator naturalnego rolnictwa i tradycyjnego nasiennictwa. W 2014 roku zadebiutował dokumentem ,,Alternatywnie” o jednostkach i społecznościach wybierających inny model życia niż ogólnie przyjęty. Od 2017 do 2023 roku całkowicie niezależnie tworzył pełnometrażowy film dokumentalny “Ziarno Świadomości” o gwarancji naszego przetrwania – gospodarstwach rolnych dbających o gleby, różnorodność biologiczną i więź między wytwórcą a konsumentem. Pomysłodawca i organizator kina objazdowego “Ziarna Świadomości”.
Filip Konecki – dziennikarz i montażysta. Twórca licznych etiud krótkometrażowych (m.in. ,,Poeta” i ,,Wiosna” o przesłaniu ekologicznym”). Miłośnik zabawy słowem i krótkich form literackich. Od 2019 roku montażysta i współreżyser “Ziarna Świadomości” Rafała Smykowskiego.
Streszczenie wystąpienia: Podczas wystąpienia opowiemy o filmie “Ziarno Świadomości”, a także o oddolnie wokół niego budowanej społeczności. Całkowicie niezależny pełnometrażowy dokument oczami głównego bohatera, rolnika-idealisty Pedra Dogora przygląda się systemowi produkcji żywności. Zdrowe, naturalne plony oparte o tradycyjne nasiennictwo mają stanowić alternatywę dla rolnictwa konwencjonalnego, nastawionego głównie na wydajność ilościową. Film wyświetlany jest w ramach kina objazdowego, co daje przestrzeń do dyskusji, propagowania więzi między konsumentem a rolnikiem i edukacji, jak codzienne wybory zakupowe kształtują nasze zdrowie, lokalne rynki i więzi społeczne.
Kontakt do Rafała i Filipa:
Fanpagea: https://www.facebook.com/ziarnoswiadomosci
ROBERT W. JANKOWSKI – PRELEGENT – KONGRES NATURALNY ONLINE 20-30.11.2023
Tytuł: OZE MAŁEJ SKALI SPOSOBEM NA NIEZALEŹNOŚĆ ENERGETYCZNĄ LOKALNYCH SPOŁECZNOŚĆI
Mgr inż. Robert W Jankowski – Absolwent Politechniki Wrocławskiej – dwa fakultety. Prezes Zarządu Głównego Polskiego Forum Klimatycznego odpowiedzialny za europejski „Green Deal 2050”. Związany z organizacjami ekologicznymi od połowy lat 60 -tych XX wieku. Organizator debat publicznych i konferencji typu „Forum Antysmogowe”, „Forum Klimatyczne AKO”, „Forum Permakultury”, „Forum Biomasy”, „Forum Energetyki Rozproszonej”, „Forum Ekologii Leśnej”, a także działań następczych takich jak zazielenianie centrów miast, promocja biomasy jako OZE, czy też wprowadzenia kompleksów agro – leśnych i drzew szybkorosnących. Propagator idei samowystarczalnych klastrów energii i biomasy w gospodarce obiegu zamkniętego, a także społeczeństwa obywatelskiego. Inicjator i realizator projektów „Polski kongres Klimatu 2021” , „II Polski Kongres Klimatu 2023” oraz cyklu programów radiowych „Zielony Poznań 2021” i „Zielona Wielkopolska 2023”. Za działania na rzecz klimatu odznaczony przez Prezydenta RP w roku 2022 Srebrnym Krzyżem Zasługi.
XV Klastry i spółdzielnie energetyczne w energetyce XXI wieku
Mgr inż. Robert W Jankowski
- Stan obecny – systemy scentralizowane
Powstały na początku XX wieku, u nas w latach 50-tych. Składają się z wielkich źródeł energii, sieci przesyłowej i dystrybucyjnej oraz odbiorców. Były skuteczne i ekonomiczne przy technologiach XX wieku. Zapewniały stabilną dostawę prądu, ciepła i mobilności jednak kosztem znacznego oddziaływania na klimat. W większości przypadków ( poza elektrociepłowniami ) nie było integracji między poszczególnymi sektorami.
Z początkiem XXI wieku pojawiły się technologie OZE, które próbuje się bezskutecznie wtłaczać w systemy scentralizowane – jest to esencja niemieckiej Energiewende 2.0. Prowadzi to do absurdów ekonomicznych i inżynierskich. Np. farmy wiatrakowe ( ponad 7 tys. MW mocy zainstalowanej ), dnia 2.03.2022 wyprodukowały 33 MW ( dane PSE z godz. 11.00 ) – 0,47 %. Prosumenckie instalacje PV w słoneczne dni są odłączane ze względu na destabilizację systemu.
- Emisyjność w systemie scentralizowanym z użyciem OZE
Głównym powodem stosowanie OZE jest chęć ograniczenia emisji gazów cieplarnianych do atmosfery. W przypadku wtłaczania zbyt dużych ilości OZE do starego systemu uzyskujemy efekt odwrotny. Nie wdając się w szczegółowe rozważania, konieczność start-stopowej pracy dużych jednostek węglowych, przy zmiennych wiatrach zasilających farmy wiatrakowe daje sumaryczne wzrost emisji o ok. 10%. Przy zastąpieniu jednostek węglowych gazowymi, zasilanymi gazem ze złóż syberyjskich, uzyskujemy emisyjność ok. 4 razy większą ( ekwiwalent CO2 ). W przypadku przechodzenia chmur typu Cumulus nad wielkimi farmami PV obserwuje się gwałtowne wahania napięcia w sieci.
Występuje też poważne zagrożenia rozsynchronizowania europejskiej sieci przesyłowej ze względu na tzw. „split”, co może doprowadzić do „black-out” na znacznym terenie Unii Europejskiej – byliśmy na krawędzi tej katastrofy w styczniu 2021 ( dane PSE )
- Rozwiązaniem jest zintegrowany Klaster / Spółdzielnia energii
W ramach jednej gminy, lub kilku gmin, możliwe jest stworzenie „klastra / spółdzielni” energii elektrycznej i cieplnej. Integrujemy w nim także elektromobilność poprzez zasilanie z własnych źródeł. Wytwarzamy i konsumujemy lokalnie, z lokalnych zasobów. Łączymy w jedną całość prosumencką PV, małe pionowe wiatraki, instalacje biomasowe, małe elektrownie wodne itp. Bardzo ciekawe jest wykorzystanie geotermii – Konin ma źródło ok. 105 stopni i właśnie startuje projekt w Gnieżnie, gdzie od samego początku zintegruje się biomasę.
Dnia 28 sierpnia 2023 Prezydent RP podpisał nowelizację ustawy o odnawialnych źródłach energii. Są tam zawarte bardzo ciekawe zapisy dotyczące tworzenia tzw. „społeczności energetycznych”, gdzie na rozwój przewidziano wsparcie przedinwestycyjne i dostarczenie samorządom odpowiedniego know-how. Środki na to mają pochodzić z KPO. Takowe rozwiązania były postulowane już ponad 4 lata temu przez środowiska racjonalnych ekologów.
- Dotychczasowe perypetie
Postulaty inżynierskie i ekonomiczne nie zawsze znajdywały zrozumienie u decydentów. Prowadziło to do poważnych perturbacji.
- a) Prosumencka PV została wtłoczona do sieci energetyki, zamiast od samego początku być elementem lokalnej spółdzielni.
- b) Wydano ponad 25 mld zł na dostosowanie naszego systemu przesyłowego do niemieckiej polityki Energiewende 2.0, która bankrutuje na naszych oczach.
- c) Połowa tych pieniędzy wydana na rozwój lokalnych spółdzielni dałaby nam wszystkim darmowy prąd i prawie darmowe ciepło oraz mobilność.
- d) Pomylono ideę spółdzielni energii ze spółdzielnią mieszkaniową – przy Prosumencie – 4 osoby w domu jednorodzinnym mają do dyspozycji min. 200 m2 dachu, a w bloku 10-piętrowym 20 m2.
- Nowe możliwości
Rosnący poziom wiedzy bazujący na dotychczasowych doświadczeniach wyzwala efekt skali. Nakłada się to na ciągle rozpędzający się kryzys energetyczny, który jasno pokazuje, że systemy scentralizowane zmonopolizowane przez globalne korporacje nie radzą sobie jednocześnie z zapewnieniem bezpieczeństwa dostawy energii, rozsądnymi cenami oraz wypełnianiem celów klimatycznych.
Jedynie w systemach rozproszonych, autonomicznych z rozliczaniem według zasad spółdzielczych można to wszystko zapewnić. Nowe technologie w zakresie pionowych wiatraków przydomowych, niewielkich instalacji PV i zagospodarowania biomasy w obiegu zamkniętym wraz z pozyskaniem jej z roślin C4 dają realne szanse na wypełnianie tych pozornie sprzecznych wymagań. Da się jednocześnie zapewnić prąd, ogrzewanie i ładowanie samochodu elektrycznego.
Bardzo istotny jest teraz aspekt bezpieczeństwa dostaw – jeden pocisk Ch 55 ( przykład spod Bydgoszczy ) uderzający w GPZ w Plewiska może spowodować wielodniowy black-out na terenie ok. 25% Polski. Ten sam pocisk uderzający w lokalną spółdzielnię wyłączy tylko kilka domów.
Nie od rzeczy jest wspomnieć o lokalnych magazynach wodorowych i wodnych szczytowo -pompowych ( ponad 90% sprawności dla lokalnej spółdzielni ).
Kontakt do Roberta W. Jankowskiego:
Facebook: https://www.facebook.com/robert.jankowski.543908
SŁAWOMIR BIAŁOBOKI – PRELEGENT – KONGRES NATURALNY ONLINE 20-30.11.2023
Gospodarstwo Rolne Białoboki/Naturalne Nasiona
Tytuł referatu: ZALETY UPRAWIANIA TRADYCYJNYCH ODMIAN WARZYW
SŁAWOMIR BIAŁOBOKI • Rolnik z województwa Warmińsko-Mazurskiego prowadzący istniejące od ponad 40 lat gospodarstwo. Gospodarstwo zajmuje się produkcją nasion tradycyjnych odmian pomidorów udostępniając jedną z największych – liczących niemal 600 odmian – kolekcji w Europie.
Streszczenie wystąpienia:
Pozytywne strony uprawy tradycyjnych odmian warzyw.
Czym są tradycyjne odmiany warzyw, jaką rolę odgrywają dla zachowania bezpieczeństwa żywnościowego, ekonomicznego? Jaki wpływ ma ich uprawa na kondycję ekonomiczną najmniejszych gospodarstw rolnych? Jakie są obecne wymagania prawne dotyczące uprawy warzyw tego typu i co przyniosą nadchodzące zmiany? O tym wszystkim i więcej. Zapraszam na spotkanie.
Kontakt do Sławomira Białoboki:
Facebook: https://www.facebook.com/slawomir.bialoboki